Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данаил Кирилов: Мотивите на президентското вето върху НК са в посока на общото говорене

Данаил Кирилов
Снимка: БГНЕС

Комисията по правни въпроси в Народното събрание ще обсъди днес онези промени в Наказателния кодекс, на които президентът Румен Радев наложи вето през декември. Текстовете изменят норми в Наказателно-процесуалния кодекс и дават възможност за отлагане до 48 часа на уведомяването при арест на пълнолетен човек и 24 часа за непълнолетно лице. Във втория случай уведомление може да има само за Държавната агенция за закрила на детето.

Председателят на правната комисия в НС Данаил Кирилов коментира за БНР, че преди дебата няма предубеденост към ветото на президента:

„Досега сме доказали, че винаги добросъвестно, изчерпателно и задълбочено обсъждаме аргументите на президентската администрация. Така смятам, че ще направим и в конкретния случай. Не искам да влизам в коментар по същество на аргументите. Смятам, че те в голяма степен излизат извън конкретния правен текст и са в посока на общото, да кажем неюридическо, говорене, което, за съжаление, се формира в обществото по този случай“.

Пред „Хоризонт“ той изрази и личната си позиция преди дебата:

„Смятам, че нормата която приехме, тъй като я обсъждахме много продължително, съответства и на българската наказателно-правна традиция, и на изискванията на директивата. В конкретния случай сме предвидили изисквания кога и в кои случаи би могло да се допусне прилагането на такава отлагане на уведомяването“.

Отлагането ще важи за престъпленията, в които възниква сериозна, непосредствена и съществена опасност за живота и здравето на множество лица, подчерта Кирилов:

„Отлагането се обосновава, защото лицето е свързано по някакъв начин с престъпното деяние. Уточнявам, че тук не иде реч за отнемане на възможността за защита. Почваме, че в следващата алинея - девета - се установява незабавна възможност за обжалване пред съд на отложеното уведомяване“.

В предаването „Преди всички“ той обяви и очаквания ефект от законовите промени:

„Предотвратяваме възможността да постъпят негативните последици на най-тежките престъпления, ако това е възможно в конкретния момент и в конкретния етап на извършване на престъпното деяние - това правим“.

Защитата на детето в случай на арест е прецизирана, а презумпцията за невинност важи, категоричен е Кирилов:

„Важат и всички изисквания спрямо на задържане на малолетно лице - включително участието на психолог, участието на защитник“.

Изтича срокът за внасяне на предложения за промени в Изборния кодекс преди второто четене. Предложенията на ГЕРБ „не променят същината на това, което сме направили,  а допълват във връзка с подсъдността и делата по жалби срещу решение на ЦИК“. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда Йорданова: Назначението на Людмила Петкова в АДФИ е скандално

"Назначението на Людмила Петкова като директор на Изпълнителната агенция за държавна финансова инспекция е скандално" . Това заяви пред БНР Надежда Йорданова – съпредседател на Парламентарната група на ПП-ДБ и бивш правосъден министър. Според нея назначението не е мотивирано . Ако е отстранена поради определени съмнения за нейния..

публикувано на 11.02.25 в 14:34
Рафаел Глюксман

Евродепутат разкритикува ЕС заради двойствената му роля в помощта за Украйна

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Рафаел Глюксман разкритикува Европа заради двойствената й роля по отношение на помощта на Украйна. В пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург той нарече поведението на ЕС "стратегически фалит": "Тези 200 млрд. евро руски обществени авоари, замразени в нашите банки,..

публикувано на 11.02.25 в 14:33

ЕК: Страните от ЕС не могат да преговарят сами по въпросите на търговията

"Търговията е от изключителна компетентност на ЕС, страните членки не могат да преговарят сами" - това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос как ще се търси общ отговор на наложените от американския президент Доналд Тръмп мита върху вноса на стомана и алуминий.   Той добави, че причината те да решат да дадат пълномощията на..

публикувано на 11.02.25 в 14:25
Част от оборудването на площадката на АЕЦ „Белене“

Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене"

Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс".  Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..

публикувано на 11.02.25 в 14:11
Снимката е илюстративна, архив.

Полицаи спасиха възрастен мъж от пожар в село Петревене

Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за  пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..

публикувано на 11.02.25 в 14:02

Родители се обявиха против задължителен час по религия

Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до  Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..

публикувано на 11.02.25 в 14:01
Владимир Береану

Владимир Береану: Йоханис подаде оставка, за да не загуби привилегии - пожизнена пенсия и къща

Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..

публикувано на 11.02.25 в 13:59