Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай въвежда проектоправила за генното редактиране

Снимка: архив

Китай обяви проектоправила за генното редактиране и други потенциално рискови биомедицински технологии, след като съобщението за създаване на бебета с променена ДНК възмути световната научна общност, съобщи АП, цитирана от БТА.

Според предлаганите правила генното редактиране, генният трансфер и генното регулиране ще бъдат категоризирани като „високо рискови“ и ще се контролират от държавната комисия по въпросите на здравеопазването.

Мерките се предлагат, след като през ноември миналата година Хъ Цзянкуей от Южния научно-технологичен институт в Шънчжън обяви, че е променил ДНК на момиченца близначки с метода за редактиране на гени СRISPR-cas9. Той дава възможност да бъде въвеждан необходим ген или дезактивиран проблемен ген.

Разкритието, че методът е използван за зачеване на деца, предизвика реакция за етичната страна на процедурата. Специалистите заявиха, че Хъ е изложил децата на неизвестни здравни рискове и възможна по-голяма податливост на вирусни заболявания.

Генното редактиране за репродуктивни цели е забранено в САЩ и повечето европейски държави. В Китай са забранени изследванията с ембриони, „които нарушават етични или морални принципи“. Според етични принципи от 2003 г. генното редактиране е допустимо с научни цели, но експерименталните ембриони не трябва да се поддържат живи повече от 14 дена.

Хъ Цзянкуей каза, че е редактирал гените на бебетата, за да ги направи резистентни на вируса ХИВ, защото баща им е заразен.

В интервю пред АП месец преди да бъде обявен проектът му, Хъ каза, че според него генното редактиране на човешки ембриони, от което се ражда дете, е разрешено в Китай, защото там няма закон, който да го забранява.

Китайските власти веднага спряха експериментите на Хъ, след като той ги огласи.

Хъ обаче е нарушил националните указания за работа и ще бъде наказан за законови нарушения, съобщи Синхуа миналия месец. Агенцията не посочи кои закони той може да е нарушил, но отбеляза, че е изфабрикувал етичен коментар от други специалисти.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две големи демонстрации се провеждат успоредно в Лондон

В Лондон се провеждат успоредно две големи демонстрации – поход, организиран от крайнодесния активист Томи Робинсън и контрапротест на антирасистки активисти. При засилено полицейско присъствие от около 1 600 служители на реда по улиците на британската столица, според Скотланд ярд до момента няма "особено значими инциденти". 1600..

публикувано на 13.09.25 в 17:52

Антиправителствен протест се провежда пред Народното събрание (Обновена)

Национален антиправителствен протест започна пред Парламента. Той е свикан от партия "Възраждане" и няколко граждански организации. Организаторите събират и подписи в подкрепа на провеждането на референдум за запазване на  българския лев. Ето какво казаха пред БНР участници в демонстрацията, сред които и бившият председател на СЕМ Соня..

обновено на 13.09.25 в 17:24
Снимката е илюстративна

Над 800 декара е обхванал пожарът в Природен парк "Рилски манастир"

Над 800 декара е обхванал пожарът в Природен парк "Рилски манастир". Вече пети ден огънят не може да бъде локализиран. На терен са екипи от пожарната, служители на Парка и на Рилската света обител. Пожарът е високо в планината, в труднодостъпен район. Продължава гасенето на пожара в Природен парк "Рилски манастир"

публикувано на 13.09.25 в 17:17
Снимката е илюстративна

Спряно е движението на ТИР-ове през Котленския проход заради катастрофа

Спряно е движението на тежкотоварни автомобили по пътя през Котленския проход поради катастрофа в района на Омуртаг. Преминаването на леки коли е двупосочно в една лента, а тежкотоварните автомобили се отклоняват през Ришки проход. Трафикът се регулира от "Пътна полиция".

публикувано на 13.09.25 в 17:06

Шествие на привърженици на "Възраждане" блокира централни улици във Велико Търново

Във Велико Търново протестът на привържениците на "Възраждане" прерасна в шествие и блокира централните улици на града. Протестиращите се събраха пред паметника "Майка България", проведоха протестен митинг пред Общината и тръгнаха на шествие по централните улици, които поетапно бяха затваряни за движение от полицията, чието присъствие беше..

публикувано на 13.09.25 в 17:04

Група български математици внасят предложение до МОН за промяна в учебното съдържание

Група български учени-математици от неформалната група "Математика за всички деца" внасят предложение до министъра на образованието и науката Красимир Вълчев за промяна в учебното съдържание по математика за учениците от 3, 4 и 5 клас. Инициативата е подкрепа от 700 български учени и преподаватели. Слабите резултати на българските ученици в..

публикувано на 13.09.25 в 16:58

"Фич" понижи кредитния рейтинг на Франция

Международната рейтингова агенция "Фич" понижи кредитния рейтинг на Франция от AA- на A+, съобщи агенцията, което вероятно ще повиши разходите по заеми за френския държавен дълг, предаде ДПА. "Фич" посочи високия и нарастващ публичен дълг на Франция и ограничените перспективи за икономически реформи поради вътрешнополитическата поляризация и..

публикувано на 13.09.25 в 16:08