Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страната ни се включва в планератен астромаратон идния уикенд

С атрактивни презентации на 12 януари отбелязваме 100-годишнината от основаването на Международния астрономически съюз

Снимка: София Тех парк

На 12 януари с инициативата "100 часа астрономия“ в София Тех Парк страната ни ще се включи в планетарен дълъг уикенд, посветен на тайните на астрономията. С проявата се отбелязва 100-годишнината от основаването на Международния астрономически съюз. 

"Идеята е за един дълъг уикенд – 100 часа идва от четири денонощия, уикенд, започващ в четвъртък (10 януари). Това е едно планетарно събитие. През тези четири денонощия ще има астрономически събития", обясни пред "Хоризонт" астрономът Люба Славчева-МиховаВходът ще бъде свободен. Проявите ще започнат в 12 часа и ще продължават до 18. 

„Това са популярни презентации как е измерена за пръв път Земята, какво представляват избухващите звезди, свръхновите…“, уточни Люба Михова. Ще могат ли посетителите да видят „космически лъчи“?

"Фразата е леко спекулативна - това представляват високо заредени частици, които се създават при избухвания на свръхнови далеч в галактиката и от още по-далечни обекти като например активните галактични ядра. Ние предлагаме един сравнително прост, но много ефектен експеримент за тяхната визуализация - камера с пари на изопропилов алкохол и сух лед. Идеята е, че при преминаване на заредените частици през парите на алкохола, те предизвикват кондензация и тогава техните следи стават видими. Всъщност, достатъчно е да изгасим осветлението, да светнем с фенерче и вече сме свидетели на „космическите лъчи“, коментира експертът.

Подготвена е и аткрактивна презентация за дейността на Обсерваторията в Рожен. Във видеоклипове се разказва за профилактичното сваляне на 8-тонното огледалото на големия телескоп там. "Един по-нестандартен подход, самото заглавие е леко провокативно "Как и защо се сваля огледалото" и неволно човек си задава въпроса - кому е нужен телескоп със свалено огледало. Обсерваторията има няколко телескопа, става дума за големия, който е с така наречената система Ричи-Кретиен, при която главното и вторичното огледало представляват ротационни хиперболоиди. Главното огледало е това, което се сваля.“

Огледалото се сваля, за да се подобри чувствителността на алуминиевия слой, който е отражателният. Има, обаче, огромна разлика в отражателната повърхност на едно астрономическо и на едно битово огледало, поясни астрономът.

„Поради атмосферното влияние отражателният слой губи качествата си с течение на времето. Именно, за да се поднови този слой, се налага периодичното му сваляне. Това се случва в специални камери с вакуумно разпрашаване на алуминий. Ние транспортираме огледалото до Германия в специално оборудвани камиони. Процедурата е интересна. Ние сме вече с подновено огледало.“

Безспорно най-интересното астрономическо явление през 2019 година ще бъде пълното слънчево затъмнение на 2 юли. Пълната му фаза ще бъде видима от Чили и Аржентина. За България най-интересното събитие в небето през тази година ще бъде пълното лунно затъмнение на 21 януари, което ще може да бъде наблюдавано след 4.30 ч. сутринта до самия залез на Луната. Традиционно привлича интереса и метеорният поток Персеиди – той ще бъде факт на 13 август. Друго астрономическо явление през настоящата година ще бъде транзитът на Меркурий през диска на Слънцето на 11 ноември, разказа Люба Михова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Киев и международните му партньори подготвят решение за оказване на натиск над Русия

Украинският президент Володимир Заленски отново подчерта във вечерното си видеообръщение, че Украйна и нейните партньори трябва да предприемат съвместни стъпки срещу Русия. Той изрази надежда, че това ще стане на Среща на високо равнище на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна, която ще се проведе в американската..

публикувано на 30.09.24 в 09:12
Катерина Сакеларопулу

Президентът на Гърция е на посещение в Никозия

Нов израз на силната подкрепа на Атина за Никозия е започващото днес двудневно официално посещение на президента на Гърция Катерина Сакеларопулу в Кипър. Тя е специален гост за честванията на 1 октомври, националния празник на Кипър. Държавният глава на Гърция Катерина Сакеларопулу ще има срещи с нейния кипърски домакин Никос Христодулидис..

публикувано на 30.09.24 в 08:37

Силният вятър спря ферибота край Оряхово

Заради силен порив на вятъра фериботната платформа, намираща се на българска територия при Оряхово временно спира работа. Това съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция" (ГДГП) на интернет сайта си. Трафикът е нормален на всички гранични контролно-пропускателни пунктове, посочват още от там. Поради извършване на основен ремонт на..

публикувано на 30.09.24 в 08:27

Кипър: Отпада нулевата ДДС ставка за основни храни и други стоки

В Кипър днес е последният ден, в който се прилага нулева ставка на ДДС върху 11 групи основни потребителски стоки. От 1 октомври отпада действалата 1,5 години мярка в подкрепа на домакинствата при високата инфлация. Правителството не я удължи след изтичането на срока ѝ днес, отчитайки подобрената икономическа и финансова ситуация в страната,..

публикувано на 30.09.24 в 08:26

Изследване: Вредни химикали от опаковките на храните се натрупват в човешкото тяло

Според ново изследване публикувано в списание "Nature" стотици вредни химикали са натрупват в човешкото тяло, преминавайки от опаковките и начина на приготвяне на храните. Учените са констатирали наличието на малко над 3600 химикала в тялото на човек, в това число и канцерогенни. Химикалите, открити в кръвта на хората, в косата, в кърмата и..

публикувано на 30.09.24 в 08:15
Д-р Николай Брънзалов

Десислава Николова: Лекарите не допуснаха политиката да влезе в БЛС

" Това, което направиха лекарите, е да не допуснат политиката да влезе в Лекарския съюз ".  Това е коментарът на журналиста Десислава Николова след избора на д-р Николай Брънзалов за председател на БЛС. Другият кандидат за поста беше бившият служебен здравен министър д-р Асен Меджидиев. Д-р Николай Брънзалов представя приоритетите си като..

публикувано на 30.09.24 в 08:14

Си Би Ес: 116 са жертвите на урагана "Хелейн" в САЩ

Жертви, наводнения, свлачища и разрушения причини ураганът "Хелейн", преминавайки през американските щати Джорджия, Северна и Южна Каролина и Тенеси. По данни на Си Би Ес досега са потвърдени 116 загинали. На много места в югоизточната част на Съединените щати има затруднения с доставките на храна, вода и горива. В Северна Каролина повече от..

публикувано на 30.09.24 в 08:10