Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва данъчно - осигурителната кампания

Снимка: БГНЕС


От днес започва данъчно - осигурителната кампания, в която трябва да декларираме доходите си от 2018-та година. За първи път кампанията започва от 10 януари, а не както преди - от началото на годината. Също за първи път,  тази година данъчното облекчение за деца ще може да се използва сумарно и от двамата родители.  И тази година ще можем да използваме отстъпка от данъка за довнасяне. Тя остава 5% от сумата за довнасяне, но за да се възползваме от тази възможност, трябва да декларираме доходите си онлайн до 31 януари и да нямаме задължения към хазната. 

„Запазва се вече познатото изискване да няма никакви стари неплатени данъчни, осигурителни или изобщо други задължения към държавата, защото, ако такива има, 5% отстъпка не може да бъде ползвана, а също така не би могло да бъде ползван и нито един вид от съществуващите данъчни облекчения“, каза за БНР говорителят на НАП Росен Бъчваров. Той обясни, че в кампанията има промени с цел улеснение на данъкоплатците:

"Отпадат стотинките в данъка за довнасяне. Вече се закръглява на цял пълен лев. Има някои промени по отношение на паричните и предметни награди, като при изплащането и при връчването на тези награди вече платецът на дохода трябва да удържи данък". Бъчваров обясни, че ако спечелим предметна награда, ще трябва да предоставим паричната сума на данъка преди да я получим. 

Възможността и двамата родители да използват данъчното облекчение за дете е, ако при нито един от тях доходът не е достатъчен, за да може да се приспадне цялата сума от данъчната основа. Тогава оставащата част е да другия родител. За едно дете може да се използва 200 лева намаляване на данъчната основа, което фактически прави 20 лева по-малко данък. Младите семейства ще трябва да подават по-малко документи, за да използват и данъчното облекчение за ипотека, обясни Бъчваров за предаването "Преди всички" по "Хоризонт". За първи път облекчението за деца ще може да се използва от двамата родители, подчерта той:

"Истината е, че тук става дума за един сравнително много тесен кръг от хора дотолкова, доколкото ако доходите на единият родител на практика не са достатъчни, за да си намали той задължението с 20 лева за едно дете, 40 за две и 60 за три и повече деца, тогава законодателят допуска възможността да се сподели ползването на данъчното облекчение, ако доходите на единият от родителите не са достатъчни, с втория родител".

Самоосигуряващите се задължително ще подават декларации онлайн, но не се очакват проблеми, допълни още говорителят на НАП. Около половината данъчни декларации за физически лица се очакват по интернет.

Минималният осигурителен доход за тази година е 560 лв, припомни Бъчваров. Промяна има и за земеделските производители и тютюнопроизводителте:

"Ако през година минималният им осигурителен доход е бил 350 лв, през 2019-а е 400 лв". Максималният осигурителен доход е 3000 лева

Сроковете за подмяна на касовите апарати са достатъчни, категоричен е Бъчваров. И в това отношение НАП не очаква проблеми 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Капитанът на товарния кораб "Солонг“ е арестуван

Капитанът на товарния кораб "Солонг“, който се сблъска с танкер край британските бреговете в Северно море, е бил арестуван по подозрения в убийство заради груба небрежност в рамките на започналото разследване на инцидента. Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море Собственикът на кораба, плаващ под португалски флаг,..

публикувано на 11.03.25 в 22:09
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп изрази надежда, че Русия ще се съгласи с прекратяването на огъня

Американският президент Доналд Тръмп изрази надежда, че Русия ще се съгласи с прекратяването на огъня. И добави, че би поканил украинския президент Володимир Зеленснки в Белия дом. Изявлението идва след новината, че Украйна е подкрепила предложението на Вашингтон за 30-дневно взаимно прекратяване на огъня с Русия след разговорите между Украйна и САЩ в..

публикувано на 11.03.25 в 22:00

Румъния: Калин Джорджеску призова привържениците си да гласуват по съвест

Победителят от анулирания първи тур на миналогодишните президентски избори в Румъния Калин Джорджеску, чийто опит да се кандидатира повторно бе отхвърлен днес от конституционния съд на страната, отказа да подкрепи кандидатурите на други политици. Конституционният съд на Румъния спря окончателно Калин Джорджеску за президентските избори В съобщение..

публикувано на 11.03.25 в 21:56

Канада ще отмени 25-процентното мито за тока към САЩ

Премиерът на канадската провинция Онтарио Дъг Форд заяви, че след "продуктивни“ разговори с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лътник ще прекрати 25-процентната такса за електроенергия за три американски щата. Форд и Лътник ще се срещнат във Вашингтон в четвъртък с търговския представител на САЩ Джеймисън Гриър, "за да обсъдят подновения..

публикувано на 11.03.25 в 21:48
Андрюс Кубилюс

Еврокомисарят по отбраната: Изправени сме пред ясна заплаха

ЕС изпитва недостиг на военно оборудване най-малко от 500 милиарда евро, каза еврокомисарят по отбраната Андрюс Кубилюс по време на дебат в Европейския парламент в Страсбург, посветен на Бялата книга за отбраната. Тя трябва да бъде представена от Европейската комисия другата седмица. "На ЕС не достигат хиляди танкове, бойни машини,..

публикувано на 11.03.25 в 20:56
Андрий Ермак (първият вдясно) външният министър на Украйна Андрий Сибига, държавният секретар на САЩ Марко Рубио (първият вляво) и съветникът по националната сигурност на САЩ Майк Уолц по време на разговорите в Джеда

След срещата в Джеда: САЩ ще съобщят на Русия, че руската реципрочност е ключът към мир

Преговорите между Украйна и САЩ в Саудитска Арабия се оказват "положителни“ и "продуктивни“. Това съобщи Белият дом. Предпазлив оптимизъм в началото на разговорите САЩ - Украйна в Джеда Украйна подкрепи предложението на САЩ за 30-дневно общо прекратяване на огъня с Русия. САЩ от своя страна се съгласиха да премахнат ограниченията върху..

публикувано на 11.03.25 в 20:39

Китайски изследователи: Метанът в атмосферата може да помогне за възстановяването на озоновия слой

Китайски изследователи разкриха, че увеличаването на емисиите на метан може да има неочаквано положително въздействие върху бъдещото възстановяване на озоновия слой, предаде Синхуа, цитирана от БТА. Откритието може да помогне на законодателите и учените да вземат по-добри решения за справяне както с възстановяването на озоновия слой, така и с..

публикувано на 11.03.25 в 20:14