САЩ няма да изтеглят едностранно войските си от Афганистан, без да съгласуват подобна стъпка със своите съюзници, каза днес американският и.д. министър на отбраната Патрик Шанахан след разговори с колегите си от НАТО в Брюксел, предаде ДПА, цитирана от БТА.
„Няма да има едностранно намаляване на войските“, заяви Шанахан пред журналисти в края на двудневната среща на министрите на отбраната от НАТО, на която Афганистан беше един от основните обсъждани въпроси.
„Това беше едно от посланията на срещата днес: ще се съгласуваме. Ние сме заедно“, каза той и отбеляза, че НАТО играе важна роля в изграждането на афганистанските сили за сигурност.
Американските войски в Афганистанса около 14 000, а през декември медии в САЩ съобщиха, че президентът Доналд Тръмп обмисля изтеглянето на половината от тях.
В същото време обаче САЩ участват в подновени усилия за договаряне на мирно споразумение между талибаните и афганистанското правителство с оглед намаляване на американското военно присъствие.
В НАТО има тревога, че евентуално американско изтегляне може да застраши цялата мисия в Афганистан, като дестабилизира страната и доведе до влошаване на ситуацията с демокрацията и човешките права.
Шанахан заяви, че подкрепя НАТО, въпреки миналите критики на американския президент Доналд Тръмп към алианса, посочва Ройтерс.
„САЩ са обвързани с НАТО, нашите задължения по член 5 остават непоклатими и Америка ще продължи да води и да подкрепя трансатлантическото единство и сигурност“, каза той.
Позицията му вероятно ще успокои съюзниците, разтревожени за ангажимента на САЩ към НАТО, след като предишният американски министър на отбраната Джеймс Матис подаде оставка заради разногласия с Тръмп по планираното изтегляне от Сирия.
Четирима души са загинали при руски ракетен удар снощи в украинския град Кривой Рог, Днепропетровска област. Поразен е 5-етажен хотел, 14 жилищни блока, пощенска станция, повече от 20 автомобила. Повече от 30 души са ранени, 14 са в тежко състояние. Кривой Рог е на около 70 километра на северозапад от фронтовата линия и е родният град на..
Повишените отбранителни и инфраструктурни инвестиции могат да повишат растежа на европейската икономика, но могат и да ускорят инфлацията, заяви гуверньорът на Европейската централна банка Кристин Лагард. Тя представи очакваното решение на управителния съвет за ново лихвено понижение с 25 базисни пункта от 12 март. ЕЦБ намали с 25 базисни пункта..
Кремъл определи като "конфронтационно" снощното изявление на президента на Франция Еманюел Макрон, заради изказаното от него предложение за разпростиране на френския ядрен чадър над европейските съюзници от НАТО и заради намерението му да свика конференция на началниците на щабовете на европейските армии, за да обсъдят изпращане на мироопазващи..
Приключиха разговорите между европейските лидери и президентът на Украйна Володимир Зеленски в Брюксел. Зеленски напусна сградата на Европейския съвет, като отмени преди това обявената пресконференция. По данни на дипломатически източник, дискусиите са продължили около час и половина. Заседание на лидерите на ЕС за отбранителните..
От Българския фармацевтичен съюз предлагат ограничения в списъка с лекарства, които се продават чрез вендинг автомати в аптеките и са достъпни за всички. Да отпаднат комбинираните форми на лекарства и да се предлагат само най-малките опаковки, регистрирани у нас, предвижда предложението. Като мерки за ограничаване на достъпа на деца е..
Групата на "Европа на суверенните нации" в Европарламента е взела решение да се подпише под обща резолюция, която осъжда репресиите в България след протеста на "Възраждане" за запазване на българския лев. От днес започва събирането на подписите, а засега има 20 подписа. Това обяви лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов: "Г-н Сарафов..
58 процента от водещите и репортерите са жени, а мъжете имат превес сред участниците и гостите с дял средно 69 процента. Това сочат резултатите от фокусирано наблюдение на дирекция "Мониторинг и анализи" на Съвета за електронни медии за участието на представители на двата пола в новини и актуални предавания в радио и телевизионни програми...
В Плевен се очаква да бъде разкрит първият в Северна България Факултет по ветеринарна медицина . Така Медицинският университет ще предлага обучение..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..