Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти посочват условията за преминаване на „Турски поток“ през България

Снимка: offshoreenergytoday.com

Политически, а не толкова технически. За газ, а не толкова за ядрена енергетика ще са предстоящите българо-руски разговори, заяви експертът Антоний Иванов, визирайки предстоящата в началото на идната седмица визита в София на руския премиер Дмитрий Медведев.

Политическият аспект по отношение на природния газ във взаимоотношенията между България и Русия е много по-важен, много по-горещ, докато по отношение на ядрената централа няма необходимост от такива политически дискусии.

„Когато говорим за реалните параметри на тези две инициативи, така да ги наречем, ядрената е много по-тежаща, много по-отговорна и с много по-дълги последици, отколкото газовата, но това вече е друга плоскост“, каза експертът.

Така или иначе всичко това има контекст. Защото, когато говорим за региона, ние говорим за много силна конкуренция.

И въпреки, че всички проекти в региона стават по-бавно, като говорим за ядрена енергетика се вижда, че не е така.

„Румъния направи скоро интересна стъпка напред към реализация на своя проект за доизграждане на Черна вода с трети и четвърти блок. Те вече имат една ясна концепция за финансиране на техния проект. В Турция „Айкую“ върви със строителните работи, тоест възможността там този проект да се случи далеч преди Белене е доста сериозна“, каза Антоний Иванов.

А що се отнася до руснаците.

„Те имат много пазари. Предлагат вече много ясни продукти - доставка на технология, доставка на ноу хау, доставка на осигуряване на развитие на човешките ресурси и осигуряване на финансиране. Това всичкото е в общ пакет и те това го предлагат успешно в много страни. Техните други пазари са доста по-интересни за руската страна и то е логично, а ние им даваме една много сложна задача. И аз ако бях, бих се замислил много колко усилия да хвърля за решаване на една много сложна задача при положение, че имам възможности да решавам много по-интересни задачи на други места“.

Затова.

„Те няма да излязат извън рамката, която те вече са създали, отиграли и няма да я променят заради България. Тоест най-близкото, което ние бихме могли да получим от руската страна, то би било предложението, което е за „Пакш“ в Унгария, контракт на базата на договори за разлики с държавни гаранции, което българската страна декларира, че не е готова да предложи на този етап“, смята Иванов.

Българската страна обаче е готова да построи разширението на газопровода „Турски поток“ на наша територия. Върху какво трябва да се съсредоточат разговорите ни с руснаците, посочва Иван Дреновички.

„За да се даде възможност по съществуващата газопреносна система или новоизграждаща преносна система да има и допълнителни обеми, които ние като разпределителен център да пренасяме. Основна част от приходите на българския оператор идват именно от транзитния пренос по съществуващият договор за транзит с „Газпром“. Към настоящият момент ние трябва да направим всичко възможно да запазим в най-добрия случай 70% от този обем “, обясни той.

Според Иван Дреновички трябва да се преразгледа двустранното споразумение между Русия и Турция, с което 100% от капацитета на сухопътния участък на „Турски поток-2“ на турска територия се управлява от „Газпром експорт“.

„Трябва да се прецизира това споразумение, така че начинът, по който се управлява сухопътният участък на турска територия, да е съвместим с изискванията на трети енергиен пакет, газовата директива и съответните регулации“.

А това е важно, защото Турция е страна транзитьор.

„В перспектива изграждането на едни капацитетни възможности от наша страна, управлението на нова входна точка, която даваме „Странджа-2“,  трябва да го управляваме по начин, по който да позволява да получаваме изход Турция, вход България допълнителни количества извън „Турски поток-2“, а такива количества в недалечна перспектива съществуват и тогава ние ще можем да формулираме в контекста на  газов хъб "Балкан" чисто български проект, можем да го наречем и „Балкански поток“.

Що се отнася до Сърбия, която е от другата страна на тръбата в началото на февруари енергийната общност изказа мнение и становища към смесената компания между „Сърбиягаз“ и „Газпром“ , че капацитетът, който е освободен за пазарен принцип, е недостатъчен и той трябва да бъде значително разширен.

