Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Стамболово се готви за протест срещу програмата за развитие на селските райони

Жителите на павликенското село Стамболово се организират на общоселско събрание за протест заради ограничението и невъзможността селата да кандидатстват по Програмата за развитие на селските райони. В Стамболово живеят около 700 жители, а заради равнинния си терен, при всеки обилен валеж селото се превръща в езеро. Улиците не са ремонтирани от години, защото общинското финансиране не достига.

Кметът на Стамболово Петър Петров поясни, че недоволството на хората е породено от ограничението за най-малко 2000 жители за кандидатстване с проект по Програмата за развитие на селските райони:
"Настояваме да се сменят правилата за кандидатстване по „селските райони“ и да се обърне внимание за инфраструктурата на малките населени места. Магистралите са си магистрали, улиците в населените места – това е най-важно за селата".
Кметът Петров припомни, че миналата година хората от Стамболово са изпратили протестна подписка до премиера, регионалното министерство и омбудсмана заради окаяното състояние на уличната мрежа, но резултат нямало.
Предстои насрочване на дата на протеста през март.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш

ООН: Ядрените опити никога не трябва да бъдат разрешени при никакви обстоятелства

Ядрените опити никога не трябва да бъдат разрешени при никакви обстоятелства, заяви днес говорител на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, цитиран от АФП.  Позицията на световната организация идва, след като американският президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ ще възобновят изпитанията на нови ядрени оръжия. "Генералният секретар многократно е..

публикувано на 30.10.25 в 21:19
В Народното събрание се проведе заседание на Комисията по електронно управление и информационни технологии, на която бяха зададени въпроси към министъра на електронното управление Валентин Мундров (на снимката) -  30 октомври 2025 г.

Министър Мундров потвърди за уведомителни писма за създаване на централизирана система за киберсигурност

Министърът на електронното управление Валентин Мундров потвърди пред ресорната комисия в парламента, че е уведомил с писмо над 50 институции за създаването на "централизирана национална система за киберсигурност". За писмото се разбра от публикации в медиите. А към днешна дата в нея влизат всички министерства и важни агенции. Депутати цитираха..

публикувано на 30.10.25 в 21:07
Снимката е илюстративна.

Държавният резерв предоставя над 17 хил. литра бутилирана вода за с. Масларево

Държавният резерв предоставя на община Полски Тръмбеш 17 640 литра бутилирана вода в бутилки по литър и половина и по 10 литра. Помощта се осигурява по искане на кмета на общината във връзка с бедственото положение в село Масларево, което беше обявено на 10 октомври. Местната администрация ще отговаря за разпределението на помощта сред..

публикувано на 30.10.25 в 20:29
На демонстрацията в памет на Краси - детето, което беше убито с нож в мол в София  - 30 октомври 2025 г.

Близки на убитото в мол в София 15-годишно момче демонстрираха пред Съдебната палата 

Близки на убитото преди десетина дни в търговски център в София 15-годишно момче се събраха тази вечер пред столичната Съдебна палата.   Те поискаха справедливост по случая. Демонстрантите носеха плакати с лика на убитото момче и надпис "Справедливост". Те  поискаха у нас да има по-високи присъди за малолетни, извършили убийство...

публикувано на 30.10.25 в 20:16

Слагат забранителни табели в центъра на Монтана за използването на ел.тротинетки

В Монтана поставят забранителни табели за движение на електрически тротинетки в централната градска част. Решението бе взето от общинските съветници на редовното си заседание днес Предложението за поставяне на забранителни табели за движение на електрически тротинетки в централната пешеходна зона на Монтана бе внесено от общинските съветници..

публикувано на 30.10.25 в 20:15

Движението по пътя Смолян-Девин е блокирано заради срутище

Срутище отново е блокирало движението по пътя Смолян-Девин - при входа на село Широка лъка откъм областния град. Там могат да преминават само леки автомобили след изчакване - движението е двупосочно в едната лента. Пътната агенция съобщава, че е започнало почистване на платното. Водачите да шофират с повишено внимание.

публикувано на 30.10.25 в 19:56

Водата във водопроводната мрежа на Кюстендил е годна за питейни нужди

Водата във водопроводната мрежа на Кюстендил е годна за питейни нужди  и всички показатели отговарят на стандартите за качество за питейно-битово водоснабдяване. Това съобщават от оператора "Кюстендилска вода" по повод сигнали от граждански съвет, че в близост до закрита мина за олово-цинкова руда в Осогово е направено нерегламентирано..

публикувано на 30.10.25 в 19:53