Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Александър Кръстев

На 1 февруари се навършват 140 години от рождението на Александър Кръстев - творец от първото поколение български композитори, един от тези, които подготвиха почвата за развитие на българското професионално музикално изкуство. Огромен е и приносът му за създаването и развитието на музикалните състави на град Варна.

Роден във Видин през 1879 г., той завършва Силистренското педагогическо училище, а след това и Загребската консерватория, където учи хармония при Вилко Новак, цигулка при Щекъл и контрапункт и музикални форми при Новак. До 1907 г.  е учител в ломското Педагогическо училище, след това се премества във Варна, където учителства до края на живота си. Но с това не се изчерпва неговата дейност: като хоров диригент ръководи хора и оркестъра на музикалното дружество „Гусла“, хор „Морски звуци“, еврейския хор „Хармония“, катедралния хор. През 1919 г. организира и ръководи хора на Оперетната дружба, след това оглавява артистичния съвет на Варненския общински  оперен театър. Организира летни диригентски курсове, опреснителни летни курсове за учители, а през 1903 г. активно  участва в създаването на  Българския музикален съюз. Изнася  редица доклади по актуалните въпроси, засягащи българските музиканти, а през 1922 г. организира и ръководи новосъздаденото Варненско музикално училище. Многобройни са изявите му в пресата - около 60 статии, сред които “Принос към историята на музикалното дело в България“, “Причините за неуспеха на пеенето в нашите училища“ и др. Написал е и няколко учебника по пеене за прогимназиите.

Александър Кръстев е първият директор на Варненското радио през 30-те години, председател на клуба на радиолюбителите в града. А към цялата тази активна дейност той намира време и да композира: За съставите, които ръководи, пише 50 хорови песни - най-популярните от които са „Раковата“, “Що ми не дохождаш“, “Луд гидия“, “Минкината“ - познати от изпълненията на нашите любителски хорови състави. Композирал е над 100 детски и училищни песни, 20 солови песни, известния патриотичен марш “О, добруджански край“. А Кръстев е композирал и оркестрови пиеси - първото българско Концертино за цигулка и оркестър, баладата „Неразделни“ по текст на Пенчо Славейков, пиеси за пиано, за духов оркестър, но, уви, никой не ги е чувал днес.

Александър Кръстев умира на 11 юли 1945 г.

В Златния фонд на БНР е запазен кратък спомен за този толкова заслужил музикант - в разговор за началото на кариерата си, прочутата певица Надя Афеян си спомня за първия си учител. Записът е направен през 1980 г. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18