Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Позициите за националната стратегия за детето продължават да бъдат нееднозначни

Снимка: Гео Калев, личен архив

Приключи общественото обсъждане на Националната стратегия за детето до 2030 година. Коментарите обаче продължават да се трупат и не са еднозначни. Фейсбук групата „Многодетни български майки“ изрази притеснения, че семействата с повече от две деца са под заплаха, ако стратегията бъде възприета в предложения вид.

За БНР Радослава Петкова, член на групата, която обединява около 3000 души, обясни:

„Държавната политика стигматизира нашите семейства, както и семействата на самотните родители и семействата, така са изредени в стратегията, от ромски и турски етнически произход, за това, че нашите деца са застрашени от риск за бедност и социално изключване. Без да дават никакви други мотиви. Ако някой е многодетен, значи неговите деца са застрашени. Самата стратегия си поставя за цел, които са застрашени от бедност и социално изключване, да намалеят. Как държавата ще реши проблема с намаляването на бедните деца“.

„Една от зададените цели на стратегията е, че, ако политиките, които се придвижват в тази стратегия, успеят, това ще намали броя деца, които живеят в пренаселени жилища. Всички знаем в България какви са цените на имотите. Едва ли държавата ще започне да раздава по-широки апартаменти или къщи и имоти на многодетни семейства. Това означава да се вземат деца от многодетни семейства, които са притеснени финансово, или по друга причина живеят в по-малко лично пространство и тези деца да бъдат отнемани заради тяхното добро. Това е принципът на стратегията, който също е опасен“, каза още в „Преди всички“ Радослава Петкова.

Петкова не мисли, че държавата може по някакъв пряк начин да реши проблемите на многодетните майки, защото те се решават вътре в самите семейства.

„Доброто на детето е гарантирано, когато семейството е стабилно и когато е в безопасност. Когато съществува среда, която поставя всяко семейство в риск да бъде разделено и децата да бъдат отнемани, както е в много западни страни, семейството започва да се чувства несигурно и това създава риск най-вече за децата“.

Никой не е консултирал многодетните майки в процеса на изготвяне на стратегията. Според Петкова, има „шепа НПО-та, които реално винаги подкрепят държавната политика“, с която държавата консултира проектите.

Мариана Банчева от Института за прогресивно образование изтъкна, че в стратегията изрично трябва да бъде застъпено и правото на децата да участват във взимането на решение за ученическото управление:

„През формите на ученическото самоуправление децата реално могат да практикуват и колективни права. Всичките тези неща са изключително важни, ако ние наистина искаме да дадем възможност на децата да практикуват граждански умения, още докато са в училище. Не е тайна, че гражданското образование все още остава затворено в урочни единици и много рядко всъщност наистина се случва истинско практикуване на граждански умения и поведение. /…/ Ако децата не срещнат разбирането и подкрепата на възрастните, няма как да се случат същински, смислени дейности, които децата могат сами да инициират и реализират както в училище, така и в извънучилищна среда“.

Ева Жечева, директор на дирекция „Права на детето“ в екипа на омбудсмана, която е и бивш председател на Държавната агенция за закрила на детето, изтъкна, че общественият защитник има някои препоръки, свързани с децата с увреждания, но приветства начина, по който е изработен документът, неговият дух и визия:

„Стратегията изключително ясно и категорично поставя семейството на най-важното място за детето. Във всеки свой ред, във всяка своя цел, във всяка мисия националната стратегия извежда тази неразривна връзка на детето със семейството и семейството като най-важна част, която има задачата да подготви детето, да осигури тази сигурна и безопасна среда“.

Повече по темата чуйте в интервютата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Братоев

Според Борис Бонев се очаква уволнение на Стоян Братоев от Столичния метрополитен

Очаква се утре на управителен съвет да бъде освободен директорът на Столичния метрополитен Стоян Братоев. За това алармира общинският съветник и лидер на "Спаси София" Борис Бонев.  Той го изтълкува като саботаж в строителството на новите линии на метрото.

публикувано на 24.04.25 в 17:11

БНБ внася в бюджета 550 млн. лв.

Българската народна банка направи вноска в полза на държавния бюджет в размер на 550 000 000 лева, съобщиха от институцията. Сумата е годишното превишение на приходите над разходите на БНБ за 2024 година.  Освен нея, тази година се предвижда банката да извърши и лихвени плащания по сметки и в полза на държавния бюджет до 250 000 000 лева.

публикувано на 24.04.25 в 16:45

ЕП: Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълвани 83%, а не 90

Газовите хранилища в ЕС да бъдат запълнени не 90, а 83 на сто. Това предложение се съдържа в проектозакон, одобрен от членовете на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика в Европейския парламент. Проектът цели справяне със спекулациите на газовия пазар и намаляване на цените на суровината. Членовете на ЕС обсъждат..

публикувано на 24.04.25 в 16:28

Сарафов и близки на деца, загинали в катастрофи, с мерки за намаляване на жертвите на ПТП

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов и близки на деца, загинали в катастрофи, се обединиха около няколко мерки за намаляване на броя на жертвите на пътнотранспортни произшествия. Сред тях са подобряване качеството на разследванията, осигуряването на професионални и бързи експертизи и по-строги наказания. Разговорът, който..

публикувано на 24.04.25 в 16:24
Министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов

Георги Тахов: България ще стане член на ОИСР най-късно догодина

"България ще стане реален член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие най-късно догодина" - това каза министърът на земеделието Георги Тахов след изслушването му пред комитета по земеделие на ОИСР в Париж: "Приключването на темата "Земеделие", която е най-обширната тема, а не само темата "Земеделие", както и темата рибарство, е един..

публикувано на 24.04.25 в 16:22

Лекар е задържан в Кърджали с 2000 лв., свързан с ТЕЛК решение

Лекар е задържан в Кърджали за взети 2000 лева от пациент. По първоначална информация 61-годишният медик е поискал парите, за да издаде документ, с който да бъде получен по-висок процент ТЕЛК. Акцията е по линия на сектор "Противодействие на икономическата престъпност". Лекарят е задържан за 24 часа, парите са иззети. По случая е..

публикувано на 24.04.25 в 16:04
Ученици и техният преподавател от ПГ по високи технологии

Нови квалификации в дигиталния сектор за осмокласниците от следващата учебна година

През учебната 2026 - 2027 г. за осмокласниците ще има нови квалификации в дигиталния сектор. Това припомни заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова по време на конференция за образоването изкуствения интелект и киберсигурността.  Заместник-министърът на образованието Емилия Лазарова каза, че от 2026 - 2027 г. учениците ще могат да учат..

публикувано на 24.04.25 в 15:59