Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремните спортове 20-26 януари

10
Състезанието по ледено катерене в Швейцария

В ски-курорта Сааc-Фe, Швейцария се провежда третият етап от Световната купа по ледено катерене за 2019 г. На предишния, в края на миналата седмица, в Пекин, голяма победа удържаха отново руските атлети. В дисциплината “трудност” златото взеха Мария Толоконина и Николай Кузовлев, както стана и на първия етап - седмица по-рано,  в Чеонгсонг, Корея. В “скоростта” в състезанието в Пекин първите 4 места и при мъжете, и при жените бяха заети също от руснаци, като златото е за Владислав Юрлов и Екатерина Кощеева.

Ски-алпинизъм в Австрия

В края на миналата седмица (18-20 януари) в Бишофсхофен, Австрия се проведе първият етап от Световнaта купа по ски-алпинизъм. 111 атлети от 16 нации откриха сезона в дисциплината “спринт”, в която първи се класираха италианецът Роберт Антониоли и младата швейцарка Мариане Фeтън. В дисциплината “индивидуално” златото при мъжете взе отново италианец - Микеле Боскачи, а при жените - французойката Аксел Гаше-Моларе.


Джими УебАмериканските катерачи Джими Уеб и Даниел Уудс се справиха с един от най-сложните боулдър проекти в САЩ - "Sleepwalker", в района на Червените скали (Red Rocks), щата Невада. На 15 декември Джими успя първи и даде категория 8С+, като каза, че в началото не е успял да направи нито едно движение и се е справил след 11 опита. Проектът, открит от Нале Хукатайвал (Nalle Hukkataival), първоначално се нарича "Dry Nightmare", но Джими Уеб му дава името "Sleepwalker".


Даниел УудсМиналата седмица Даниел Уудс повтори боулдъра и потвърди категорията, дадена от Джими. След успеха си Уудс написа, че е минал някои от най-трудните движения, които някога е опитвал. Така "Sleepwalker" става четвъртият проект в САЩ с подобна, повтърдена категория, след “Hypnotized minds”, “Creature from the black lagoon” и "Box Therapy" - и трите в Националния парк “Rocky Mountain”. Същия ден след "Sleepwalker", Даниел Уудс се справи и с "Squoze" 8C и оглави класацията на 8a.nu.


Алекс ХонълдХитов катерачен филм получи номинация за Оскар за документално кино. Лентата "Free Solo" разказва за изключително опасното преминаване на 1000-метровия маршрут “Freerider”, извършено от Алекс Холълд. На 3 юни 2017 г. той изкатерва без осигуряване маршрута по отвесния скален монолит Ел Капитан в Националния парк Йосемити в САЩ, a екипът на режисьорите Джими Чин и Елизабет Чай Васарели заснемат постижението. “Free Solo” e третият в историята филм за катерене или алпинизъм, който получава номининация за Оскар след "Соло" на Майк Хувър през 1973 г. и "Touching the Void" на Kevin MacDonald’s. Церемонията по раздаването на Оскарите е на 24 февруари.


Експедициите в Каракорум и Хималаите напредват към своите цели, макар и бавно. След като в Преден базов лагер на К2 се събраха 16 алпинисти - 7 от руско-киргизско-казахстанската експедиция и деветимата от групата на испанеца Алекс Чикон, първата група потегли към Лагер 1 (6200 м), а в момента проправя път към следващия лагер. 


Алекс Чикон пред едно от иглутатаМеждувременно, екипът на Алекс Чикон, който включва още един испанец, трима поляци и неколцина шерпи, изгради 3 големи иглута в Базовия лагер, в които могат да спят повече от 10 души. Целта на алпинистите е да повишат комфорта си и вследствие на това - своята ефективност. Според Чикон разликата между това да спиш в палатка и в иглу е поне 25 градуса. След първата нощ, прекарана в иглу, Чикон съобщи, че докато в палатките температурата е била минус 26 градуса, в иглуто са спали при само минус 5. Освен това, иглутата изолират шума от бурния вятър, на сутринта чувалите са сухи, а насищането на въздуха с кислород е по-голямо и, съответно, почивката е по-пълноценна. След известни колебания за маршрута, Чикон избра, също като другата експедиция, по реброто Абруци, вместо по източната стена на К2. 

Групата на Даниеле Нарди, която е в района на Нанга Парбат, се върна в Базовия лагер, заради лошо време. Преди това алпинистите достигнаха 6200 м.

Под Манаслу - същия ден, в който беше отслужена традиционната будистка церемония пуджа, Симоне Моро и Пемба Шерпа стигнаха до 5900 м и там изградиха Лагер 1, където изкараха една нощ. Те възнамеряваха да изградят Лагер 2 на 6400 метра височина, но 50 метра под целта срещнаха неочаквано препятствие - огромни цепнатини, блокиращи маршрута. Алпинистите не носят метални стълби, каквито се използват в другите експедиции. Затова са оставили багаж на 6000 метра и са се върнали в Базовия лагер, за да изчакат да отминат обилните снеговалежи и силните ветрове - време, в което да обмислят евентуално нов маршрут.


Фиц Рой, ПатагонияДвама бразилски и един чешки катерач загинаха под Фиц Рой в Патагония. Чехът е получил хипотермия при слизане, партньорът му е успял да свали тялото. Бразилците започнали слизане на 20 януари и няколко дни следите им се губели. Руснакът с полско гражданство Денис Урубко, който участва в спасяването на Елизабет Револ на Нанга Парбат, и италиански екип се включиха в издирването. Телата на бразилците са забелязани от хеликоптер, който успял да излети след няколко дни неподходящо време.