И най-важното според Иван Дреновички:

„Не просто всички дейности по реализацията на газов хъб „Балкан“ или новите транзитни потоци да бъдат в рамките на „Булгартрансгаз“. „Булгартрансгаз“ все пак има ограничен капацитет и той има функциите да бъде преносно предприятие-оператор, който да бъде прозрачен… Тук трябва да се акцентира до голяма степен по отношение на енергийната дипломация, която липсва. В момента излезе, че целият фокус за защита на националните интереси остава в оператора. Новите промени в газовата директива всъщност изискват много по-активно участие от страна на министерството, от страна на КЕВР, включително и от страна на парламента“.

„Ние трябва съгласно промените в газовата директива или да сключим споразумение с Турция като трета страна извън ЕС, или да искаме дерогация за период от 20 години, която отговаря на резервирания капацитет от страна на „Газпром“. Много е важно енергийната дипломация, двустранни договори с Турция и с Русия, разбиране за изискването от страна на ЕС в контекста на промените в основната газова директива и отваряне на газопровода на сухопътната част на Турция и за трети страни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Национално проучване за преживяванията на ЛГБТ учениците в България

Сексуалната ориентация е най-големият фактор за тормоз в училище

"В училище има анти - ЛГБТ пропаганда. Много често има анти - ЛГБТ зона, място за побой на ЛГБТ младежи. Много от тях посочват, че избягват да излизат от класната си стая , защото се чувстват несигурни".  Това обясни пред БНР психологът Нели Цветкова. Тя е част от екипа, провел  национално проучване за преживяванията на ЛГБТ учениците в..

публикувано на 15.11.24 в 10:20
Петя Иванова, сдружение

Близки на загинали деца на пътя на нов протест - отиват пред парламента

Пореден протест на близки на загинали на пътя се проведе пред Съдебната палата в София. В 11 часа те ще се съберат пред Народното събрание, до което не бяха допуснати в понеделник, на първото след изборите заседание на парламента, за да посрещнат народните представители. Роднини и близки на загинали на пътя се събират отново пред Съдебната..

публикувано на 15.11.24 в 10:18

Ден на отворените врати ще има днес във Физическия факултет на СУ

Ден на отворените врати ще има днес във Физическия факултет на Софийски университет "Свети Климент Охридски". Лекции и  демонстрации на физични експерименти ще има във Факултета. Преподаватели ще разкажат за това какво и квантов компютър, как работят най- новите технологии за захранване на безжични сензори и комуникационни системи. По..

публикувано на 15.11.24 в 10:10

В Банско се изкупуват и ремонтират недовършени хотели и жилищни сгради

Недовършени от години хотели и жилищни комплекси в Банско масово се изкупуват и ремонтират . Тази тенденция отбеляза в интервю за БНР кметът на общината Стойчо Баненски. Според него това се дължи на въведените с общия устройствен план ограничения за ново строителство, на бума на имотния пазар в страната и не на последно място – на..

публикувано на 15.11.24 в 10:08

Оставиха в ареста мъжа, убил жена си в Радомир

Окръжният съд в Перник остави в ареста 56-годишния мъж от Радомир, обвинен за убийството на жената, с която живеел на семейни начала. Инцидентът е от 12 ноември. Мъж уби жена си в Радомир Задържаният не е криминално проявен и досега не е имало данни да е упражнявал домашно насилие. Мъжът сам е подал сигналът в полицията и е..

публикувано на 15.11.24 в 10:02
Българската Хънтингтън асоциация

Пациентски организации настояват за обновяване на критериите, по които стават национално представителни

За обновяване на критериите, по които пациентските организации стават национално представителни, настояват няколко организации на хора с редки заболявания. Според тях към момента участието на такива организации във вземането на решения и правенето на здравни политики е затруднено . Към днешна дата национално представителните пациентски..

публикувано на 15.11.24 в 09:45

Променят маршрутите на автобусни линии в София

От днес до 24 ноември се въвеждат промени в организацията на движението в столичния квартал "Драгалевци" заради изграждането на канализация, предупреждават от Столична община.  Променя се и маршрутът на автобусите на градския транспорт с по линии 64, 66, 68 и 98.

публикувано на 15.11.24 в 09:36