Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очаква се още един сблъсък между "приятелите и "враговете" на Мадуро - за добивите на черно злато

Президентът на Венецуела Николас Мадуро (вляво) и опозиционният лидер Хуан Гуайдо.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Геополитическият сблъсък между държавите, които подкрепят или се противопоставят на режима на Николас Мадуро във Венецуела, ще се пренесе и в Организацията на страните износителки на петрол. Тази година именно Венецуела е ротационен председател на картела, очакванията са, че на първото му заседание ще се появят двама министри на петрола от тази държава - изратени съответно от Николас Мадуро и Хуан Гуайдо. Така "приятелите" и "враговете" на  Мадуро ще влязат в още един сблъсък - за  добивите на черно злато, което всички ще усетим по джоба си, прогнозира за "Събота 150" анализаторът на петролния пазар Херман Ван.

Финансовият експерт и познавач на процесите в Латинска Америка Даниел Осорио е убеден, че геополитическата развръзка ще реши бъдещето на Венецуела, за която Международният валутен фонд прогнозира инфлация от 10 милиона процента през 2019 г:

„Само преди едно поколение Венецуела беше сред държавите с най-голям брутен вътрешен продукт на глава от населението в Латинска Америка. През 70-те години "Конкорд" имаше редовни полети два пъти седмично от Париж до Каракас. Венецуела беше богата държава. Тя имаше достъп до международните финансови пазари. Имаше дългови книжа, деноминирани в долари и всички големи инвеститори искаха да ги купуват. През последните няколко години обаче финансовите пазари станаха много неблагоприятни за Венецуела и тя трябваше да потърси финансиране по друг начин“.

Когато международните пазари не са благоприятни, винаги има място за "нови приятелства", за богатите на петрол държави, изтъкна той:

„Китай винаги се е интересувал от този петрол и започна да дава заеми на Венецуела, които тя погасява с петрол. Русия също има интерес към петрола във Венецуела. За нея обаче мисля, че интересът е повече геополитически. И накрая - трябва да отбележа ролята на Турция. Тази държава от известно време има голяма необходимост от злато, а Венецуела е готова да продаде огромни количества“.

Макар че турският президент Реджеп Ердоган подкрепи Мадуро, интересът му е основно заради златото, докато при Китай и Русия е много по-дълбок, допълва Херман Ван - анализатор в S&P Global Platts:

„Въпросът е доколко Владимир Путин ще се чувства добре с управлението на Мадуро, което не се подкрепя от голяма част от останалите лидери или ще поиска стабилен партньор в лицето на Гуайдо. Засега знаем какво е посланието, но не можем да бъдем сигурни какво ще поиска Москва, за да подкрепи Гуайдо и да обърне гръб на Мадуро“.

Същото се отнася и за Китай, най-големият кредитор на режима на Мадуро с повече от 64 милиарда долара, но и с още по-голям интерес, убеден е Осорио и обръща много по-голямо внимание на Русия

„Има голям самолет - "Боинг 777", който кацна от Русия в Каракас. Медиите предадоха, че той е пристигнал празен. Сега големият въпрос е дали ще отлети, пълен със злато; ще превози венецуелци или руснаци, които в момента се намират във Венецуела“.

Венецуела има още един проблем - вида петрол, чийто залежи са на територията й. За да може да бъде реализиран, трябва да бъде разреден с по-лека разновидност, която досега страната купуваше от Съединените щати. САЩ обаче наложи и санкции, припомни Ван:

„САЩ вече няма да купуват тежък петрол от Венецуела. Остава Китай. Потенциален добър купувач е и Индия. Трябва обаче да подчертая, че азиатският пазар на тежък петрол е изключително конкурентен. Въпросът е, че не е толкова евтино да се достави петрол от Венецуела до Азия. Заради доставките по море, венецуелският петрол ще бъде по-скъп, следователно по-малко конкурентоспособен.

Венецуелският петрол е много тежък. Затова някои рафинерии предпочитат да преработват по-леки нефтопродукти. Други - именно такъв тежък петрол. Всичко зависи от инфраструктурата, с която разполагат“.

Заради спада на производството във Венецуела, както и в Мексико, където петролът също е много тежък, цената на този вид черно злато расте. Това скоро ще се отрази в покачване на цената на лекия суров петрол и сорта брент, смята Херман Ван, но не прогнозира числа. По-интересно е какво ще се случи на заседанието на ОПЕК, тази година ръководен от Венецуела.

„Ако изпратят двама министри на петрола, е много важно кой от двамата ще бъде припознат от страните от ОПЕК. Русия засега припознава Мадуро, но тя е близък съюзник на картела, не учества в него. Еквадор, който членува в ОПЕК, стои зад Гуайдо. Саудитска Арабия прокарва интересите на Съединените щати, което означава, че и тя ще подкрепи Гуайдо. Говорим за лидерска криза в ОПЕК. 

