Собствениците на имоти от старозагорското село Бели бряг, чиито къщи все още не са изкупени от „Мини Марица Изток“, ще подадат документи за започване на процедура по оценка на жилищните им имоти. За това се договориха жителите на селото и заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков. Той увери, че процедурата няма да постави жителите в ситуация на зависимост от държавата, а ще бъде основа за бъдещи разговори за справедливо обезщетение.
От своя страна, протестиращите, които тази сутрин излязоха на протест срещу предлаганите от дружеството компенсации за принудителното им изселване, продиктувано от развитието на минни проекти в района, изразиха задоволство от проведената среща в енергийното ведомство:
"Те обещаха, че ще направят още няколко срещи с нас, в които да договорим действия за постигане на резултата, който ние се стремим, това е нормално обезщетение на самите хора. Те разбират, че има проблем с обезщетенията и че обезщетенията не са достатъчни за възстановяване живота на хората. Те разбраха, че трябва да продължим да преговаряме и очакваме положителни резултати", каза Евелин Петков, жител на село Бели бряг.
По-рано жители на старозагорските села Бели бряг и Трояново изразиха недоволство в центъра на столицата срещу размера на предлаганите от въгледобивното дружество "Мини Марица Изток" обезщетения за принудителното им изселване от района. Те призоваха народните представители и министъра на енергетиката Теменужка Петкова да ги подкрепят в исканията им за справедливи компенсации.
Двете села попадат в границите на концесионната площ, а това прави тяхното изселване необходимост с цел разширяване добива на лигнитните въглища. Според жителите, предлаганите обезщетения са недостатъчни, а къщите им се изкупуват на безценица.
"Чуваме, че до края на тази година доброволно ще бъде изкупуването на къщите, а от следващата година ще минава на принудително отчуждаване и ние къде ще отидем".
"Те не желаят нито да ни построят жилища, нито желаят да ни обезщетят така, че да можем сами да си възстановим собствеността. С това, което те ни предлагат, ние няма къде да отидем. Все едно, че оставаме на пътя".
Протестиращите се съмняват в оценките на имотите им, изготвени по поръчка на въгледобивното дружество.
"Другите независими лицензирани оценители дават два, три пъти по-висока оценка. Този процес за нас е неясен".
"Изпратили сме им оценката от лицензирания оценител, който ние сме наели, но нямаме отговор досега".
Въпреки, че село Бели бряг вече не става за живеене, част от местните все още не могат да приемат факта, че са принудени да напуснат родният си край.
"По-възрастните хора не можаха да го понесат. От това по-мило и по-родно и да ме отделят от него е много трудно да го преживея".
Въгледобивното дружество „Мини Марица-изток“ през 2005 г. получава новата си концесия за следващите 30 години. От 200 къщи в село Бели бряг днес са останали около 20-ина неизкупени от мините имота, посочи Генади Кондарев от екологичното сдружение "За земята".
„Мини Марица-изток“ са в едно уникално положение. В момента никой не се противопоставя на тяхното планирано разширяване, защото селото наистина вече не става за живот".
Протестиращите настояват жителите на двете села да бъдат обезщетени на основата на обективни критерии.
"Трябва да получат обезщетение, така че те да могат да си позволят същия живот или по-добро, а не на тези хора да им се предложи нещо, което мините определят като пазарна цена, което е крайно недостатъчно и след това повечето хора са принудени да доплащат от собствения си джоб или с кредити, за да могат да продължат живота си на ново място".
Пред БНР Димитър Чолаков - заместник изпълнителен директор на „Мини Марица-изток“ ЕАД коментира:
„Мини Марица-изток“ е дружество със 100% държавно участие и, като такова, е длъжно да защитава националните интереси на хората и на държавата. Земята е на хората от Бели бряг и е частна собственост, но въглищата са национално богатство и осигуряват добър жизнен стандарт на всички българи. 90% от имотите в Бели бряг са закупени от нас, доброволно предложени от собствениците им, при условия, които отговарят на законите. На останалите собственици мога да кажа, че всеки има право на протест, но при тази пропорция на доволни и недоволни могат да се направят и други изводи“.
Имотите се оценяват от независим оценител, избран чрез обществена поръчка. Водят се и допълнителни разговори за допълнителни увеличения. Хората могат да коментират оценките. Според Чолаков, обезщетенията са „справедливи“. Последната сделка за изкупуване на къща е била за над 38 000 лева, каза той. Дружеството все още не знае какъв ще бъде следващия му ход, ако хората откажат да продават.
Местните жители обаче твърдят, че също са поръчали оценки от независими оценители, но те са оценили къщите им между 2 и 3 пъти по-скъпо, отколкото мините.
Президентът Румен Радев заяви, че ще даде още малко време преди връчването на първия мандат за съставяне на редовно правителство, за да не хвърлят политиците държавата в нови избори. "Политическите партии трябва да спрат да си играят със съдбата на хората", посочи държавният глава, след като вчера от ГЕРБ обявиха, че прекратяват преговорите..
6 месеца без Сергей Джоканов – музикантът, който е автор на незабравими мелодии, включително сигналите на предаването по "Хоризонт" "12+3". Той е значима личност за програмата, защото именно в БНР той създава една част от своите композиции. Днес в Учебно-практическия и изследователски център за компютърно музициране и саунд дизайн..
Районната прокуратура в Сливен днес се самосезира по случая с танцуващите с бебета във видеоклип медицински лица от Неонатологичното отделение в МБАЛ "Д-р Иван Селимински". Ще се проверяват дали с действията си двете медицински лица са застрашили живота и здравето на бебетата. От днес в болницата се очаква да започне и проверка от Министерство на..
Сняг и наводнения продължават да създават проблеми с транспорта в Обединеното кралство. Части от някои от най-натоварените магистрали в страната бяха затворени. Продължават проблемите с полетите и на летището в Манчестър. Стотици училища днес не отвориха врати. Сложна и динамична е метеорологичната обстановка в Обединеното кралство...
Призив за забраната и на плъгин хибридите Британски екоактивисти са вдигнали мерника на т.нар. plug-in хибриди. Те искат колите "без щепсел" да се забранят от 2030-та година. Защото ги смятат за неекологични. Опоненти на идеята призовават пазарът на екоколи да еволюира естествено. Призивът за забраната и на плъгин хибридите идва от британската..
Давид Виг е директор на "Амнести интернешънъл" в Унгария. В интервю на Ирина Недева за поредицата "Какво е да си чуждестранен агент" на "Хоризонт до обед" той описа въздействието на рестриктивното законодателство на Унгария върху гражданското общество и медиите. Един от тези закони е прекопираният от Русия с различни вариации Закон срещу..
Идеята при приемането на законодателството срещу ЛГБТ пропагандата в училище беше да се ограничи и възможността за работа на училищата с неправителствени организации . Това мнение изрази пред БНР Деян Колев, основател на "Амалипе". По думите му, "ненадейното приемане" на промените в образователния закон е довело до забрана на пропаганда,..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..