Парламентът не успя да събере първоначално кворум, за да започне заседанието.
Първият опит бе направен с 10 минути закъснение, но в залата се регистрираха 119 народни представители. Двама депутати не достигнаха, за да се събере нужното присъствие.
Председателят на парламента Цвета Караянчева обяви, че ще направи втори опит за регистрация след 10 минути. Времето за регистрация обаче бе намалено, след като парламентарната група на партия "Воля" се появи в пленарната зала. Вчера лидерът на партията Веселин Марешки заяви, че напускат парламента, а след това обяви, че ще влизат в зала, за да осигуряват кворум, но ще работят само по важните за тях теми.
125 души се регистрираха и парламентът започна работа.
Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов дори защити депутатите от "Воля":
"Това, че всеки отстоява своите принципи, не трябва да го тълкуваме като извиване на ръце. Към настоящия момент от ПГ на "Воля" се държат изключително отговорно".
„Воля“ е необходима в парламента, заяви народният представител от партията на Марешки Пламен Христов. Той смята, че появата им в Народното събрание не може да се смята за обрат, защото още вчера са заявили намеренията си.
"Ние днес сме тука, тъй като много странно, след като доста отдавна зададохме въпроси към няколко министъра, днес изведнъж всички решиха да дойдат да ни отговорят. За съжаление обаче пък разбрахме току що, че министър Каракачанов се е разболял и няма да присъства, за да отговори на въпроса, който предстоеше да му зададем".
От разговорите с ГЕРБ в сряда ще стане ясно как ще действат депутатите от „Воля“. Пламен Христов изрази надежда, че те ще са ползотворни най-вече за българските граждани:
"Не знам дали сама за себе си "Воля" печели, печели българският народ. Всички говорят дали търсим сделка - да, търсим сделка. Да, ние се пазарим. Да, ние ще изнудваме от името на българския народ".
Депутатът от „Обединени патриоти“ Искрен Веселинов подчерта, че и без парламентарната група на Веселин Марешки може да се осигурява кворума в Народното събрание, но при пълна мобилизация на управляващото мнозинство. Той нарече действията на „Воля“ „евтин цирк“.
"Един политик трябва да е сериозен, да си има сериозни етикети, да си ги отстоява в зала, ние от тях тези не виждаме, виждаме дребни циркаджийски номера. Това, че някой е започнал да не ходи на работа и това поставя другите в неудобно положение и те трябва да теглят каиша, грубо казано, не означава, че трябва да фетишизираме ходенето на работа извънредно. Въпросът е не защо "Воля" идва на работа, а защо други парламентарни групи не идват и не се регистрират. БСП излиза от залата и спира да
работи".
Председателите на ЕК Урсула фон дер Лайен и на Европейския съвет Антонио Коща изразиха подкрепата си за Украйна и нейния лидер Володимир Зеленски след неговия разгорещен разговор с американския президент Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом. "Вашето достойнство е чест за храбростта на украинския народ. Бъдете силен, бъдете смел, бъдете..
Пресслужбата на Ватикана оповести поредния медицински бюлетин, в който се казва, че Папа Франциск получил пристъп на бронхоспазъм. В прессъобщението се казва: "Следобеда, след една сутрин, прекарана в редуваща се респираторна физиотерапия с молитва в параклиса, Светият отец получи изолиран пристъп на бронхоспазъм, който обаче доведе до..
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази подкрепа за украинския президент Володимир Зеленски след неговия разгорещен вербален сблъсък с президента на САЩ Доналд Тръмп в Овалния кабинет. "Вашето достойнство почита храбростта на украинския народ. Бъдете силни, бъдете смели, бъдете безстрашни. Никога не сте..
Украинският президент Володимир Зеленски напусна Белия дом по-рано от предвиденото след разгорещен спор в Овалния кабинет с президента Доналд Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, заяви служител на Белия дом, цитиран от Ройтерс. Американските медии цитираха представители на Белия дом, че Тръмп е помолил Зеленски да напусне...
След разгорещен разговор с украинския президент в Овалния кабинет, американският президент Доналд Тръмп използва своята социална медия Truth Social, за да каже, че Зеленски не е "готов за мир" в руско-украинския конфликт. Между Тръмп и Зеленски "прехвърчаха искри" по време на разговора им в Овалния кабинет "Днес имахме много значима..
За размяна на реплики на висок глас в Овалния кабинет между президентите на Съединените щати и Украйна Доналд Тръмп и Володимир Зеленски, съобщава Франс прес. Срещата между двамата започна преди два часа. Очаква се по време на визитата Вашингтон и Киев да подпишат за американски достъп до украински редкоземни минерали и да обсъдят мирно..
Печалбата на банковата система намалява през януари, става ясно от данните на БНБ. В края на първия месец на 2025 г. тя е 149 млн. лв., което е с 34 млн. лв. или с 18,8% по-малко от реализираната за януари 2024 г. Начислените разходи за обезценка на финансови активи са 66 млн. лв., което е с 37,7% повече от отчетените към края на първия..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..