Накратко за жизнения и творчески път на този забележителен музикант: Роден е на 14 март 1907 г. в София. На 6 години започва да свири на цигулка под ръководството на своя баща - любител цигулар. Завършва Музикалното училище при Иван Рамаданов и Петко Наумов,а по-късно и при Ханс Кох. На 18 години заминава за Швейцария, за да учи химия. Издържа се като свири в заведения с различни състави. Чува го директорът на градската консерватория на Берн и го съветва да продължи с музикалното си образование. Обрешков завършва през 1929 г. теоретичния отдел на Консерваторията, а през1932 г. и изпълнителския, като е първият студент, удостоен с концертен диплом. В същото време следва музикални науки и история на изкуствата в Университета и защитава дисертация на тема “Българската народна песен“. Едновременно със следването свири в различни камерни състави, сред които и триото на Леонхард, концертмайстор е на оркестъра на операта в Берн и на симфоничния оркестър на града, изнася самостоятелни концерти. Специализира в Германия при прочутия цигулар Георг Куленкампф. През 1937 година се завръща в България и е назначен като професор по цигулка в Музикалната академия, а в класа му са Радосвет Бояджиев, Георги Мутафчиев, Иван Попов, Ветка Жечкова, Петър Арнаудов и др. Едновременно с преподавателската си дейност Обрешков участва интензивно в концертния живот на страната. Освен със самостоятелни концерти, той участва в Академичното трио с пианиста Димитър Ненов и виолончелиста Константин Попов, с което свири не само в България, но и в Берн, Цюрих, Лозана, Берлин, Прага, Виена, Мюнхен. Съставът има голяма популярност.
Нелепата смърт на Христо Обрешков прекъсва една голяма кариера на концертиращ музикант и педагог. За съжаление не е останал запис на негово изпълнение, нито на гласа му, останали са само спомени на негови колеги и ученици, които говорят с голямо уважение и любов за него. В Златния фонд на БНР е запазен спомен на неговия ученик Петър Арнаудов - изтъкнат наш цигулар и педагог. Чуйте в звуковия файл.
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..
Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..