Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се още един сблъсък между "приятелите и "враговете" на Мадуро - за добивите на черно злато

Президентът на Венецуела Николас Мадуро (вляво) и опозиционният лидер Хуан Гуайдо.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Геополитическият сблъсък между държавите, които подкрепят или се противопоставят на режима на Николас Мадуро във Венецуела, ще се пренесе и в Организацията на страните износителки на петрол. Тази година именно Венецуела е ротационен председател на картела, очакванията са, че на първото му заседание ще се появят двама министри на петрола от тази държава - изратени съответно от Николас Мадуро и Хуан Гуайдо. Така "приятелите" и "враговете" на  Мадуро ще влязат в още един сблъсък - за  добивите на черно злато, което всички ще усетим по джоба си, прогнозира за "Събота 150" анализаторът на петролния пазар Херман Ван.

Финансовият експерт и познавач на процесите в Латинска Америка Даниел Осорио е убеден, че геополитическата развръзка ще реши бъдещето на Венецуела, за която Международният валутен фонд прогнозира инфлация от 10 милиона процента през 2019 г:

„Само преди едно поколение Венецуела беше сред държавите с най-голям брутен вътрешен продукт на глава от населението в Латинска Америка. През 70-те години "Конкорд" имаше редовни полети два пъти седмично от Париж до Каракас. Венецуела беше богата държава. Тя имаше достъп до международните финансови пазари. Имаше дългови книжа, деноминирани в долари и всички големи инвеститори искаха да ги купуват. През последните няколко години обаче финансовите пазари станаха много неблагоприятни за Венецуела и тя трябваше да потърси финансиране по друг начин“.

Когато международните пазари не са благоприятни, винаги има място за "нови приятелства", за богатите на петрол държави, изтъкна той:

„Китай винаги се е интересувал от този петрол и започна да дава заеми на Венецуела, които тя погасява с петрол. Русия също има интерес към петрола във Венецуела. За нея обаче мисля, че интересът е повече геополитически. И накрая - трябва да отбележа ролята на Турция. Тази държава от известно време има голяма необходимост от злато, а Венецуела е готова да продаде огромни количества“.

Макар че турският президент Реджеп Ердоган подкрепи Мадуро, интересът му е основно заради златото, докато при Китай и Русия е много по-дълбок, допълва Херман Ван - анализатор в S&P Global Platts:

„Въпросът е доколко Владимир Путин ще се чувства добре с управлението на Мадуро, което не се подкрепя от голяма част от останалите лидери или ще поиска стабилен партньор в лицето на Гуайдо. Засега знаем какво е посланието, но не можем да бъдем сигурни какво ще поиска Москва, за да подкрепи Гуайдо и да обърне гръб на Мадуро“.

Същото се отнася и за Китай, най-големият кредитор на режима на Мадуро с повече от 64 милиарда долара, но и с още по-голям интерес, убеден е Осорио и обръща много по-голямо внимание на Русия

„Има голям самолет - "Боинг 777", който кацна от Русия в Каракас. Медиите предадоха, че той е пристигнал празен. Сега големият въпрос е дали ще отлети, пълен със злато; ще превози венецуелци или руснаци, които в момента се намират във Венецуела“.

Венецуела има още един проблем - вида петрол, чийто залежи са на територията й. За да може да бъде реализиран, трябва да бъде разреден с по-лека разновидност, която досега страната купуваше от Съединените щати. САЩ обаче наложи и санкции, припомни Ван:

„САЩ вече няма да купуват тежък петрол от Венецуела. Остава Китай. Потенциален добър купувач е и Индия. Трябва обаче да подчертая, че азиатският пазар на тежък петрол е изключително конкурентен. Въпросът е, че не е толкова евтино да се достави петрол от Венецуела до Азия. Заради доставките по море, венецуелският петрол ще бъде по-скъп, следователно по-малко конкурентоспособен.

Венецуелският петрол е много тежък. Затова някои рафинерии предпочитат да преработват по-леки нефтопродукти. Други - именно такъв тежък петрол. Всичко зависи от инфраструктурата, с която разполагат“.

Заради спада на производството във Венецуела, както и в Мексико, където петролът също е много тежък, цената на този вид черно злато расте. Това скоро ще се отрази в покачване на цената на лекия суров петрол и сорта брент, смята Херман Ван, но не прогнозира числа. По-интересно е какво ще се случи на заседанието на ОПЕК, тази година ръководен от Венецуела.

„Ако изпратят двама министри на петрола, е много важно кой от двамата ще бъде припознат от страните от ОПЕК. Русия засега припознава Мадуро, но тя е близък съюзник на картела, не учества в него. Еквадор, който членува в ОПЕК, стои зад Гуайдо. Саудитска Арабия прокарва интересите на Съединените щати, което означава, че и тя ще подкрепи Гуайдо. Говорим за лидерска криза в ОПЕК. 

