Евродепутатите дадоха днес зелена светлина за нови правила за проверка на преките чуждестранни инвестиции. Целта е да се гарантира защитата на ключови сектори на европейско ниво, сред които телекомуникациите и космическите технологии.
Макар ЕС да остава отворен за инвестиции, преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) ще трябва да подлежат на проверка, за да се установи дали представляват заплаха за стратегическите сектори на ЕС - вода, транспорт, комуникации и технологии, включително полупроводници, изкуствен интелект и роботика. Новите разпоредби относно начина за извършването на скрининг, неофициално договорени от преговарящите от Парламента и министрите на ЕС, бяха подкрепени с 500 гласа „за“, 49 гласа „срещу“ и 56 гласа „въздържал се“.
Решението идва на фона на опасения в ЕС за инвестициите от Китай.
Преди вота еврокомисарят по търговия Сесилия Малмстрьом заяви в Страсбург, че Евросъюзът остава отворен за инвестиции, но при положение, че те не носят заплаха за сигурността.
„Надявам се, че при гласуването ще има силно мнозинство. С това решение изпращаме силно послание. Европейският съюз остава отворен за инвестиции. Те са фундаментални за растежа, заетостта и конкурентоспособността ни, но това ще остане така при условие, че външните инвеститори не представляват заплаха за сигурността“, каза тя.
В момента такъв механизъм действа на национално ниво в 14 страни членки, сред които не е България.
За "Хоризонт" евродепутатът от правната комисия Емил Радев заяви, че не се налага страната ни да въвежда и национален мониторинг.
"България ще си сътрудничи с останалите държави-членки и с Европейската комисия по тези въпроси. Аз не смятам, че трябва да имаме отделен регламент. Този европейски регламент ще пази всяка една държава-членка в случаи на нарушения", посочи той.
В последните 20 години структурата и произходът на ПЧИ са се променили драстично, с повече ПЧИ от разрастващите се икономики. Инвестициите от Китай са нараснали 6 пъти, от Бразилия – 10 пъти, а тези от Русия са се удвоили, като в последно време се насочват към високотехнологичния сектор и често чрез компании с държавна собственост или с връзки с правителства.
Очаква се Съветът официално да подкрепи споразумението на 5 март. Регламентът ще влезе в сила 18 месеца след публикуването му в Официалния вестник на ЕС.
Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..
ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..
Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..
Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието. Промените в..
Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..
Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..
Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%. На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...