И в живота, и в литературата търсим двойник на своите фантазии, казва Николай Петков в предаването „Нощен хоризонт“. Той е автор още на книгата „Борхес и другите там“.
Корените на магическия реализъм според мнозина литературоведи са точно в поетиката на Гогол, обяснява авторът. „И аз си мисля, че Борхес е един достоен праправнук на нашия човек.“
Книгите и хората са еднакво уязвими
„Книгите са точно толкова уязвими, колкото и хората. Има много начини да „натрошиш костите“ на една книга, но не искам да ги казвам“, продължава Николай Петков, който, след написването на „Тук, с Гогол“, тръгнал на стоп към Украйна, за да провери дали тя звучи достоверно и дали нещо не е „изтървал“.
Не е толкова трудно да стигнеш на автостоп до Украйна, защото тя е само на „една въздишка от нас“, „докато мигнеш и си в Одеса“, по-трудно е да стигнеш на автостоп до Индонезия, споделя свещеникът, на когото се случват удивителни неща – преживява вече описани случки и среща „персонажи“ от книгите си.
„Драмата е в това, че много често разказваме някаква глупост, която на самия мен ми звучи невероятно, и в един момент тая глупост вземе, че се сбъдне. Ако си спомняте книгата за Борхес, където се започваше с едно повествование за село с една-единствена къща, без покрив, стени и прозорци, със стени по-крехки от паяжина. Оказа се, че аз попаднах в такова село и то се казва Гоголево. /…/ И ми беше много приятно да видя как изпод моите фантазии могат да изникват цели села.“
Така духовникът среща украинска баба, на която Гогол се явявал насън и която играе майката на Гогол по време на селските вечеринки. Като аспирантка през 60-те години тя говорела за Гогол и критическия реализъм, до момента, в който той й се явил насън и казал: „А така за мен повече не бива да говорите.“
Около 20 часа Николай Петков бил единствен обитател на дома на Гогол
„Казаха: „Ето тука водката, тука кафето, тука компютъра, тука библиотеката. Ти си говори с Гогол както искаш, на какъвто език си искаш. Там има нещо като научен институт по гоголево знание – един от големите академични центрове за изучаване на Гогол.“
„Беше ми много приятно в родната стая на Гогол да направя един водосвет, след което открих, че с него имаме общи традиции при пътуването, при събирането на билки, които слагаме във водката или в ракията, за да предадем колорита на местата, които сме обходил.“
„Скъпа и съкровена ми беше тая история, където на крака му отидох на гости, а той пък намери с какво да ме почерпи в това пътешествие“, разказва още свещеникът писател.
Думата „гогол“, означаваща паток, който върви много разкрачено и маха асиметрично крилете си, е колкото руска, толкова и украинска, толкова и полска, пояснява Николай Петков.
„Много ми харесва това първо, изконно значение на думата. Оказва се, че Гогол е единственият човек в рода си, който е носел това име. То идва от неговия дядо Гогол, който е първи помешчик в рода. Името идва и със своята митология. Дядо му е човек, който също не знае кой му е родният език, владеел е шест езика, бил е нещо като съветник на казашкия атаман по разбойническите въпроси. Като такъв получава като подарък някаква грамота за това, че принадлежи към полската аристокрация. Всъщност тази грамота, която дядото на Гогол получава и чрез която става дворянин, е първата мистификация около мъртвите души. Знаете, че Чичиков събира точно такива документи. За мен беше интересно да видя прототипа на тая история и „първия Чичиков“. Вторият Чичиков се оказва, че е на Гогол баща му.“
На другия край на Земята можем да открием сродни души и думи
Отец Николай Петков обича да пътува, а Далечният Изток го е научил, че думите и хората си приличат и не е толкова трудно да се огледаме един в друг.
„Тези ислямски предания, които минават от Шумен, през Истанбул, до Куала Лумпур и съответно арабските думи през тях, правят езика разпознаваем. Героят може да се огледа в чужди думи, които не би могъл да предположи, че знае. И това също пренася един особен колорит в пътуването.“
Сега авторът на "Тук, с Гогол" е в Йордания. Обещава да донесе "някоя луда история", която, ако е дал Господ, да разкаже.
Николай Петков е роден е на 15 юли 1971 г. във Велико Търново. От 1989 до 1995 г. учи във Великотърновския университет. Изучава българска филология, философия и богословие. Между 1998 и 2000 г. преподава антична философия във философския факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
През 2002 г. е ръкоположен от великотърновския митрополит Григорий. От края на 2003 г. досега служи като свещеник във Варненска епархия, в храм „Свети пророк Илия“ в шуменския квартал Дивдядово.
От разговора можете да научите още какво лекуват дивдядовските баби с бял тамян, разтворен в силна ракия.
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..