18 милиона лева допълнително ще бъдат разпределени за всички общински болници от договорените 30 милиона лева на среща при премиера и здравните власти в петък, каза днес пред БНР д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници. Той коментира за „Хоризонт“ изказването на председателя на парламентарната комисия по здравеопазване д-р Даниела Дариткова в „Неделя 150“, че средства ще получат само болниците в отдалечените и трудно достъпни места.
Д-р Тотев обясни, че болниците в отдалечените райони по закон получават от общините всяка година субсидия, която за тази година е 10 милиона лева.
„Ако и по линия на методиката за финансиране на болници, обслужващи населението в отдалечен рисков регион, там са 10 милиона (лв.), 2019 г., те са си по линията на това, което ежегодно получаваме. Миналата година бяха 7 милиона. За тази година се предвиждат 10 милиона, даже списъкът беше представен любезно в аванс от Сдружение на общините. Той окончателно ще бъде внесен до 12-и в министерството“, каза Тотев
„18-те милиона отделно са парите, които трябваше да получат всички общински. Щеше да е несправедливо да искаме да са само за тези. Ние говорихме за общински болници в труднодостъпен, рисков регион, и за останалите седем, които не влизаха в този списък. По списък сме ги видели, те са 72 общински болници, от тях 65 са в този списък в отдалечен рисков регион, и само седем не бяха, затова сметнахме, Управителният съвет, че трябва всички общински да получат“, добави председателят на Сдружението на общинските болници.
„Отпуснатите допълнително средства за общинските и областните болници е навременна мярка. Тези средства няма да се дадат общо, а ще се дадат за дейност“. Това заяви пред БНР депутатът от ГЕРБ Даниела Дариткова – председател на здравната комисия в..
Най-малко три са жертвите на стрелба в шведския град Упсала. Това е поредната стрелба, която разтърсва скандинавската държава. От шведската полиция съобщиха, че са получили съобщения за стрелба в центъра на Упсала, на около 60 км северно от столицата..
В сряда, 30 април от 12 ч. до 21 ч. в тунелите "Топли дол“ и "Правешки ханове“ ще има две ленти за движение към Варна за леките коли и тежкотоварните камиони над 12 т. Трафикът за София ще бъде пренасочен по обходни маршрути. Тежкотоварните превозни..
Атаки срещу средното училище "Васил Левски“ в Севлиево и обвинения в руска пропаганда сред учениците заваляха в интернет пространството. От там определят твърденията като фалшива новина. От различни профили в интернет пространството валят..
Държавата дава компенсация на майките, които водят децата си до 3- годишна възраст на частна детска градина, за да се върнат на работа. Причината е, че за тях не са подсигурени места в общинските градини. Влизането там е по-трудно и от приемането..
Британското правителство обяви, че на търсещи убежище ще бъде отказано правото да останат в Обединеното кралство, ако са осъдени за сексуални престъпления. На терористи, военнопрестъпници и всякакви други престъпници, чиито престъпления се..
Променената международна обстановка изисква България да има стабилно правителство. Това заяви председателят на Народното Наталия Киселова на среща на министрите от БСП с градския актив на партията в София: "В момента сме свидетели на коренна..
Община Дупница ще инициира възстановяването и реставрирането на известния в района Аракчийски мост като архитектурен и исторически паметник. Част от него беше съборена от пороите през декември 2010 година и оттогава не се прави нищо за неговото..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..