Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Саня Табакова между книгите и руските романси

За издателката на Юнг и Е. Е. Шмит книгоиздаването е мисия, а музиката има емоционална стойност

Саня Табакова
Снимка: Радио Стара Загора

Авторската песен на издателката Саня Табакова „Буквите“ скоро ще бъде включена в учебник по музика. „В момента се записва с бургаски детски състав. Децата много са я харесали. Вярвам, че и учениците много ще я харесат“, обясни Саня Табакова в предаването „Нощен хоризонт“.

Табакова е издател на Юнг, Ромен Гари и Е. Е. Шмит, които са като запазена марка на „Леге артис“. Издателството има в актива си близо 200 книги, а тази година ще отбележи 20 години от основаването си. От малко и бутиково преди години, то вече е разширило сериозно кръга си от почитатели.

„Да си книгоиздател днес е изключително трудно, особено за жена. Понякога се чудя как съм го направила, но имам доста дълъг опит вече – 30-годишен, с книгите“, споделя Саня Табакова.

„Просто си имам теми, ниша, която се потвърди с времето и това е едното – усещането, че има какво да дадеш. Защото много добре като студентка усещах липсата на някои заглавия и автори. Примерно, аз почти единствена издавам Карл Густав Юнг – този голям швейцарски психолог, без който никакво обучение по психология вече не е възможно.“

Освен в книгите, Саня Табакова е влюбена в руските романси и изнася концерти с китара. „На 15 години ми подари сестра ми една плоча цигански романски и просто усетих, че това е моята музика. На китара се учих на 22 години чак – пипнах за първи път китара…“

Не се чувства добър инструменталист, но съпроводите й се получават добре. Първата й изява на сцена е концерт през 2013 година. Оттогава пее често.

„На различни теми: военна тематика - фронтови песни или чисти романски, както беше последният за годишнина от рождението на Тургенев. Подбрах група романси, подходящи за епохата и се получи много красиво. Военни романси много обичат руснаците. Изобщо, пеенето пред руска и българска публика е много различно. Руската публика – те са просто болни за своите песни. И понеже в „Камчия“ идваха много ветерани, пред които аз пеех, те, вече не само знаят тези песни, но вече няма кой да им ги изпее.“

Саня Табакова участва и в конкурси за романси. Руският романс е феномен, защото изисква да се случи в момента, вярва тя. „Ако не е в теб, просто не можеш да го направиш. Няма строги правила, трябва малко да ги извадиш от себе си, да вникнеш и в това отношение са ми казвали – невероятно чувство за романса.“

Снимка: plevenzapleven.bg„Романсът е трагичен жанр – там винаги има нещо изключително драматично и самата музика изисква да бъде по-приповдигнато, като един театър в по-стария смисъл на думата: малко помпозно, не можеш да изпееш така равно и спокойно.“

Според Саня Табакова има много начини да се изпълни един романс и тя търси своя, без да подражава. Защото един концерт изисква да можеш да изразиш собствения си душевен и гласов диапазон.

Един от любимите й романски е цигански таборен романс. „Този роман е рамка на моя диск, който издадох 2016 година. Интрото и аутрото е с елемент от романса. Разбира се, ми трябва хор, за да се получи още по-добре, но аз също направих триглас.“

А на книжните панаири Саня Табакова се чувства „много приятно, като на концерт“, защото непрекъснато валят благодарности и аплаузи за това, което прави. Твърди, че много внимава какво издава, а прецизната издателска политика е уважение към книгата като културен продукт.

„България е твърде малка, за да се хаби хартия за каквото и да е. В това отношение много издатели злоупотребяват. Издават примерно по 300 книги годишно, което е безумие, защото след това ги пускат на по 1-2 лева. Това е страшно обидно. Подбиват пазара, подбиват цената на книгата – нейната стойност не толкова в парични измерения, колкото в културно отношение.“

Правенето на книги е много задушевно занимание, но пеенето дава онази емоционалност, която, работейки книги, невинаги можеш да изразиш. „Не че не съм плакала при редактиране на книги… Допълват се. Даже когато по-редовно пеех, с удоволствие сменях едното с другото.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05