Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румънският правосъден министър критикува Кьовеши в писмо до „Файненшъл таймс“

Лаура Кьовеши
Снимка: БГНЕС

Румънският министър на правосъдието Тудорел Тоадер е изпратил писмо до в. „Файненшъл таймс“, в което посочва, че Лаура Кьовеши не трябва да бъде назначавана за главен прокурор на Европейския съюз. „Нямам нищо лично против Лаура Кодруца Кьовеши, един от тримата кандидати за поста главен прокурор в новата институция на Европейската прокуратура. Но, от всички доказателства, които съм видял - от съдии, прокурори и други достоверни източници, тя не би трябвало да бъде назначавана на тази изключително важна позиция“, пише в писмото румънският правосъден министър, съобщи в. „Котидианул“, цитиран от БТА.

Изданието посочва още, че заглавието, под което „Файненшъл таймс“ публикува писмото на Тоадер, е „Натиск“ в антикорупционната кампания в Румъния.

В. „Гъндул“ допълва по темата, че министър Тоадер е заявил, че писмото е от името на правителството на Румъния и дава сигнал за злоупотребите, извършени от спецпрокуратурата за борба с корупцията (НДБК) под ръководството на Кьовеши.

Лаура Кьовеши бе отстранена от поста главен прокурор на НДБК през лятото на 2018 г. именно по искане на министъра на правосъдието.

В. „Ромъния либера“ публикува реакция на антикорупционната прокуратура по твърденията на правосъдния министър. „Тудорел Тоадер е представил нереални данни в писмото за Кьовеши“, посочва вестникът в заглавие и съобщава, че НДБК е изпратила до „Файненшъл таймс“ поправки на нереалната информация, представена от министъра.

Букурещките вестниците съобщават също, че Кьовеши бе разпитана вчера по дело, което е образувано срещу нея от Специалния отдел за разследване на магистрати. Изданията публикуват и новината, че срещу Кьовеши е образувано още едно дело.

По думите на Кьовеши по второто дело е обвинена, че е координирала организирана престъпна група с прокурори от НДБК. Кьовеши каза също, че от две години е подложена на тормоз в публичното пространство, както и от Съдебната инспекция, която е проверявала дейността й близо 50 пъти. По думите й фактът, че е била призована в специалния отдел точно в деня, в който в Европейския парламент има процедури по избор на главния прокурор на Европейската прокуратура, „не е никакво съвпадение“, пише „Ромъния либера“.

Информационният сайт „Зиаре“ съобщава, че Европейският парламент е избрал вчера преговорния екип за определяне на бъдещия главен прокурор на ЕС. Ингеборг Грасле (ЕНП), Клод Мораес (социалисти и демократи) и Юдит Саргентини (зелени) ще бъдат в екипа, който ще преговаря със Съвета на ЕС за европейски главен прокурор. Съветът от своя страна гласува френският кандидат Жан-Франсоа Бонер да заеме поста и двете институции трябва да стигнат до компромис, след като ЕП подкрепи вчера Кьовеши. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Лаура Кьовеши

Европарламентът зад кандидатурата на Кьовеши за прокурор на ЕС

Европейският парламент потвърди днес, че румънката Лаура Кьовеши е изборът на институцията за главен прокурор на Европейския съюз, съобщи БНТ. Кандидатурата на Кьовеши няма да бъде гласувана следващата седмица в пленарна зала, а направо ще се пристъпи към..

публикувано на 07.03.19 в 21:02
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар избухна край село Илинденци, община Струмяни

Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа.  Огънят е обхванал  между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два  противопожарни..

публикувано на 19.07.25 в 01:29

Митинг - заря в Карлово по случай 188 години от рождението на Васил Левски

Стотици жители и гости на Карлово   присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина  от  рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието,..

публикувано на 18.07.25 в 21:40

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази..

публикувано на 18.07.25 в 21:30

"Файненшъл таймс": Тръмп желае минимални мита за вноса от ЕС в размер 15% до 20%

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи..

публикувано на 18.07.25 в 20:26
Илияна Йотова

Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски в Етрополе

В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената..

публикувано на 18.07.25 в 20:17

На отделни места в Рила тлеят паднали дървета

Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила.  За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които..

публикувано на 18.07.25 в 20:10
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания се присъедини към новия пакет евросанкции срещу Русия заради войната в Украйна

Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес.  Страните от ЕС..

публикувано на 18.07.25 в 19:56