Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ангелкова: Спад в броя на туристите в Пампорово, ръст в броя на нощувките

| обновено на 17.03.19 в 17:20
Николина Ангелкова, Красен Кралев и Томислав Дончев на „Интерски Пампорово 2019“
Снимка: Пресцентър

Има лек спад в броя на туристите през този зимен сезон, но броят на нощувките се е увеличил. Това съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова преди началото на „Интерски конгреса 2019“, който се провежда в Пампорово.

По думите ѝ, такива форуми са възможност страната ни да се популяризира не само като зимна дестинация, а за целогодишен туризъм, включително и за провеждане на големи делови прояви.

„През декември и януари имаме над 860 000 чуждестранни туристи, което бележи спад от 3,7% в сравнение със същия период на предишния зимен сезон. За сметка на това имаме ръст на нощувките с 5,8%. Това означава, че туристите, които идват в нашата страна, я избират за по-дълъг престой, което означава и повече средства в икономиката“.

„Интерски Пампорово 2019“ е събитие от изключително голям мащаб. Това нарежда България на едно място със страни като Австрия, Швейцария, Италия, Франция, САЩ, които са най-силни в зимните спортове", каза министърът на младежта и спорта Красен Кралев, който също присъства на събитието.

В Пампорово вицепремиерът Томислав Дончев отбеляза как в България има поне още пет планини с чудесни условия за ски, но все пак Пампорово остава специално място. По думите му, спортът е икономика, бизнес и международна политика:

„Спортът е много важен за нас, затова инвестираме в спортна инфраструктура, в масов спорт и резултати не закъсняват. Само за миналата година имаме четири световни първенства, които са се провели в България. Когато говорим за спорт, той трябва да бъде нещо, в което участваш, а не само да го гледаш по телевизията. Спортът е икономика, бизнес и международна политика. За нас това е уникалният шанс да можеш да учиш и да бъде ученик“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Работна група изготвя критерии за подбор на банка, която ще обслужва Столичната община

До петък трябва да бъдат готови критериите за подбор и показателите за оценка на потенциални банки, които да обслужват Столичната община, след като изтече предизвестието за прекратяване на договора ѝ с Общинска банка. Те се подготвят от работна група, която вече е провела първото си заседание, съобщиха от общината. Иван Василев заяви, че не..

публикувано на 05.08.25 в 09:44

Мерки срещу син език по животните в Кюстендилско

Разпоредени са мерки срещу разпространението на син език в Кюстендилско след заседанието на областната епизоотична комисия. Както БНР съобщи, заболяването беше регистрирано при две овце в стадо в кюстендилското Ново село миналата седмица.  Необходимо във всички животновъдни обекти, в които се отглеждат едри преживни и дребни преживни животни,..

публикувано на 05.08.25 в 09:38

Цветелина Заркин: Подлезите ни са симптом, че има занемареност на обществената среда

Какво смущава хората, когато преминават през подлеза до столичната Централна гара може да чуете в анкетата на Виолета Борисова.

публикувано на 05.08.25 в 09:25
Ивайло Мирчев

Ивайло Мирчев: Пеевски няма съюзници, а само заложници

" Има цял букет от руски имоти в страната, за които не е ясно по какъв начин са придобити и защо са собственост на руската държава . След серия наши сигнали държавата и службите не предприемат абсолютно нищо ". Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.  Случаят с руския имот на руското посолство на яз. Искър стана известен през..

публикувано на 05.08.25 в 09:12

Индия: Претенциите на ЕС и САЩ за вноса на руски петрол са необосновани

Индия смята за необосновани и неразумни претенциите на Европейския съюз и на Съединените щати срещу вноса в страната на руски петрол. Това заяви говорител на индийското министерство на външните работи. Той подчерта, че  страните, които критикуват Индия, също търгуват с Русия. "Европейско-руската търговия включва не само енергоносители, но..

публикувано на 05.08.25 в 09:08
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Трябва да има ясна политика за подкрепа на организираната доброволческа дейност

Там, където се появи насърчаващо законодателство, процентът на доброволците се вдига . Това обясни пред БНР Мирослав Цеков, председател на Сдружение "Форум Гражданско Участие". У нас обаче Закон за доброволчеството все още няма. "В началото на тази година бяха внесени три законопроекта. На 17 април те бяха приети в пленарна зала..

публикувано на 05.08.25 в 08:45
Украинската противовъздушна отбрана сваля дрон

Русия отново атакува Харковска област с дронове

Един човек е загинал и 10 са били ранени при руска атака с дронове в Харковска област.  Сред пострадалите са две деца. На няколко места в град Лозова са възникнали пожари.  От украинската служба за извънредни ситуации съобщиха, че са нанесени щети на железопътната инфраструктура.  Загиналият е механик в железниците. 

публикувано на 05.08.25 в 08:42