Областната управа да предложи социални жилища за ромските семействата от Войводиново, останали без домове, след като започна разчистването на незаконните къщи в махалата. Около това становище се обединиха участниците в срещата в Община Марица, свикана от кмета Димитър Иванов, за да се преодолее напрежението в селото. То ескалира отново след като в събота няколко семейства се опитаха да се върнат в домовете си, като това провокира недоволството на жителите на Войводиново и се наложи спешната намеса на полицията и жандармерията. Протестите във Войводиново започнаха, след като в началото на януари двама роми пребиха военнослужещ. Веднага след това започна и акцията срещу незаконното строителство. В момента текат законовите срокове за 17 къщи.
Бременни жени, които казаха, че временно са се настанили при близки в „Столипиново“, представители на фондация „Рома“ и на други неправителствени организации, както и жители на Войводиново, нежелаещи ромите да се върнат в селото, се събраха около половин час преди началото на разговорите. Те споделиха:
„Нова ми е къщата. Преди пет години я направих. Вярно - не е законна, обаче трябваше да ни кажат, до вчера не ни мразеха, сега почнаха да ни мразят“.
„Съпругът ми каза, че ще се връщаме, каквото и ще да става. Ако ни трепат, да ни трепат“.
„Както всички нормални хора, така и вие - отивате, купувате си имоти, строите си". Нагледахме се и приключи общуването“.
След като страстите се успокоиха, започна срещата, на която присъстваха и представители на полицията и областната управа. Кметът Димитър Иванов заяви, че в следващите дни ще стане ясно колко жилища може да предложи областната администрация и къде, става въпрос за около 50 души. До момента са съборени 19 опасни постройки в ромската махала, за други 17 са издадени заповеди, като 15 се обжалват в съда. Димитър Иванов допълни, че жителите на Войводиново са категорични, че няма да допуснат ромите да се върнат в селото. Той изрази надежда, че с намирането на жилища конфликтът ще се разреши.
По-рано днес в предаването „Преди всички“ Димитър Иванов бе категоричен:
„Трябва да се обединим - държава и всички служби, които са свързани с подпомагане на населението на страната, за да можем да решим казуса“. Населението в селото не желае ромите да се върнат, но се чака решението на съда, допълни той:
„Днес заседанието ще е в посока как да помогнем на тези хора да бъдат настанени, защото аз смятам, че тези сгради, които са в село Войводино, не са подходящи за настаняване, тъй като нямат вода, нямат ток, а някой са с изпочупени прозорци и врати. Аз нямам социални жилища. Нямам и фургони, така че очакваме тук и помощта на държавата“.
Радослав Стоянов от Българския хелзинкски комитет коментира за БНР, че действията от събота на полицията и кмета „не са основани на закона“ и „като минимум съставляват властнически произвол“:
„Законът не допуска саморазправата. На гражданите не е позволено сами да раздават правосъдие. Работата на властите беше да осигурят, че това няма да се случи. Очевидно случилото се в събота е не просто незаконосъобразно бездействие от страна на властите в лицето на полицията да защитят ромите от саморазправа, а дори е имало незаконни действия“.
Стоянов отчете, че вече има три съборени от властите къщи, а покъщнината в тях също е била унищожена, включително актове за раждане на деца. От БХК няма да участват на днешната среща, но ще предприемат „действия съобразно закона, за да защитим тези хора“, които имат право да обитават своите домовете":
„Има практика на Европейския съд по правата на човека, че хора не могат да бъдат оставени бездомни, само защото единственият им покрив над главата е незаконен. Първо трябва да се осигури алтернативно настаняване, след което да се разрушават незаконните постройки. Незаконният статут на къщите не е обяснение за това защо жителите на селото не желаят тези хора да живеят там. Незаконността на къщите не накърнява техни субективни права или законни интереси и те нямат собственически претенции към тези имоти. Следователно незаконният статут на домовете на ромите от Войводиново не е причината съселяните им да не ги желаят там. Причината е, че са роми! Цялото напрежение е заради деянието на двама конкретни души, които в момента са изправени пред съда. Искам да попитам майката с петте деца как е участвала в това престъпление. Каква отговорност носи тя за него и защо търпи това наказание, което е абсолютно неправомерно?! Да не можеш да се прибереш в собствения си дом, за мен прилича на етническо прочистване. Единственото общо между тези хора и онези, които са изправени пред съда, е че са роми!“.
Столичният общински съвет решава ще бъде ли завършен изцяло булевард "Тодор Каблешков". Кметът на София Васил Терзиев настоява СОС да одобри промяна в подробния устройствен план, като да позволи отчуждаване на имот, попадащ върху част от новия булевард. От групата на "Спаси София" бойкотират решението. Мотивът им е, че такова действие ще..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически..
Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка. С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде по-висок от..
Шри Шри Рави Шанкар казва, че "няма лоши хора, единственият виновник и престъпник е стресът". Човек се държи агресивно заради стреса, умората е причина за липсата на енергия , каза в интервю пред БНР Константин Драгов, един от учителите, разпространяващи учението на индиеца Шри Шри Рави Шанкар. След 3 години чакане гуруто пристига в..
С решение на правителството от държавния резерв се освобождават 33 хиляди литра бутилирана вода и се предоставят безвъзмездно на кмета на Велико Търново. Водата е за хората в село Никюп, където е обявено частично бедствено положение заради липсата на вода. Решението е част от мерките, които правителството предприема за подпомагане на..
Народните представители обсъждат окончателно дали да бъдат намалени таксите на студентите платена форма във висшите учебни заведения. В доклада на комисията, който обсъждат в Народното събрание, е предвидено таксата на заварените студенти да не може да нараства повече от 20% годишно, а платената форма на обучение да е минимум 60 на сто от..
ЕС е забавил някои плащания по Механизма за Украйна, съобщи пред "Политико" германският евродепутат от зелените Даниел Фройнд. Причината е, че за първи път Киев е пропуснал да изпълни няколко ключови етапа от необходимите реформи, поясни той. Фройнд се завърна наскоро от Украйна, където е имал срещи и разговори с представители на..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...