Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Стаматов: Българите в чужбина трябва да бъдат преброени и могат да го направят сами

Ограниченията за откриване на изборни секции притесняват българите в Германия

Антоанета Тончева: Властите могат да намерят информация за нужните избирателни секции в Германия

Снимка: БГНЕС

Крайният срок, в който българските власти трябва да уведомят германската страна за възможността за разкриване на допълните секции - извън дипломатическите представителства, изтича, но до момента сънародниците ни не знаят дали ще има такива. Пред БНР Антоанета Тончева – българка, която живее в германския град Регенсбург, сподели:

„Аз лично много се уморих от контакта с българското посолство в Берлин и от липсата на отговори. Те имат имейлите и телефоните на хората, които сме създавали на абсолютно доброволни начала изборни секции - извън дипломатическите и консулските представителства и никой до момента не ни е потърсил. Не ни потърсиха и през 2017-а година, не ни потърсиха и през 2016-а и ни  уведомявахме единствено чрез групи в социалните мрежи, форуми за българи в чужбина в интернет и от „постните“ новини на уеб страницата на посолството ни в Берлин.

През 2017-а година бяха общо 13 изборни секции в общо 8 града, като по 3 секции бяха разкрити в Берлин и в Мюнхен. В Берлин имаме посолство, в Мюнхен имаме консулство /…/. Ще кажа, че в Мюнхен конкретно има, по неофициални данни, вече над 10 хиляди души български граждани. През 2017 година, март месец, на изборите, успяха да гласуват около 2 хиляди души в тези разкрити 3 секции. /…./ Лично аз трябваше да пропътувам 300 километра - отиване и връщане от Регенсбург до Мюнхен, за да мога да упражня правото си на глас“.

В предаването „Преди всички“ Антоанета Тончева обясни какво може да се направи от хората на местно ниво:

„На местна почва най-добрият възможен контакт с доброволци, които да се ангажират, се изразява в две посоки. Едната е да се контактува с хората, които имат общо с българските училища в Германия и училищните настоятелства, защото обикновено тези хора са свързани и с редица социални каузи на местна почва, както и работят за различни каузи, доброволни, за България. Другата посока за контакт би била да се свържат с хората, които вече са участвали в такива комисии и са създавали избирателни секции“.

Тончева смята, че българските власти могат да използват различни данни, за да си създадат представа за потенциално удобните места за гласуване на германска територия. Едната информация са картите, изготвяни от доброволци на място и достъпни в интернет, а другата – електронните заявления за вота, с които разполага ЦИК:

„Считано от 2014-а година вече беше достъпна електронната форма на заявление. Т. е. ако човек желае, тъй като има минимум от брой заявления, които са необходими, за да се разкрие избирателна секция - извън дипломатическите и консулските представителства, на база на попълнените заявления в различните германски градове, Министерство на външните работи би могло да оформи една собствена статистика и собствена стратегия в кои населени места в Германия има голяма българска диаспора“.

Има нужда от преброяване на българите в чужбина, смята Петър Стаматов от информационния портал „ЕвроЧикаго“. Сайтът получи данни от Външно министерство за това колко сънародници живеят зад граница. Според тях най-много са те в Германия – 416 хиляди:

„Колкото и да е неточна статистиката на Външно министерство, все пак даде някаква представа за статистиката и доказа още един път, че имаме нужда да направим реално преброяване на българите зад граница, което може да се постигне с активна регистрация. Още септември миналата година предложих на Националния статистически институт да включи в бъдещите преброявания в България една графа с два въпроса в бланките, която да бъде именно: „Колко време прекарвате в чужбина, в кои държави и по колко месеца?“. Това щеше да даде някакъв по-добър поглед на нещата“.

Петър Стаматов обясни, че се е обръщал по този въпрос към Статистическия институт и Народното събрание. Парламентът обаче вече прие съответното законодателство, а от института са посочили, че работят по европейски стандарти, в които такива графи няма. Затова той смята, че е добре българите сами да организират преброяването:

„Щом има начин да броим комарите и врабчетата, хайде да е малко по-лесно за хората. При това няма да харчим държавни средства, а ще търсим средства от българи и спонсори“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Райков

Светослав Райков - в борба със студа и ниската пенсия, но винаги с усмивка: Купете си мартенички от него!

37-годишният Светослав Райков е с ТЕЛК и в инвалидна колочика. Живял е 8 години в барака. Младият мъж изработва и продава мартеници на пазара в Цветния квартал на Варна.  Райков успява да получи жилище от общината, но все още се бори всеки ден за оцеляването си, тъй като инвалидната му пенсия е много ниска. Мечтата му е да има..

публикувано на 25.02.25 в 09:56
Въоръжените сили на Украйна предприеха офанзива в руската Курска област на 6 август 2024

Европейски министри на отбраната координираха позициите на страните си преди преговорите между САЩ и Русия

Министрите на отбраната на дузина европейски страни заедно с украинския им колега Рустем Умеров проведоха среща чрез видеоконферентна връзка, за да координират позициите си пред американско-руската дипломатическа офанзива, от която те са изключени на този етап, предаде АФП. Срещата снощи беше съпредседателствана от естонския министър на..

публикувано на 25.02.25 в 09:55

Кранево се напълни с бездомни кучета. Жалбите от нападнати и нахапани са десетки

Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора . Към момента общината не разполага със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център..

публикувано на 25.02.25 в 09:35
Жечо Станков

Международна среща за енергийна свързаност ще се състои в София

Закрита министерска среща за енергийна свързаност в подкрепа на регионалните партньорства в европейската общност ще се състои днес в София с участието на министъра на енергетиката Жечо Станков. Ще се включат представители на Великобритания, Молдова, Унгария, Гърция, Азербайджан, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие,..

публикувано на 25.02.25 в 09:23
Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Мирът в Украйна минава през сделка за ценните метали

Всяка война се води за ресурси. Трайният мир за Украйна минава през сделка за ценните метали на страната. Това е, което САЩ искат. Това каза в интервю за БНР политологът доц. Искрен Иванов от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Войната може да приключи при две условия – уреждането на статута на ценните метали и трайни гаранции..

публикувано на 25.02.25 в 09:22

Изследване: Доходите в Сливен с 47% по-ниски от тези в София

" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград, Велико Търново, Видин и Добрич ".  Това показва регионално изследване с карта на енергийната и социална уязвимост на домакинствата в България, направено от Института за икономически изследвания на..

публикувано на 25.02.25 в 09:06

Спасители предупреждават: Малките лавини по Седемте езера са почти ежедневие

Малките лавини тези дни по Седемте езера са почти ежедневие, предупреждават дежурните спасители по циркуса от отряда в Дупница. Последният случай е от неделя по обяд, когато скиор е предизвикал лавина в улей край хижа "Рилски езера". За щастие инцидентът се е разминал без жертви. Това е първият случай за тази година на човек, попаднал в..

публикувано на 25.02.25 в 09:04