По отношение на петролния пазар, не можем да говорим за криза заради ситуацията във Венецуела“

По последни данни общо производството на черно злато е спаднало до най-ниското си ниво от две години насам, а цената на сорта брент превиши 62 долара за барел. Това обаче няма да е в помощ на Венецуела към настоящия момент, коментира Даниел Осорио

„Финансовите санкции срещу режима на Николас Мадуро оставиха Венецуела без въздух за дишане. Позволете ми тази метафора, финансово страната наистина няма и глътка въздух. Тя трябва да се справи по някакъв начин. Питате ме дали може да изнася злато. Може да погасява дълг, може да се опитва да го продаде, за да си набави някакви парични запаси. Нищо не би ме изненадало, защото те просто се задушават от липсата на каквито и да е пари“.

Осорио е напълно сигурен, че когато кризата свърши, на Венецуела ще бъде оказана помощ.

„Ще има много голямо облекчаване на държавния дълг на Венецуела. Също така ще има финансова инжекция за страната. Безпрецедентно голяма сума ще бъде отпусната на Венецуела, уверявам ви. Очаквам да има и много сериозна хуманитарна помощ за справяне с кризата. Следващата стъпка е отваряне на икономиката. Във Венецуела могат да се върнат чуждите инвеститори. Те имат интерес от петрола. Говоря за международни компании и най-вече от Европейския съюз и от Съединените щати“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приютът за кучета в Перник е под карантина заради зараза

Под карантина заради установен случай на болестта "Гана" е общинският приют за безстопанствени кучета в Перник. Той ще остане затворен до 1 май. Заболяването е открито при улично куче, което е било настанено в приюта, преди да се разбере, че е заразено. В момента там живеят повече от 170 кучета, сред които новопостъпили, възрастни, голям брой..

публикувано на 18.04.25 в 19:32

Мемориалът на миньорския труд в Перник отново отвори врати

В навечерието на Великден в Перник отново отвори врати Мемориалът на миньорския труд. В музейния комплекс, който се намира на площада в града, е подредена постерна изложба, представяща чудотворни икони.​ Експозицията е на Държавния културен институт на Министерство на външните работи. Мемориалът на миньорския труд е дело на скулптора проф...

публикувано на 18.04.25 в 19:26

В Троянския манастир раздадоха хиляда козунака

Братството на Троянския манастир раздаде днес, на Разпети петък хиляда козунака на многото посетители на светата обител. Козунаците са дарени от благодетел на Троянския манастир, поясни архимандрит Стефан. "Който ги дари с волята да зарадваме с тях колкото може повече хора. Точно на Разпети петък, защото това е един от последните дни преди..

публикувано на 18.04.25 в 19:17

Китай отхвърли обвиненията на Украйна, че снабдява Русия с барут и артилерия

Китай отхвърли обвиненията на Украйна, че снабдява Русия с барут и артилерия. Лин Цзиан - говорител на министерството на външните работи, настоя, че Пекин не се отклонява от официалната си политика на неутралитет: "Китай не осигурява оръжие за никоя от воюващите страни и контролира стриктно стоките с възможна двойна употреба. Украйна е пределно наясно с..

публикувано на 18.04.25 в 19:02

Масов бой на остров Майорка, има тежко ранен младеж

24-годишен мъж е тежко ранен, след като е бил намушкан с нож по време на масово сбиване на остров Майорка. Повече от 200 младежи са участвали в боевете, продължили през цялата нощ в сряда срещу четвъртък. Младият мъж, който е португалски гражданин, е ранен в стомаха, но няма опасност за живота му. Боевете са започнали в сряда вечерта около местно..

публикувано на 18.04.25 в 18:54

О.р.полк. Горан Симеонов: Тръмп започва да развива чувство на богоизбран

Как се прави шпионски скандал и как се прави вербовка? Как ще се размести светът след идването на Доналд Тръмп в Белия дом? Къде е мястото на Русия? Какви са предизвикателствата пред България от тези нови форми на несигурност? Тези теми коментира в предаването "РадиоТочка" о.р.полк. Горан Симеонов, дългогодишен председател на Асоциацията на..

публикувано на 18.04.25 в 18:22

Яне Янев: Българското животновъдство е под критичния праг

Българското животновъдство е под критичния праг! Това каза в предаването "РадиоТочка" бившият депутат и лидер на партия "Ред, законност и справедливост" Яне Янев, който днес се занимава с животновъдство във ферма, намираща се на около 1000 метра надморска височина в Пирин. "Невъзможно е при този брой говеда, овце, кози, които се отглеждат в..

публикувано на 18.04.25 в 18:01