Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В МС обсъждат проект за промени в Закона за българското гражданство

| обновено на 30.01.19 в 09:47
Снимка: БГНЕС

Съветът за развитие към Министерския съвет ще обсъди проекта на правосъдното министерство за промени на Закона за българското гражданство и той ще бъде публикуван за обществено обсъждане. Една от промените в Закона е да не се дава българско гражданство на големи чужди инвеститори. Предвижда се да бъдат съкратени сроковете и прецизирани критериите за предоставяне на гражданство. Въвежда се кандидатите на основание произход да владеят български език и да имат работа и доход тук. Друга идея е да отпадне изискването за представяне на някои официални удостоверителни документи на хартиен носител.

Необходима е генерална промяна на четири закона, засягащи както българите, живеещи в чужбина, така и за българското гражданство, заяви в интервю за предаването „Преди всички“ Райна Манджукова, бивш председател на Агенцията за българите в чужбина:

„Това коментиране на инвестициите в един и същи текст с промените за лица от български произход ми изглежда адски несериозно и непрофесионално, защото това са съвършено различни неща, това са съвършено различни критерии и съответно и сроковете, и проверките, и всичко трябва да бъде различно, а не да се меша всичко наведнъж“, посочи Манджукова и уточни, че „има текстове в различните закони, които си противоречат директно“.

Като „добра идея“ определи подпомагането на инвеститори с по-лесен достъп до гражданство Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество:

„Факт е, че другите страни в Съюза, които имат подобни неща са Малта и Кипър. Малта и Кипър са известни с това, че те са офшорни зони. Офшорните зони, една от основните им причини да са такива - да имат всички най-добри възможности да привличат инвеститори на място. Това включва данъчно законодателство, регулаторно законодателство и гражданство“.

По думите на Панчев, „повечето инвеститори използват други способи, за да инвестират у нас“, примерно, „български граждани, които да управляват местно дружество“, т.е. „когато има голям инвеститор, той в повечето случаи не идва физически в България“:

„Системата е много по-различна - има юридически лица, които са регистрирани в България, има и  юридически лица, които не са регистрирани в България, т.е. използват се съвсем различни механизми, така че може би това е причината“, уточни Стоян Панчев по повод обвиненията, че получилите т.нар. „златни визи“ не са допринесли за създаването на нови работни места и реални инвестиции в страната.

„Другата причина е, че напоследък имаме проблем с инвестициите", добави той и уточни, че е „важно да се разбере дали проблемът идва от малкото инвестиции или от това, че те се вършат по друг начин“.

„Не мисля, че качественият контрол върху отговорните инвестиции е слабото ни звено“, добави Манджукова, според която „най-големият проблем не е контролът, а как са разписани критериите“, които са били „претупани“ при „ремонтирането на закона“ през 2010 година.

„По отношение на предоставяне на гражданство за лица от български произход, наистина бяха претупани тези промени и това, което се случва днес - 8 години по-късно е до голяма степен негативно следствие от недобре изчистените критерии и условия, които бяха направени тогава. Едно от тях е изискването задължително да има удостоверение за български произход, издадено от Агенцията за българите в чужбина“, уточни тя и поясни, че България „е единствената страна, която има отделна институция, която да издава удостоверение за такъв български произход“. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Индия заема мястото на Китай при доставките на слънчеви панели за САЩ

Индия заема мястото на Китай при доставките на слънчеви панели за САЩ, пише "Файненшъл Таймс". Индийски производители на части за слънчеви панели са уверени, че могат да запълнят празнината, породена от изключването на част от китайския износ за американската зелена индустрия. Вашингтон обмисля да наложи допълнителни мита на вноса на соларни..

публикувано на 06.10.24 в 20:41

Социалистите в Гърция избират нов лидер на партията

Социалистите в Гърция избират нов лидер на партията. Много е силна активността както в страната, така и в чужбина. Социалистите от ПАСОК направиха оценка на резултатите от евроизборите и решиха, че трябва да се смени лидера и ръководството на партията. По последни социологически проучвания реално социалистите са водеща опозиционна партия в..

публикувано на 06.10.24 в 20:26

В Ямбол продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу Covid-19

В Ямбол продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу Covid-19, отчитат от здравната инспекция. Голямо е търсенето и на противогрипни ваксини, но те все още липсват в аптечната мрежа. От   средата на септември интересът към ваксинация срещу Covid-19 е голям, особено от хората над 60-65 години, уточни директорът на здравната..

публикувано на 06.10.24 в 20:21
Диаграма на 50 най-големи неврона в конектома на плодовата мушица

Първата в света диаграма на мозъка на мушица ще създаде революция в невронауката

Изследователи създадоха първата в света диаграма на мозъка на плодова мушица. Очаква се постижението да доведе до революция в невронауката и лечението на разстройствата на мозъка. Всичко, което правим мислим или чувстваме, произлиза от модел на дейност в мозъка ни, който е резултат от това как са свързани мозъчните ни клетки, обяснява..

публикувано на 06.10.24 в 20:19

Чуждестранни спасителни екипи пристигнаха в Босна и Херцеговина след опустошителните наводнения

Чуждестранни спасителни екипи пристигнаха в Босна и Херцеговина, за да помогнат след опустошителните наводнения, отнели човешки животи по-рано тази седмица. Спасителни екипи от съседните на Босна и Херцеговина страни и от Европейския съюз се присъединиха към усилията за разчистване на разрушенията и издирване на хора, които все още са в..

публикувано на 06.10.24 в 20:14

Китайски хакери са проникнали в системите за подслушване на американското правителство

Китайски хакери са проникнали в системите за подслушване на американското правителство, съобщи "Уолстрийт джърнъл". Китайски хакери са получили достъп до мрежите на американските доставчици на широколентови услуги. Те са се сдобили и с информация от системите, които Федералното правителство на САЩ използва за разрешено от съда подслушване..

публикувано на 06.10.24 в 19:53

Европейците спестяват повече, а американците харчат повече спрямо нивата преди пандемията

Европейските домакинства спестяват повече в сравнение с нивата преди пандемията от коронавирус, докато американците пък харчат повече и така задвижват икономическото възстановяване на САЩ, пише "Файненшъл Таймс". Изданието цитира данни на Евростат, според които спестяванията на европейските домакинства са стигнали 3- годишен връх от 15,7%..

публикувано на 06.10.24 в 19:49