Табакова е издател на Юнг, Ромен Гари и Е. Е. Шмит, които са като запазена марка на „Леге артис“. Издателството има в актива си близо 200 книги, а тази година ще отбележи 20 години от основаването си. От малко и бутиково преди години, то вече е разширило сериозно кръга си от почитатели.
„Да си книгоиздател днес е изключително трудно, особено за жена. Понякога се чудя как съм го направила, но имам доста дълъг опит вече – 30-годишен, с книгите“, споделя Саня Табакова.
„Просто си имам теми, ниша, която се потвърди с времето и това е едното – усещането, че има какво да дадеш. Защото много добре като студентка усещах липсата на някои заглавия и автори. Примерно, аз почти единствена издавам Карл Густав Юнг – този голям швейцарски психолог, без който никакво обучение по психология вече не е възможно.“
Освен в книгите, Саня Табакова е влюбена в руските романси и изнася концерти с китара. „На 15 години ми подари сестра ми една плоча цигански романски и просто усетих, че това е моята музика. На китара се учих на 22 години чак – пипнах за първи път китара…“
Не се чувства добър инструменталист, но съпроводите й се получават добре. Първата й изява на сцена е концерт през 2013 година. Оттогава пее често.
„На различни теми: военна тематика - фронтови песни или чисти романски, както беше последният за годишнина от рождението на Тургенев. Подбрах група романси, подходящи за епохата и се получи много красиво. Военни романси много обичат руснаците. Изобщо, пеенето пред руска и българска публика е много различно. Руската публика – те са просто болни за своите песни. И понеже в „Камчия“ идваха много ветерани, пред които аз пеех, те, вече не само знаят тези песни, но вече няма кой да им ги изпее.“
Саня Табакова участва и в конкурси за романси. Руският романс е феномен, защото изисква да се случи в момента, вярва тя. „Ако не е в теб, просто не можеш да го направиш. Няма строги правила, трябва малко да ги извадиш от себе си, да вникнеш и в това отношение са ми казвали – невероятно чувство за романса.“
„Романсът е трагичен жанр – там винаги има нещо изключително драматично и самата музика изисква да бъде по-приповдигнато, като един театър в по-стария смисъл на думата: малко помпозно, не можеш да изпееш така равно и спокойно.“
Според Саня Табакова има много начини да се изпълни един романс и тя търси своя, без да подражава. Защото един концерт изисква да можеш да изразиш собствения си душевен и гласов диапазон.
Един от любимите й романски е цигански таборен романс. „Този роман е рамка на моя диск, който издадох 2016 година. Интрото и аутрото е с елемент от романса. Разбира се, ми трябва хор, за да се получи още по-добре, но аз също направих триглас.“
А на книжните панаири Саня Табакова се чувства „много приятно, като на концерт“, защото непрекъснато валят благодарности и аплаузи за това, което прави. Твърди, че много внимава какво издава, а прецизната издателска политика е уважение към книгата като културен продукт.
„България е твърде малка, за да се хаби хартия за каквото и да е. В това отношение много издатели злоупотребяват. Издават примерно по 300 книги годишно, което е безумие, защото след това ги пускат на по 1-2 лева. Това е страшно обидно. Подбиват пазара, подбиват цената на книгата – нейната стойност не толкова в парични измерения, колкото в културно отношение.“
Правенето на книги е много задушевно занимание, но пеенето дава онази емоционалност, която, работейки книги, невинаги можеш да изразиш. „Не че не съм плакала при редактиране на книги… Допълват се. Даже когато по-редовно пеех, с удоволствие сменях едното с другото.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..