Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Кръстева: Все повече двойки се обръщат към психотерапевти

Снимка: архив

Партньорските отношения са подложени на много голям натиск, независимо дали има брак, или не, каза пред БНР семейният психотерапевт Елена Кръстева.

Днес завършва международната седмица на брака, която се провежда ежегодно от 7-и до 14-и февруари в над 23 страни по света. Като част от седмицата Кръстева се включи в инициативата „Прегърни ме силно“. 

„Тази програма – „Прегърни ме силно“, е базирана на емоционално-фокусираната терапия. Това е клинично доказан подход, терапевтичен модел за работа с двойки, който възниква 80-те години в Канада. Това е една програма, която функционира в над 20 страни по света с доста голям успех. Помага на партньорите да изразят своите нужди от свързаност, любов, приемане, утеха и да подобрят взаимоотношенията си“, обясни Елена Кръстева в предаването „Преди всички“.

„Когато има някакъв проблем или някакъв стрес, обикновено по-лесно изразяваме емоции като гняв, фрустрация, разочарование, тръгваме през обвинението да търсим партньора си. Даже единият партньор става по-критичен, по-обвиняващ, докато другият се дистанцира, затваря се, опитва се да избегне конфликта, за да спаси връзката по своя начин. И всъщност така партньорите зациклят в един модел - ние го наричаме порочен кръг, негативен танц. Като разберем как и двамата партньори се въвличат в него, всъщност дава много голяма надежда, че могат да променят стъпките на танца, да излязат от този порочен кръг и да се свържат по един по-истински начин.“

Основата на една добре функционираща партньорска връзка е живото усещане за сигурна привързаност, посочи специалистът. Предизвикателствата на модерното общество са много и според проучванията, ако партньорите имат усещане за свързаност и за дълбока връзка, по-лесно преодоляват препятствията, допълни още семейният терапевт. „Като имам една сигурна основа вкъщи, с човека, който съм си избрал, мога по-лесно да отида и да се боря с тоя свят, защото имам подкрепа, имам любов, разбиране.“

Все повече двойки се обръщат към специалисти, отбеляза Елена Кръстева. Тя призова да се търси помощ преди да се задълбочат проблемите във взаимоотношенията, защото по думите й, в България повечето двойки се обръщат към терапевт, когато нещата са „доста зациклили и ескалирали“.

„Добре е при дори по-малки степени на дискомфорт и неудовлетвореност в отношенията да се погрижим за връзката.“

Цялото интервю чуйте от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20