Страстта, Страхът, Похотта, Смъртта и Любовта са героите в танцовия спектакъл „1001 страсти“. През последните седмици студентите на доц. Александра Хонг репетират по 10 часа на ден за тази премиера.
Постановката е на младия Олег Лабозин, който в последните години прави успешни спектакли в куклените, младежките и драматичните театри в Русия и зад граница. „1001 страсти“ всъщност е пластическа фантасмагория по Антон Павлович Чехов", бърза да уточни той:
„Този разказ на Чехов при мен беше по някакъв начин разработен, той беше вътре в мен, мислих върху него. Реших, че този разказ е много подходящ за пластическия спектакъл, който може да се получи в този клас в НАТФИЗ. Това първо, и второ - Чехов е толкова добър писател, че даже в такъв малък разказ, по някакъв начин е хумористичен. Освен това има мъдростта да вплита вътре и трагедията на човека“.
Асистент-режисьор на Олег Лабозин в този спектакъл е д-р Маргарита Божилова:
„Той работи много нежно със студентите, с много обич. Понеже той е и актьор, и режисьор, на мен ми беше много любопитно именно аз да виждам как работи руската школа. И всъщност той е като извора, който е дошъл при нас и този плам, с който той показва, разказва, с който измисля, тъй като пластическите картини той ги измисля, този процес е много интересен, студентите много го харесват".
Паулина Попова, Цветан Русев и Гергана Ценова са трима от студентите, които участват в „1001 страсти“. Паулина в ролята на танцьорката в кръчмата, Цветан - като Антонио и Гергана - като Анета:
„Отначало мислехме, че ще ни бъде по-трудно да работим с него, но се оказа, че той е доста земен човек. Той е от хората, които се стремят към перфектното, но в същото време и се стараят да не убиват желанието. Следователно това ни помогна“.
„Чехов през танц е нещо ново, но е нещо, което е много интересно, и нещо, което не съм виждал досега“.
„За спектакъла сме готови. Като вътрешно усещане – може би също - да. Доста се вълнуваме, тъй като това е голямо нещо“.
Репортажа на Светослава Кузманова можете да чуете от звуковия файл.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..