Матера се възроди, запазвайки собствената култура, заяви пред БНР Луиджина Педи – директор на Италианския институт за култура в София. Тази събота италианският град ще открие официално своята година като Европейска столица на културата.
„До преди няколко години Матера беше наречена „срамът на Италия“, защото беше абсолютно изоставен град. Традицията в него беше много важна. Той успя да се съвземе и да се превърне в това, което е сега, запазвайки своите традиции. Матера дори ги представи пред света. Това е голямата заслуга на Матера – че се възроди, запазвайки собствената култура“, разказа тя в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.
„Матера 2019“ не пожела да се акцентира само върху града, а да включи целия регион, каза Луиджина Педи и обясни, че заради това има много събития, които ще се провеждат в селцата около Матера. По думите й проектът включва не само институциите, но и гражданите. Тя посочи с какъв бюджет ще разполага града:
„11 млн. евро от региона, 30 млн. евро идват от държавата и 7 млн. евро от частни спонсори. Това е програма за 48 седмици. Има 12 големи спонсора. Имаше едно доста голямо събиране на средства на национално ниво. Има и план, който предвижда също приходите, които би могло да има в следствие на Европейска столица на културата. Целта е това да продължи във времето и този град да е интересен за хората и те да го посещават в бъдеще“.
Зам.-кметът на Матера Джузепе Трани отбеляза, че ще има два типа инвестиции – културна и инфраструктурна. По думите му ще бъдат обновени съществуващите жп линии.
Джовани Олива – генерален секретар на „Матера 2019“, посочи, че мечтите му не са свързани само с Матера, но и с цяла Южна Италия:
„Мечтата ми е да станем пример за останалите. Пловдив може да ни помогне в това отношение“.
Проф. Джампаоло Дандрея разказа, че в Матера ще има уникален спектакъл с участието на жителите и гостите на града, посветен на чистилището. „Ще бъде изкуството от улицата, но добре организирано“, посочи той.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..