Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС добави 8 руснаци към санкционния си списък

Сградата "Жустус Липсиус" в Брюксел
Снимка: Европейски съвет

Съветът на ЕС добави 8 руски длъжностни лица към списъка със санкциите заради действия, застрашаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна, съобщиха информационните агенции.

Мерките са приети в отговор на ескалацията на напрежението в Керченския проток и Азовско море и нарушаването на международното право от страна на Русия. Санкционираните служители включват ръководителя и заместник-ръководителя на дирекцията за границите на руската Федерална служба за сигурност за Крим и Севастопол Сергей Станкевич и Андрей Шеин. Добавени са още трима командири на руски патрулни лодки и кораби, които са участвали активно в действия за предотвратяване достъпа на украински кораби до тяхното крайбрежие на Азовско море, двама ръководители на службите на руски контролни пунктове и един руски командир на въоръжените сили, отговорен за военни сили в региона, включително за незаконното анексираните Крим и Севастопол.

Освен това Съветът удължи срока на действие на ограничителните мерки с още 6 месеца - до 15 септември. Съветът заличи един починал от списъка - лидерът на ДНР Александър Захарченко. Мерките вече се прилагат  към общо 170 лица и 44 образувания. Те се състоят от забрана за пътуване и замразяване на активи. На оператори от ЕС също е забранено предоставянето на финансови средства на лица и образувания от списъка.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Украински боен кораб и влекач на пристанището в Керч, полуостров Крим, след като бяха заловени от руските гранични сили и ескортирани до там.

Задържаните в Русия украински моряци остават в ареста до 25 май

Срокът на предварителното следствие по случая със задържаните от Русия украински моряци е удължен до 25 май, съобщи агенция ТАСС. Те са обвинени в незаконно преминаване на държавната граница. Следствието настоява и да се удължи срокът на ареста с 3..

публикувано на 12.01.19 в 11:06
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антонио Коща, Володимир Зеленски и Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: Днешната среща на върха на ЕС бележи "преломен момент" за Европа и Украйна

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че днешната среща на върха на ЕС е "преломен момент за Европа...и преломен момент за Украйна", съобщават Ройтерс и "Файненшъл таймс". "Европа е изправена пред ясна и настояща..

публикувано на 06.03.25 в 13:46
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Ердоган иска да е добре и с Путин, и с Тръмп, затова изчаква

Ердоган иска да е добре и с Путин, и с Тръмп, затова изчаква. Това мнение изказа пред БНР журналистът Мехмед Юмер и уточни: " На последната среща в Лондон липсваше турският президент , там Турция беше представена от външния министър Хакан Фидан...

публикувано на 06.03.25 в 13:22
Васил Данов

Васил Данов: Европейците са в състояние и без САЩ да изградят мощна отбрана

ЕС трябва адекватно да участва в преговорите за мир . Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от ръководството на Атлантическия съвет на България преди срещата на европейските лидери в Брюксел, където ще обсъдят продължаващата..

публикувано на 06.03.25 в 13:17

В Англия водещи детски лекари се присъединиха към призивите за пълна забрана на биенето на деца

В Англия водещи детски лекари се присъединиха към призивите за пълна забрана на биенето на деца, заявявайки, че няма доказателства, че то има някакъв положителен ефект върху тяхното благосъстояние. В момента шамаросването на деца е незаконно в..

публикувано на 06.03.25 в 13:06

Заседание на лидерите на ЕС за отбранителните способности на съюза и помощта за Украйна

Заседанието на европейските лидери, на което ще се разисква помощта за Украйна и повишаването на отбранителните способности на ЕС, започва след около час. Започнаха да пристигат европейските ръководители, сред които е и президентът на Украйна..

публикувано на 06.03.25 в 12:46

В деня на бойкота: Търговските вериги пак отговориха с промоции

Четвърти бойкот на големите търговски вериги бе обявен за днес. За втори път бойкотът бе насочен и срещу банките.  Преди седмица, в деня на бойкота, оборотите на големите магазини се... покачиха. Причината, според организаторите, са големите намаления..

публикувано на 06.03.25 в 12:31
Манол Пейков

ПП-ДБ искат обяснение от културното министерство за провала на сесията на ЮНЕСКО

От ПП-ДБ настояват в най-кратък срок Министерството на културата и премиерът да обяснят за провала на домакинството на сесията на ЮНЕСКО. Преди ден от Министерството на културата обясниха, че Бюрото на Комитета за световно наследство се е..

публикувано на 06.03.25 в 12:20