Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Луиджина Педи: Матера се възроди, запазвайки собствената култура

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Матера се възроди, запазвайки собствената култура, заяви пред БНР Луиджина Педи – директор на Италианския институт за култура в София. Тази събота италианският град ще открие официално своята година като Европейска столица на културата.

„До преди няколко години Матера беше наречена „срамът на Италия“, защото беше абсолютно изоставен град. Традицията в него беше много важна. Той успя да се съвземе и да се превърне в това, което е сега, запазвайки своите традиции. Матера дори ги представи пред света. Това е голямата заслуга на Матера – че се възроди, запазвайки собствената култура“, разказа тя в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.

„Матера 2019“ не пожела да се акцентира само върху града, а да включи целия регион, каза Луиджина Педи и обясни, че заради това има много събития, които ще се провеждат в селцата около Матера. По думите й проектът включва не само институциите, но и гражданите. Тя посочи с какъв бюджет ще разполага града:

„11 млн. евро от региона, 30 млн. евро идват от държавата и 7 млн. евро от частни спонсори. Това е програма за 48 седмици. Има 12 големи спонсора. Имаше едно доста голямо събиране на средства на национално ниво. Има и план, който предвижда също приходите, които би могло да има в следствие на Европейска столица на културата. Целта е това да продължи във времето и този град да е интересен за хората и те да го посещават в бъдеще“.

Зам.-кметът на Матера Джузепе Трани отбеляза, че ще има два типа инвестиции – културна и инфраструктурна. По думите му ще бъдат обновени съществуващите жп линии.

Джовани Олива – генерален секретар на „Матера 2019“, посочи, че мечтите му не са свързани само с Матера, но и с цяла Южна Италия:

„Мечтата ми е да станем пример за останалите. Пловдив може да ни помогне в това отношение“.

Проф. Джампаоло Дандрея разказа, че в Матера ще има уникален спектакъл с участието на жителите и гостите на града, посветен на чистилището. „Ще бъде изкуството от улицата, но добре организирано“, посочи той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00