Самолет се е врязъл във въртолет за хели-ски в италианските Алпи. Съобщава се за петима загинали и двама ранени. Причината за инцидента все още не е ясна. Метеорологичните условия в района са били добри. 


Kитай ограничава с една трета пермитите за изкачване на Еверест от северната страна тази година. Причината са плановете за мащабно почистване на върха, включително опит за сваляне на телата на загинали над 8000 метра алпинисти. Общият брой на желаещите да се качат на върха от страна на Тибет ще бъде намален до под 300, а изкачвания ще има само през пролетта. Всяка година над 60 хиляди трекери, алпинисти и водачи посещават района, като оставят след себе си тонове  отпадъци, включително по склоновете на върха.


Маратонът в Оймякон, -52 градусаНикой не успя да завърши най-студения маратон в света. Той се проведе в сибирския град Оймякон, който държи рекорда за най-ниска температура в северното полукълбо - минус 67,7 градуса, измерени през 1933 г. Местните хора казват, че е топло, когато температурите се покачат до минус 40 градуса. Маратонът с класическата дистанция от 42 километра се е провел на 5 януари, при минус 52 градуса. Участвали са 16 бегачи от цяла Русия, на възраст между 21 и 71 години. Никой от тях, обаче, не е успял да финишира. Най-дълго е издържал руснакът Илия Пещерев, който се е отказал на 39-ия километър, а майката на 8 деца Анастасия Степанова е успяла да избяга 25 километра. През миналата седмица, обаче, молдовецът Дмитрий Волошин е пробвал силите си в Оймякон и е пробягал там самостоятелно цели 50 км, при минус 60 градуса, за 6 часа. Той споделя, че най-много го е затруднявало дишането, защото маската, предпазваща лицето, била покрита с лед.

Лавина
У нас: Планинската спасителна служба предупреди за опасност от лавини. В Пирин опасността е значителна, защото там има и най-много паднал сняг -  60 см. Има големи снегонавявания по стръмните участъци на склоновете. Подобно е и в Родопите, където снегът е по-влажен. Най-опасен е северният стръмен участък между върховете Орфей и Перелик. Опасни навявания има в районите на Рилските езера, Мальовица и Мусаленския циркус.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ина Ананиева: Не знам дали ще остана треньор на ансамбъла след Игрите в Рио

Ина Ананиева: На Олимпиадата пожелавам късмет на момичетата ни, но той идва при подготвените

Тя е  един от най-успешните треньори в съвременната история на българската художествена гимнастика, извела българския ансамбъл до абсолютна световна титла след 18-годишна пауза, както и до бронзовия медал на олимпиадата в Рио де Жанейро. Знае какво е целият ти свят да рухне - преживяла го е не веднъж, а два пъти. Знае какво е да преминеш през целия път..

публикувано на 30.06.24 в 17:15

Стилияна Николова с четири златни отличия на турнир по художествена гимнастика в Кайро

Абсолютната европейска шампионка по художествена гимнастика от Будапеща 2024 Стилияна Николова спечели златните медали на финалите на всичките четири уреда на международния турнир "Pharaohs Cup" 2024 в Кайро (Египет). Възпитаничката на Валентина Иванова извоюва титлите на обръч с резултат от 36.350 точки, на топка с 34.800, на бухалки с 34.700 и на..

публикувано на 30.06.24 в 16:58
България - национален отбоп по естетическа гимнастика (жени)

Злато за състезателките ни по естетическа гимнастика на СК в Испания

Националният отбор на България спечели златните медали на Световна купа по естетическа групова гимнастика в Тарагона (Испания). Възпитаничките на Кристина Ташева в състав Сияна Табакова, Карина Нейкова, Катрин Тасева, Яна Стайкова, Мария Мехлемова, Християна Ковачева, Виктория Берова и Сибила Кърпачева събраха 57.100 точки от двете изигравания, след..

публикувано на 30.06.24 в 16:16
Никола Цолов

Никола Цолов е шести в Австрия

Българският пилот в автомобилната Формула 3 Никола Цолов за първи път в кариерата си завърши състезателен уикенд с две класирания в точките, след като днес той остана на 6 място в дългото състезание на пистата "Ред Бул Ринг". Вчера триумфира в спринтовия старт. Цолов стартира десети днес и се ориентира перфектно в хаотичните първи завой, за..

публикувано на 30.06.24 в 11:53
Мария Николова

Мария Николова със 7-а победа и рекорд в Обиколката на Витоша

Мария Николова направи голямото си завръщане с уникален рекорд и пореден  триумф в Обиколката на Витоша. След като два сезона тя пропусна емблематичната надпревара заради стартове в чужбина, днес тя записа седмата си победа в 100-километровото свръх изпитание и стана първата обиколила планината с бягане под 9 часа. За феноменалното постижение..

публикувано на 30.06.24 в 11:24
Георги Аспарухов и Никола Котков

Левски отбеляза 53 години от загубата на великите Георги Аспарухов и Никола Котков

Футболният Левски отбеляза 53 години от трагедията на Витиня, при която загинаха легендите на клуба Георги Аспарухов-Гунди и Никола Котков. Българският футбол скърби за двама от най-добрите футболисти в историята. "Днес се навършват 53 години след трагедията на Витиня. Ден, в който се покланяме пред двама велики спортисти и личности – пример..

публикувано на 30.06.24 в 11:19
Таня Богомилова

Таня Богомилова - една легенда празнува юбилей

Таня Богомилова – една от най-великите спортистки в българската олимпийска история, навършва днес 60 години. Тя е първата и единствена българка с олимпийско злато в плуването бе определена за "Спортист на годината" в най-успешния сезон за родния спорт. Олимпийска шампионка на 100 м бруст от Сеул 1988, с четвърто и шесто място на същите..

публикувано на 30.06.24 в 09:38