Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

САЩ изтеглят половината си бойци от Афганистан

Делегация на талибаните участва в афганистанска конференция в Москва.

Делегацията на талибаните, която участва в конференция на афганистанската диаспора в Москва, обяви, че в хода на преговори в Катар САЩ са им обещали до края на април да изтеглят от Афганистан половината от войските си, предаде РИА Новости.

В момента Вашингтон има около 14 000 бойци в азиатската страна и от седмици вървят спекулации за предстоящото им съкращаване.

САЩ проведоха мирни преговори с талибаните в катарската столица Доха миналия месец, които приключиха със знаци за напредък към приключване на 17-годишния конфликт.

По-рано днес афганистанският президент Ашраф Гани разкритикува конференцията в Москва и заяви, че на нея няма официални представители на Кабул. Вчера висш американски военен потвърди за преговорите, но подчерта, че те са в много ранен етап. В годишната си реч пред Конгреса днес президентът Доналд Тръмп коментира, че дискусиите с ислямските екстремисти са били конструктивни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Шер Мохамад Абас Станикзай

Талибаните потвърдиха успеха на преговорите със САЩ

Скорошните преговори с представители на САЩ в Катар бяха успешни, потвърди ръководителят на делегацията на талибаните на конференция в Москва Шер Мохамад Абас Станикзай, цитиран от РИА „Новости“. Събитието е организирано от афганистанските диаспори..

публикувано на 05.02.19 в 17:36
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна ремонтът на Детско отделение на МБАЛ-Шумен

Започна ремонтът на четвъртия етаж в шуменската многопрофилна болница, където ще се пребазира Детското отделение. Това съобщават от МБАЛ - Шумен. Предвижда се цялостно да бъдат реновирани и обновени болничните стаи и санитарните помещения, както и да..

публикувано на 28.07.25 в 16:15

49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал "Рудничар"

49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал "Рудничар". След скандал с жената, с която живеел, той запалил одеало и го хвърлил върху горими предмети. Изгорели са пет постройки, пригодени за живеене, които били долепени една до друга...

публикувано на 28.07.25 в 16:14
Киър Стармър и Доналд Тръмп

Тръмп: Основен приоритет в Газа е да се осигури храна за населението

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че приоритет номер едно в Газа е да се осигури храна за населението, защото "има много гладуващи хора", добавяйки, че в момента няма да заема позиция по въпроса за палестинската държавност,..

публикувано на 28.07.25 в 16:06

Тръмп намалява дадения на Русия 50-дневен срок за край на войната ѝ в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че намалява 50-дневния срок, който даде на Русия за слагане край на войната ѝ в Украйна, заявявайки, че е разочарован от руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Тръмп: 100% мита за..

публикувано на 28.07.25 в 15:27

Заради пожарите: 60 000 обаждания на 112 повече от началото на юли в сравнение с юни

С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната.  От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо..

публикувано на 28.07.25 в 15:16
Марош Шефчович

Шефчович защити споразумението за митата между ЕС и САЩ, определи го като "възможно най-доброто"

Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30%, а с 15% мито, Евросъюзът ще..

публикувано на 28.07.25 в 15:12

Николай Николов: BG-ALERT е отлична. За функционирането ѝ сме в процес на обучение

Работата на системата BG-ALERT е отлична, а ако говорим за функциониране на системата - как се използва, там сме в процес на обучение .  Такава оценка на системата за ранно известяване на населението направи главен комисар Николай Николов, бивш..

публикувано на 28.07.25 в 15:06