Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библиотеките на кръстопът между книжното минало и несбъднатата дигитализация

Недофинансирани и неприпознати като място за учене през целия живот, те не успяват да се превърнат в съвременни центрове на познание

Библиотеката на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Снимка: БГНЕС

Извън подема след Освобождението библиотеките винаги са били неглижиран сектор. Това каза в предаването "Нощен хоризонт" Анета Дончева от Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, специалист по библиотекознание. „Нямам отговор на този въпрос. Защото българинът претендира, че много иска да се образова. Претендира за начетеност, по всичко е компетентен. И в същото време има недобро отношение към библиотеките.“

Българската библиотека днес е такава, каквото е цялото ни общество, смята Дончева. Въпреки слабото финансиране на библиотеките като институция, все пак сме хора четящи,  отеляза тя. "Иначе тежко и горко на нашата държава, ако хората се отдръпнат много от четенето и да се докосват до това, което съдържат книгите."

Библиотеката отдавна не е само място за четене на книги и тя трябва да бъде използвана по най-добрия начин в съвременните условия. За това разбиране работи Спаска Тарандова, изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки“. Трябва да налагаме образа на библиотеката като място за учене през целия живот, казва тя.

По програма „Глобални библиотеки“ е било модернизирано техническото оборудване в 960 от 3 хиляди библиотеки в страната. Общините обаче според Тарандова не са припознали полезността от този тип развитие. „Да почне тази техника да се поддържа, да се подменя, да се обогатява с други устройства. Електронни книги, нещата, които следват технологичното развитие. За съжаление, средства за това нещо не се предвиждат. Те не се предвиждат за книги…“

Според Спаска Тарандова, съдържанието в дигитални формати е много малко, а процесите на дигитализация не вървят с темпото, което обществото изисква. По думите й, единичните добри примери се губят на фона на масовата услуга, която библиотеките предоставят. 

„Затова всеки казва: всичко мога да намеря в интернет. Затова в момента и в цяла Европа се води дискусията за медийната грамотност. Твърде дълго говорихме за дигитална грамотност. Хората овладяха ползването на устройства.  Но в момента те нямат критичното мислене да различават информацията в интернет.“ 

"25% от българските граждани четат, което за мен е тъжно", допълни Тарандова. 

Анета Дончева оценява работата на Асоциацията на библиотечните и информационните работници като много добра. „Аз лично винаги си задавам въпроса защо при толкова работа на много библиотекари, на много библиотеки, на нашата асоциация, някак си не успяваме да изтеглим напред библиотеките, така, както са го направили в развитите страни.“

Независимо от лошото финансиране, следейки какво става по света, нашите библиотеки през последните години развиха доста сериозни услуги, адекватни на нуждите на потребителите, подчерта Дончева.

Тази година се отбелязва юбилей от оповестяването на Манифеста на ЮНЕСКО за обществените библиотеки, прокламиращ, че хората се раждат равни и трябва да имат равен достъп до знание, информация и култура.

Целия разговор можете да проследите в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлин Тачев

Избирателите на "Величие": Повече жени, млади хора, висшисти от областни градове

" Женският вот е насочен повече към ПП-ДБ, БСП. Мъжете са насочени по скоро към ДПС, "Възраждане", дори към ИТН. Интересното е "Величие" - като че ли малко повече жени са гласували за тях ".  Тези данни обяви пред БНР Светлин Тачев от "Галъп интернешънъл болкан".  ИТН, ПП-ДБ и "Величие" събират по-млади избиратели. Възрастните се насочват..

публикувано на 10.06.24 в 12:14

Иван Начев: Няма партия - победител. Това е пирова победа

" Няма нито една партия, която да е победител. Това е една пирова победа. Всички партии губят като подкрепа ". Това мнение изказа пред БНР политологът Иван Начев. "Най-големите губят, включително и т.нар. партия-победителка - тя има над 100 хил. гласа загуба в сравнение с предишни парламентарни избори. Това показва, че не само партиите на..

публикувано на 10.06.24 в 11:34
Изборите в Турция; Снимка: Мария Петрова

Турция: Умора от избори, надежда за стабилност и внимание към проблемите на изселниците

Умора от изборите, надежда за стабилност и призив всички български партии, а не само ДПС, да обръщат внимание на проблемите на изселниците от България – така можем да обобщим исканията и нагласите на избирателите на вота 2 в 1 в Турция.  Спокойно, но с изненадващо ниска активност в традиционно активно гласуващи секции, преминаха изборите в..

публикувано на 10.06.24 в 08:52
Николай Марков

Николай Марков: Не сме аналог на "Възраждане". Обърнахме се към негласуващите

"Направихме най-впечатляващата кампания за изминалите 35 години." Това заяви в интервю за БНР полк. Николай Марков, лидер на ПП "Величие" - седмата политическа формация, която влиза в новия парламент. При обработени 50.96% протоколи: 7 партии в новото Народно събрание По думите му, "Величие" е "единствената партия, която направи в 50 града..

публикувано на 10.06.24 в 08:32
Владимир Зарев

Владимир Зарев: Българската политическа класа е длъжна да намери някаква форма на извинение

Българската политическа класа  е длъжна да намери някаква форма на извинение  – нещо, което да обедини хората в обща идея и да носи бъдещност - да не разделя, а да обединява. Това заяви пред БНР писателят Владимир Зарев. "Културата е едно от нещата, които обединяват. Тази спасителна идея трябва да бъде всеобща.  Независимо дали..

публикувано на 09.06.24 в 15:45
Атанас Радев

Атанас Радев: Отговорността за управлението не е само на политическите партии

Отговорността за управлението не е само на политическите партии. Това заяви пред БНР политологът Атанас Радев. Той даде обяснение за ниската избирателна активност , която беше и очаквана. "Напълно нормално е предвид времето, което има днес.  Галъп: Избирателната активност към 13 часа е около 16% Галъп: 10% избирателна активност..

публикувано на 09.06.24 в 15:00

Марио Холцнер: Очакваме инфлацията да продължи да спада

Въпреки сложната геополитическа обстановка икономиката в Централна и Източна Европа се стабилизира, а страните-членки на ЕС отчитат ръст. Това е основният извод на Института за икономически анализи във Виена, който публикува наскоро своята пролетна икономическа прогноза за 23 държави на Стария континент. "Покачва се покупателната способност и това..

публикувано на 08.06.24 в 13:19