Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравният министър подкрепи исканията на протестиращите медицински сестри

Снимка: БГНЕС

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев обяви пред журналисти в парламента, че специалистите по здравни грижи имат своите основания да протестират и подкрепя техните искания. 

С допълнителните 30 милиона лева от правителството и с разпределение на бюджета на Здравната каса за болнична помощ лечебните заведения могат да увеличат заплатите на медицинските сестри, обясни министър Ананиев. Той уточни, че новите по-високи заплати ще се получат със задна дата  от първи януари.

Според здравния министър в голяма част от болниците с преразпределение на финансовия ресурс могат да се достигнат исканите от протестиращите медицински страни стартови заплати от 900 лева:

"В много от лечебните заведения тази заплата ще се постигне, в други ще бъдат близко до този размер. Аз неслучайно казах, че това го приемаме като политика в средносрочен план, не като еднократен акт, така че в рамките на една, две или три години ние наистина ще стигнем до размери на заплати, които да бъдат достойни да мотивират медицинските сестри".

Решението с колко ще се увеличат заплатите на специалистите по здравни грижи ще го вземат ръководствата на лечебните заведения, уточни Ананиев и допълни, че от следващата седмица ще се срещне с директорите на болниците, на които е принципал, за да им помогне как да си разпределят разходите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Медицински сестри излязоха на протест в София и в други градове.

Медицински сестри излязоха на национален протест

Десетки медицински сестри от 25 града на страната протестираха пред Министерство на здравеопазването с искания са за по-високи заплати и подобряване на условията на труд. В Народното събрание министърът на здравеопазването Кирил Ананиев увери , че..

обновено на 01.03.19 в 15:36
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-високи глоби за пътни нарушения в Гърция

В Гърция увеличиха глобите за пътни нарушения. С особена строгост се наказва ползването на мобилен телефон от шофьорите. За първо нарушение глобата е 350 евро, но за трето е 2 000 евро и отнемане на книжка за една година. При предизвикване..

публикувано на 19.08.25 в 12:19

"Невидими животни" внесе в парламента подписка за забрана за отглеждане на телета в клетка

110 000 подписа за забрана на отглеждането на телета в клетка внесе организацията "Невидими животни". Петицията е адресирана към парламента, от който се иска да приеме законодателните промени.  Стефан Димитров от организацията "Невидими животни" каза, че..

публикувано на 19.08.25 в 12:09

На "Кулата" арестуваха сърбин, превозвал нелегално 7 китайски мигранти

Сръбски гражданин е задържан преди граничния пункт "Кулата", а в автомобила, пътуващ за Гърция, са установени 7 нелегални мигранти от Китай. Акцията е проведена от служители на Гранично полицейско управление - Петрич, като автомобилът е..

публикувано на 19.08.25 в 12:08

Продължават обходите по периметъра на пожара в Пирин

Продължават обходите по периметъра и във вътрешността на големия пожар в Пирин, който вчера беше локализиран.  И днес е бил активиран дронът на Регионалната противопожарна служба, който не е регистрирал потенциални огнища.  До края на..

публикувано на 19.08.25 в 12:04
Британският премиер Киър Стармър.

Стармър: Ще има допълнителни преговори за гаранциите за сигурност за Украйна

Днес ще има допълнителни преговори за гаранциите за сигурност на Украйна със САЩ. Това заяви премиерът на Великобритания Киър Стармър в интервю за Би Би Си.  "Сега ще работим със САЩ по тези гаранции за сигурност. Спуснахме задачи на нашите екипи. Някои..

публикувано на 19.08.25 в 11:58

Отново висок риск от пожари в Южна Гърция

Южната част от Гърция отново и днес е с висок риск от пожари.  Властите апелират и за повече внимание на част от егейските острови. Активните пожарни огнища са в горски райони и не заплашват населени места, информират от Гражданска защита...

публикувано на 19.08.25 в 11:45

Протестиращите студенти в Сърбия са номинирани за наградата "Сахаров" на ЕС

Евродепутати номинираха сръбските студенти, които участват в антиправителствени протести, за наградата "Сахаров", която ЕС връчва на защитаващите свободата на мисълта и човешките права, съобщават сръбски и словенски медии, цитирани от БТА...

публикувано на 19.08.25 в 11:43