Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световни лидери поздравиха България по случай 3 март

| обновено на 02.03.19 в 11:45
Снимка: архив

Президентът Румен Радев и премиерът Бойко Борисов получиха поздравителни писма от лидери от цял свят по повод предстоящото отбелязване на Националния празник на България - 3 март.

От прессекретариата на държавния глава съобщиха за получени поздравления от руския президент Владимир Путин, както и от американския Доналд Тръмп.

„Приемете сърдечни поздравления по случай Националния празник на Република България - Денят на Освобождението от османското иго“, заявява в писмото си президентът на Руската федерация Владимир Путин. „В паметта на народите ни завинаги ще остане безсмъртният подвиг на руските войници и българските опълченци, които героически се сражаваха за свободата и независимостта на България“, се казва още в писмото на руския президент. Владимир Путин изразява увереност, че общите исторически традиции на братското приятелство и взаимопомощ, културна и духовна близост, ще продължават да бъдат надеждна основа за развитието на всестранното сътрудничество между двете държави.

„От името на народа на Съединените американски щати поздравявам българския народ по повод Освобождението на България – 3 март. България е важен съюзник в НАТО и ние ценим нашето продължително сътрудничество и приятелство“, пише Доналд Тръмп.

Поздравления са изпратили и президентите на Франция и Германия Еманюел Макрон и Франк-Валтер Щайнмайер, както и на Египет - Абдел Фатах ал Сиси.

Саудитският престолонаследник принц Мохамед бин Салман също изпрати днес поздравление за националния празник до президента Румен Радев, съобщи официалната информационна агенция в Рияд.

Премиерът Борисов получи поздравително писмо от руския си колега Дмитрий Медведев по повод националния празник на страната ни 3 март, съобщиха от правителствената пресслужба.

Дмитрий Медведев изразява увереност, че активната работа на правителствата на Русия и България ще създаде благоприятни условия за напредъка по проекти в областта на енергетиката, инфраструктурата, промишлеността, науката и културата.

Борисов получи поздравително писмо и от президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган. В писмото турският президент Ердоган изразява увереност, че достиженията и сътрудничеството във всяка една област между България и Турция, постигнати по време на настоящото правителство на премиера Борисов, ще продължат да се развиват на основата на взаимен интерес.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Майк Помпейо

САЩ: 3 март бележи създаването на независима и модерна България

От името на правителството на Съединените щати поздравявам българския народ с националния му празник 3 март. Това казва държавният секретар на САЩ Майк Помпейо в изявление, публикувано на сайта на ведомството му. „3 март бележи създаването на..

публикувано на 01.03.19 в 17:36
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц.Милен Любенов

Милен Любенов за акцията на "Възраждане": Активно мероприятие за отклоняване на вниманието

Акцията на "Възраждане" пред Дома на Европа беше предварително дирижирано активно мероприятие, което има определени цели . Това мнение изказа пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов. "Една от целите на този акт е..

публикувано на 25.02.25 в 17:23
Пенчо Милков

Кметът на Русе за публикациите за имотите му: Координирана атака срещу доброто ми име

Като координирана атака срещу доброто му име. Така кметът на Русе Пенчо Милков обясни публикациите, свързани с имотното му състояние, за които БНР съобщи в началото на този месец, а днес Антикорупционният фонд допълни. "Мисля, че ми се руши..

публикувано на 25.02.25 в 17:13

Разпитаха Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева

При закрити врата Софийският районен съд разпита Георги Семерджиев по делото срещу бившата полицайка Симона Радева. Тя е обвинена, че в нощта на 5 юли 2022 година, когато Семерджиев блъсна и уби с джипа си две момичета на столичния булевард "Черни връх", му..

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Шефът на БНБ и министърът на финансите подписаха искането за конвергентните доклади

Управителят на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, съобщиха от двете институции.  Писмото е изпратено до президента на Европейската..

публикувано на 25.02.25 в 17:02

Лили Границка: Трудно се общува с МРРБ и не само при този министър, това е тенденция

Програмата за саниране се чака от хиляди българи, а от МРРБ дори не са я обявили ще има ли или не, въпреки че е от голям обществен интерес. Трудна е комуникацията с министъра на МРРБ, н яма и една дума от новото ръководство,  какво се случва с т...

публикувано на 25.02.25 в 16:59
Юлиан Войнов

Юлиан Войнов: Конкуренцията в еврозоната трябва да доведе до реформи, иначе ще губим

Ако българският политически елит умишлено се съпротивлява срещу развитието на държавата и не предприема реформи, икономиката ни ще си остане част от периферията на ЕС . Това каза пред БНР икономистът и финансов експерт Юлиан Войнов и добави:..

публикувано на 25.02.25 в 16:40

Свищов и Горна Оряховица искат над 2 млн. лв. за укрепване на свлачища и почистване на речни корита

Общините Свищов и Горна Оряховица искът държавна помощ от над 2 милиона лева по линия на бедствията и авариите за укрепване на свлачища и почистване на речни корита.  За укрепване на подпорна стена на ул. "Вихрен" Община Свищов за трети път..

публикувано на 25.02.25 в 16:29