На 1 февруари се навършват 140 години от рождението на Александър Кръстев - творец от първото поколение български композитори, един от тези, които подготвиха почвата за развитие на българското професионално музикално изкуство. Огромен е и приносът му за създаването и развитието на музикалните състави на град Варна.
Роден във Видин през 1879 г., той завършва Силистренското педагогическо училище, а след това и Загребската консерватория, където учи хармония при Вилко Новак, цигулка при Щекъл и контрапункт и музикални форми при Новак. До 1907 г. е учител в ломското Педагогическо училище, след това се премества във Варна, където учителства до края на живота си. Но с това не се изчерпва неговата дейност: като хоров диригент ръководи хора и оркестъра на музикалното дружество „Гусла“, хор „Морски звуци“, еврейския хор „Хармония“, катедралния хор. През 1919 г. организира и ръководи хора на Оперетната дружба, след това оглавява артистичния съвет на Варненския общински оперен театър. Организира летни диригентски курсове, опреснителни летни курсове за учители, а през 1903 г. активно участва в създаването на Българския музикален съюз. Изнася редица доклади по актуалните въпроси, засягащи българските музиканти, а през 1922 г. организира и ръководи новосъздаденото Варненско музикално училище. Многобройни са изявите му в пресата - около 60 статии, сред които “Принос към историята на музикалното дело в България“, “Причините за неуспеха на пеенето в нашите училища“ и др. Написал е и няколко учебника по пеене за прогимназиите.
Александър Кръстев е първият директор на Варненското радио през 30-те години, председател на клуба на радиолюбителите в града. А към цялата тази активна дейност той намира време и да композира: За съставите, които ръководи, пише 50 хорови песни - най-популярните от които са „Раковата“, “Що ми не дохождаш“, “Луд гидия“, “Минкината“ - познати от изпълненията на нашите любителски хорови състави. Композирал е над 100 детски и училищни песни, 20 солови песни, известния патриотичен марш “О, добруджански край“. А Кръстев е композирал и оркестрови пиеси - първото българско Концертино за цигулка и оркестър, баладата „Неразделни“ по текст на Пенчо Славейков, пиеси за пиано, за духов оркестър, но, уви, никой не ги е чувал днес.
Александър Кръстев умира на 11 юли 1945 г.
В Златния фонд на БНР е запазен кратък спомен за този толкова заслужил музикант - в разговор за началото на кариерата си, прочутата певица Надя Афеян си спомня за първия си учител. Записът е направен през 1980 г. Чуйте в звуковия файл.
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем". Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..
На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах. В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория". Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..
В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..
На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..
Компанията за добив и преработка на медна руда "Асарел - Медет" в Панагюрище спря производството си тази сутрин в знак на протест срещу предложението..
Продължението на BETL е PowerPal , заяви пред БНР журналистът от в. "Сега" Юлиана Бончева. 28 000 българи са измамени от BETL? Първите 5..
Общините останаха островчето на стабилност в държавата . Това мнение изрази пред БНР Донка Михайлова, заместник-председател на НСОРБ. В..