Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Манолова се среща с български граждани от чужбина, притеснени заради избирателните си права

Снимка: БГНЕС

В сряда, 27 февруари 2019 г., от 10.30 часа омбудсманът Мая Манолова ще се срещне с български граждани от чужбина в сградата на институцията. По време на дискусията ще бъде осъществена и видео връзка с наши сънародници зад граница. Изслушването е провокирано от петиция, подписана от над 150 българи от цял свят, членове на избирателни секции, които потърсиха съдействие от Манолова да защити техните избирателни права. Това съобщиха от пресслужбата на омбудсмана.

Те настояват да продължи без прекъсване поетапното въвеждане на електронно дистанционно гласуване чрез разработване на пилотна система и провеждане на експерименти на реални избори, но с необвързващ резултат, още през 2019 г. Според тях за целта е важно да бъдат използвани модерни, практични и с висока степен на сигурност технологични решения, приложими за българските условия и лесно достъпни за избирателите.

Българите, подписали петицията, са обезпокоени и от факта, че неясният статут на Великобритания, породен от Брекзит, ще засегне вече придобити и упражнявани права, като ги лиши от възможността да гласуват на предстоящите евроизбори.

В действащия Изборен кодекс е регламентирано изискване за уседналост през последните три месеца в България или друга държава-членка на ЕС. Освен това в страните, които не са членки на ЕС, не могат да бъдат откривани избирателни секции извън дипломатическите и консулски представителства.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адм. Емил Ефтимов

Годишна конференция на началника на отбраната

Състоянието на армията ще бъде тема на годишната конференция на началника на отбраната, която ще се проведе днес и утре. По традиция на нея присъства и президентът и върховен главнокомандващ на Румен Радев. Пред президента и депутатите началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще  представи Анализ на състоянието и подготовката на..

публикувано на 25.02.25 в 07:05
сирена сиренна система

Тест на система за ранно оповестяване в Ямбол

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества, ще бъде тествана днес  в Ямбол. При изпитанията на техническата изправност от сиренните системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на проверката . Тестът на системата ще..

публикувано на 25.02.25 в 05:06

Кипър ще компенсира загубите на земеделците от студеното време

В Кипър от днес започва незабавна първоначална оценка на щетите, нанесени върху селскостопанските култури от екстремно студеното време, обхванало острова в последните дни, съобщиха от земеделското министерство. Фермерите са в отчаяние от огромните поражения. Тази нощ преминава с жълт код за изключително ниски температури.    Екипи на земеделското..

публикувано на 25.02.25 в 04:55

В Ямболско остава висок броят на бездомните животни

Увеличава се броят на осиновените кучета от общинския приют в Ямбол. През миналата година нов дом са намерили близо 60 четириноги, но броят на бездомните животни не намалява.   Общинският приют отново е пренаселен, като животните в него около 150. Сигнали за изхвърлени домашни любимци постъпват всеки ден, уточни  Надежда Горанова, главен експерт в отдел..

публикувано на 25.02.25 в 04:39

Съдът остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу Дома на Европа

Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..

публикувано на 24.02.25 в 21:57

Пловдивчани подкрепиха Украйна

Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..

публикувано на 24.02.25 в 21:36
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп изрази готовност да се срещне не само с Путин, но и със Зеленски

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..

публикувано на 24.02.25 в 21:13