По отношение на петролния пазар, не можем да говорим за криза заради ситуацията във Венецуела“

По последни данни общо производството на черно злато е спаднало до най-ниското си ниво от две години насам, а цената на сорта брент превиши 62 долара за барел. Това обаче няма да е в помощ на Венецуела към настоящия момент, коментира Даниел Осорио

„Финансовите санкции срещу режима на Николас Мадуро оставиха Венецуела без въздух за дишане. Позволете ми тази метафора, финансово страната наистина няма и глътка въздух. Тя трябва да се справи по някакъв начин. Питате ме дали може да изнася злато. Може да погасява дълг, може да се опитва да го продаде, за да си набави някакви парични запаси. Нищо не би ме изненадало, защото те просто се задушават от липсата на каквито и да е пари“.

Осорио е напълно сигурен, че когато кризата свърши, на Венецуела ще бъде оказана помощ.

„Ще има много голямо облекчаване на държавния дълг на Венецуела. Също така ще има финансова инжекция за страната. Безпрецедентно голяма сума ще бъде отпусната на Венецуела, уверявам ви. Очаквам да има и много сериозна хуманитарна помощ за справяне с кризата. Следващата стъпка е отваряне на икономиката. Във Венецуела могат да се върнат чуждите инвеститори. Те имат интерес от петрола. Говоря за международни компании и най-вече от Европейския съюз и от Съединените щати“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокуратурата в Ловеч разследва случай на побой край Карлуково

Прокуратурата в Ловеч разследва случай, при който край луковитското село Карлуково двама мъже са нанесли побой над шофьор на автобус, превозвал туристи, сред които и деца. те са задържани, но от държавното обвинение са внесли искане в съда за постоянна мярка за неотклонение "Задържане под стража“. На шофьора А. А. е била причинена средна телесна..

публикувано на 26.06.24 в 18:13

Русия отново нанесе удари в Харковска област на Украйна

Руските сили отново нанесоха удари по украинската Харковска област. Има ранени. В същото време Кремъл обяви, че руските сили са свалили десетки украински дронове и пускови установки HIMARS. Девет души са пострадали в резултат на руски удар по жилищен район на град Дергачи в Харсковска област, съобщи в "Телеграм" управителят на областта Олег Синегубов...

публикувано на 26.06.24 в 17:46
Юлиян Попов

Юлиян Попов: Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но не и същността ѝ

Ще се промени маркетингът на Зелената сделка, но няма да се промени същността ѝ . Това каза пред БНР бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, старши съветник на Европейската фондация за климата. " Зелената сделка ще получи някакво друго име , за да не се асоциира със Зелената партия, която не е много успешна в момента, в долна..

публикувано на 26.06.24 в 17:29
Жозеп Борел

ЕС осъжда решението на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии

ЕС осъжда напълно необоснованото решение на руските власти да блокират достъпа до повече от 80 европейски медии в страната, се  казва в изявление на върховния представител на Съюза за външната политика Жозеп Борел. То е в отговор на обявената вчера от Русия забрана на достъпа до 81 европейски медии, сред които българските "24 часа" и..

публикувано на 26.06.24 в 16:41

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на джаз фестивала "Д-р Емил Илиев“ в Боровец

Музиканти от 10 държави ще участват в третото издание на международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев“ в Боровец през август.  Директорът на фестивала Татяна Илиева обясни: "Фестивалът няма и никога не е имал комерсиална цел. Единствената цел на събитието е много благородна - да се подпомогне развитието на летния планински туризъм в курортния комплекс..

публикувано на 26.06.24 в 16:39
Тодор Галунов

Проф. Тодор Галунов: ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев

ГЕРБ протоколно ще предложат кабинет, но шансът му е нулев .  Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател проф. Тодор Галунов. Борисов: Ще предложим правителство на малцинството "Първият мандат на ГЕРБ, ако не стане някаква допълнителна уговорка, каквато поне до момента официално аз не виждам, няма как да мине. Ако те..

публикувано на 26.06.24 в 16:37

Медийна грамотност, инструменти и алгоритми

Трябва да дадем повече инструменти, с които да си служат и децата, и родителите, и учителите, когато потребяват информация .  Това каза пред БНР Боряна Гидикова от УНИЦЕФ . "Трябва по-често да се говори. Да се намира пътят към децата - как те потребяват съдържанието, какво правят в смартфона. Не е достатъчно само да ги ограничаваме с различни..

публикувано на 26.06.24 в 16:06