Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обявиха конкурс за тийнейджърски видеа “Don’t fake with me”

Първите трима ще получат като награда очила за виртуална реалност

Снимка: http://gramoten.li/

Как децата разпознават фалшивите новини? В рамките на Дните на медийната грамотност започва конкурс за тийнейджърски видеа “Don’t fake with me”.
   

„Идеята е със съвсем подръчна техника тийнейджърите да разкажат за своя сблъсък с фалшиви новини или за фалшиви новини, за които са чули, разбрали, и как са повлияли те на обществото ни, както и как те самите разпознават фалшивите новини“, обясни в предаването „Преди всички“ Кристина Христова.

Участниците могат да направят и своя класация за най-странните пет фалшиви новини, които са се случвали или те самите да направят проучване какви фалшиви новини има напоследък, посочи Христова. „Какви са техниките на фалшивите новини, за да заблудят читателите и те самите как биха разпознали фалшива новина.“

Организаторите на конкурса се надяват чрез него да провокират младежите да търсят повече информация как да различават признаците на фалшивите новини. „Не разчитаме, че те имат предварителна подготовка. Надяваме се, стараейки се да спечелят конкурса, те да се подготвят добре и това да бъде един вид неформално собствено образование, което те да си проведат“, поясни още Кристина Христова.

В състезанието, посветено на фалшивите новини, могат да се включат тийнейджъри между 14 и 18 годишна възраст. Желаещите да участват с видео трябва за заснемат такова с продължителност между 5 и 10 минути. 

Видеата трябва да бъдат изпратени на имейл info@gramoten.li, като на сайта на Коалицията за медийна грамотност в образованието има и инструкции от специалисти как се разпознава фалшивата новина, които младежите могат да използват като опорни точки.

Създателите на първите три най-добри видеа ще получат очила за виртуална реалност и картички с добавена реалност. 

Конкурсът приключва на 28 февруари.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
На снимката (от ляво надясно): Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Емил Борисов, заместник главният прокурор Ваня Стефанова и директорът на ГДБОП главен комисар Боян Раев

При акции на ГДБОП: Заловиха рекордно за България количество готов фентанил

Рекордно за България количество готов за разпространение фентанил е задържан в рамките на седмица при две акции на Главната дирекция за борба с организираната престъпност в  Търговище и Монтана. Ако досега задържаното количество е било от грамове до десетки грамове, то това е било общо над 2 килограма, казаха на съвместен брифинг..

публикувано на 07.07.25 в 12:09

ПТП и ремонти затрудняват движението по пътя Русе - В. Търново

Верижна катастрофа и ремонти затрудняват движението по пътя Русе - Велико Търново.   Възрастен мъж пострада при катастрофа между три автомобила около 10 часа тази сутрин на входа на Велико Търново откъм Русе. Той е шофирал първата от трите коли, които се удариха една в друга. Състоянието на пострадалия се изяснява в болницата, най-вероятно е..

публикувано на 07.07.25 в 11:58
Доц. Йорданка Узунова

Доц. Йорданка Узунова: В България се създаде политика на неравнопоставеност на медицинските специализации

С какви проблеми се сблъскват лекарите и пациентите в Италия може да чуете в репортажа на Елена Шаханова.

публикувано на 07.07.25 в 11:35

7-годишно дете с опасност за живота след инцидент с АТВ

7-годишно дете е с черепно-мозъчна травма и опасност за живота след управление на незаконно АТВ. Инцидентът е станал снощи в еленското село Мaрян. По първоначална информация, 40-годишният баща на детето му е дал да управлява нерегистрираното си по надлежния ред превозно средство. На него е било качено и 5-годишното братче на пострадалото момче...

публикувано на 07.07.25 в 11:30

ТЕЦ "Бобов дол" е спрял работа за две денонощия

ТЕЦ "Бобов дол" спря работа за две денонощия - от петък вечерта, а от тази сутрин работи, каза за БНР изпълнителният директор на дружеството инж. Чавдар Стойнев. Пътуващи по направлението Кюстендил-Дупница сигнализираха за запрашеност в района на централата. Няма такъв проблем, коментира по този повод инж. Стойнев. Съдът потвърди поредна глоба..

публикувано на 07.07.25 в 11:04

Пловдивският общински съветник Николай Гюров напуска ПП

Пловдивският общински съветник Николай Гюров напусна "Продължаваме промяната", но остава в местния парламент като независим съветник. Това съобщи самият той. Гюров посочи, че решението е взето след дълго обмисляне, а мотивът му е, че не може да бъде част от нещо, в което вече не вярва.  Освен това по думите му партията се превръща точно в това,..

публикувано на 07.07.25 в 10:54

Разраства се скандалът с източване на евросубсидии в Гърция

В Гърция се разраства скандалът с източване на европейски субсидии. Вече започна и разследване за пране на пари на висши държавни служители. Гръцката служба за борба с прането на пари започва от днес разширено разследване за скандала с източване на средства от европейски субсидии. Искат оставката на гръцкото правителство след разкритата..

публикувано на 07.07.25 в 10:46