Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незаконен отстрел погубва и осакатява много птици

Спасяват близо 60 диви птици, използвани като живи примамки за лов

Цените на т.нар. мюрета варират между 200 и 1000 лева

Снимка: БГНЕС

Екипът на Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" се бори за живота на 58 диви патици и гъски, използвани като живи примамки за лов на територията на язовира край старозагорското село Хан Аспарухово. Откритите птици са били завързани с вериги за брега. Някои са били с отрязани крила. Състоянието на птиците е тежко. 

Какво представлява мюрето, колко струва едно мюре и какво е лов "на гюме" разказва в предаването "Преди всички" управителят на Спасителния център Ивайло Клисуров. 

Това е поредният случай, при който са открити живи примамки, които привличат дивите птици да кацнат в изкуствено или естествено изграден водоем. Използват се живи птици, наричани разговорно мюрета, които издават характерните звуци за вида и по този начин привличат диви такива.  

"Дивите гъски се подвеждат, че има други гъски на земята, които, грубо казано, ги лъжат, че всичко е наред, те кацат и тогава съответните хора в това укритие стрелят и отстрелват огромно количество птици", обясни Ивайло Клисуров.

Законът забранява живите примамки, но мълчи за отстрела от укритие 

Законът не позволява използването на живи примамки, тоест, незаконно е самото използване на живите примамки, посочи той. "А дали е законно стрелянето от такова укритие, това е една дискусия, която е на 30-40 години."

"Лошото е, че ние сме единствените, които подаваме такива сигнали, може би с още няколко природозащитни организации. Много от хората в системата на горите са си ловци, някои от тях също практикуват такъв лов. Това нещо, за съжаление, е немалък проблем."

Според Клисуров, влизайки във въпросните укрития, ловците извършват няколко незаконни неща. "Обикновено ловуват нощем, а пък лова е ясно разписан - какво е лов - той е само в светлата част на деня. Второ - колко алкохол се изпива в тия места, никой не би могъл да каже. И третото нещо е, че там могат да се случат инциденти, тъй като там има огнестрелно оръжие, боеприпаси, а в същото време едни печки в едно малко място, направено по много странен начин, без никакви правила." 

В България въпросът за отношението към животните е много екзотичен въпрос

Откритите птици, използвани като живи примамки са получили множество наранявания, защото са били здраво завързани с вериги и сизал. 

"Практиката, знаете ли каква е? Те просто отстрелват в ятото понякога някаква група гъски, но все пак в периферията на сачмите някои не биват убити. Т.е. сачмите не попадат в тялото, а в крилете. Птиците падат на земята, много често умират, защото те падат от някакво разстояние. Много често обаче падат във вода, кучетата ги изваждат полуживи, после тия ловци си ги събират измежду тях..."

Клисуров даде пример с цени от порядъка на 200-400-1000 лева за мюрета. Големият проблем е, че се отстрелват страшно много птици и това всъщност не е честно, подчерта той.

Работата по спасителни акции след незаконен лов е съпроводена от множество заплахи

"Като се случи някаква такава акция, телефоните ни почервеняват от заплахи. От най-различно ниво хора са ни се обаждали, да не цитирам от колко институции. Едни ни увещават как трябва да ги върнем, други - как това не се правело така, а в закона мисля, че много ясно е написано какво се забранява", заяви Ивайло Клисуров. "Толкова е законно, колкото да караш пиян автомобил."

Когато подават сигнали за подобни случаи, системата се задвижва формално, но много често са се сблъсквали с ловни дружинки, които най-арогантно са заплашвали служители на регионалните инспекции по околната среда и на регионалните дирекции за управление на горите. "Аз съм го виждал това с очите си. Те работят също в една много неприятна и враждебна среда."

По сегашния случай отново не липсват заплахи кой и как ще ги осъди, стана ясно още от думите на Клисуров. 

Темата е разгледана в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са много важни, но за такива случаи трябва експертна помощ ", подчерта тя. По-рано Кремена Кунева..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър Екимов" във великотърновското село Русаля. Там вече десет години спасяват деца от бедни семейства,..

публикувано на 15.10.24 в 10:55

Нови правила за киберсигурност ще засегнат и по-малките фирми

Повече фирми у нас, дори и по-малки, ще бъдат длъжни да се съобразяват и подготвят за новите европейски регулации за киберсигурност. Текат сроковете за синхронизиране на Закона за киберсигурност с европейска директива, известна като НИС-2. България започна, но не довърши процедурата. В средата на септември влязоха за обсъждане промените в..

публикувано на 15.10.24 в 07:55

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън с Нобеловата награда за икономика за 2024 г.

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2024 г. "за изследвания върху това как институциите се формират и влияят върху просперитета", съобщи Кралската шведска академия на науките в понеделник, предаде Ройтерс. Престижната награда, официално известна като наградата Sveriges Riksbank за..

публикувано на 14.10.24 в 13:08

Адв. Христина Георгиева: Може би е дошло времето за закон за гейминг индустрията

Различни правни аспекти на гейминг индустрията ще обсъждат юристи на конференция в Ирландия . Tова определено засяга и хората, които ги играят. Припомняме глобалната инициатива на американския геймър Рос Скот, който настоя френска компания да не спира поддръжката на една от игрите, които той играе. Хиляди са се подписали в близо 13-те световни..

публикувано на 14.10.24 в 11:36