Тъй като двете формации се съчетават много добре, освен съвместните си концертни изяви, те планират и участие на хора в записите на втория албум на „Бендида“, съобщиха музикантите в предаването "Нощен хоризонт". „Има моменти в нашата музика, които са, поне нашето старание е да бъдат много епични и дълбоки като усещане, така че хорът е чудесна добавка към нашата музика“, коментира създателят на групата Вини Атанасов.
Възприемат се до известна степен като ъндърграунд група, защото стилът, в който творят, не е от най-популярните. Това са Кремена Николова, Бисера Димитрова, Ралица Георгиева, Вяра Грънчарова, Велин (Вини) Атанасов и Александър Панайотов.
Бендида е тракийската богиня на Луната и лова. А какво е мелодичен метъл според Вини Атанасов: "Това е нещо, което харесваме. Съчетание на няколко неща: мелодия, хармония, по-интересни, разчупени аранжименти, класически елементи, щипка фолклорни елементи – получава се в резултат „Бендида“. Вини Атанасов твърди, че ги събира най-вече любовта към типа музика, която правят, но заедно са и заради магията „Бендида“.
В момента работят по втория си албум. Пет от песните вече имат демоверсия. „Влез в храма“ са нарекли встъпителната песен за втория албум. Най-лесно почитателите на подобен тип музика могат да ги открият през Фейсбук страницата на групата.
В лицето на 2018-а "Бендида" е изпратила една от най-успешните откъм концерти години. Залата за десетгодишнината била пълна. Плевен и Русе са сред градовете, посрещнали с най-голям интерес изявите на „Бендида“. В началото на март са поканени на фестивал в Букурещ, където ще застанат на сцената редом с колоритни и атрактивни румънски банди. Разширяват участията си в чужбина като планират през 2019 година да свирят още в Гърция и Сърбия.
Бисера Димитрова – цигулка, свири в Националната опера. „Има тръпка и в двете неща. От малка много обичам опера и мечтата ми беше да работя като музикант в оперен оркестър. Детската ми мечта освен да свиря в опера, беше и да свиря в рок група“,, споделя тя пред "Хоризонт". С цигулката е от 4-5 годишна възраст. Останалите определят влизането й в „Бендида“ като „най-щастливото нещо“, случило им се през 2018-а.
Ралица Георгиева е от два месеца с „Бендида“. Включва се в групата за Симфоник метъл фест в Пловдив. Завършила е Музикалната академия, работи като преподавател по пиано.
Басистът Александър Панайотов се занимава с музика от 16-годишен. Свири с още няколко други формации. Преди десет години е редом с Вини Атанасов при създаването на групата, след време се разделят, но музикалните им пътища ги събират отново за десетгодишнината на групата. Нарича музиката на групата фантастична.
Вяра Грънчарова, която свири на виола да гамба, е в групата от три години. Открили я през интернет и я поканили да пробва как ще се впише в звученето на "Бендида". „Инструментът ми е старинен. Тъй като те изпълняват музика с такова звучене, предполагам, че това добре пасва на цялата идея на групата за фентъзи момента.“
„Много се радваме, че успяваме да печелим хора, които не са почитатели на метъла. Всъщност, нашите песни в акустичния си аранжимент имат сходства и с други стилове – при нас има фолклорни мотиви, има класически инструменти, има за всеки по нещо“, вярва Кремена Николова. „В много от нашите песни са засегнати теми, легенди, митологични същества, древни богове. Придържаме се към тази тематика, която е обвързана и с името на бандата.“
"В същината си сме метъл група, но стиловете, които преплитаме, поне нашата цел е да излязат от рамките на конкретен стил. В нашето акустично звучене наистина сме много далече даже от метъл музиката. По-скоро сме себе си", разкриват от "Бендида" в ефира на "Нощен хоризонт", където звучат „Земята на Перун“, „Най-далечният бряг“, „Шепоти в мрака“, „Един друг свят“, "Вещицата и дяволът“.
Текстовете по-често идват като вдъхновение през деня, а музиката – през нощта, казва още Вини Атанасов.
„За хубавите неща винаги се намира време. Колкото и да ни е натоварено ежедневието, винаги можеш да намериш време за музика. Въпреки, че България може би е единствената страна в света, която има поговорка „Музикант къща не храни“, смея да твърдя, че в България човек може да живее и да се „храни“ само от музика“, допълва Александър Панайотов.
Още за идеите и творческото битие на група "Бендида" слушайте в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..