2
Холандската полиция е задържала стрелеца, който днес уби трима души и рани девет в Утрехт, предаде Ройтерс в информация от пресконференция на кмета на града и на началниците на местната полиция и на прокуратурата.
Арестът е станал при един от серията обиски, извършени през последните часове в Утрехт.
По-рано беше съобщено, че главният заподозрян е 37-годишният Гьокмен Танъш, който е от турски произход. Прокуратурата потвърди, че той има криминално досие, но не посочи какви точно престъпления е извършил в миналото.
Мотивите за стрелбата по трамвай в Утрехт засега остават неясни. Холандските власти продължават да не изключват версията, че нападателят е стрелял по терористични подбуди. Още не е ясно дали не е имал съучастници.
Би Би Си - Турция по-рано цитира живеещ в Утрехт турски бизнесмен, според когото вероятният атентатор е роден на 2 юли 1981 г. в централноанадолската провинция Йозгат и се е сражавал в Чечня. Според източника „преди няколко години“ Танъш е бил задържан за връзки с терористичната организация „Ислямска държава“, но по-късно е бил освободен. Не е поддържал особени връзки с турската общност в града.
Бащата на Гьокмен Танъш Мехмед заяви пред турски медии, че синът му трябва да изтърпи наказанието, което му бъде определено за извършеното. Той допълни, че от 11 години не е поддържал връзка със сина си. Мехмед Танъш се е развел с първата си съпруга, от който брак е роден Гьокмен, през 2008 г. и се е завърнал в Турция, където е сключил втори брак.
Засилена е сигурността на седалището на правителството в Хага, а правителството води извънредни дискусии. Контратеростичната агенция на Холандия проведе кризисна среща, a в провинция Утрехт е обявено най-високо ниво на заплаха от тероризъм.
Мерките за сигурност са засилени в училища, джамии и транспортни възли, сред които летищата, както и в стратегическите инфраструктурни обекти.
Инцидентът с три жертви идва три дни след касапницата в Крайстчърч, Нова Зеландия, когато предполагаем бял националист изби 50 души в две джамии.
Междувременно белгийските служби за сигурност проверяват анонимна заплаха за отмъщение в отговор на атентата в Крайстчърч. Преди два дни службите са засекли съобщение с призив за атентат с автоматично оръжие на „централна гара“ в страната. Съобщението е било придружено от снимка на централната гара в Антверпен и е завършвало „Аллах акбар“. В него се призовава за отмъщение за „братята мюсюлмани“, загинали при терористичния удар срещу две джамии в Нова Зеландия. Засега не се предвижда засилване на сигурността по гарите в страната.
Премиерът Бойко Борисов и министърът на външните работи Екатерина Захариева изпратиха съболезнователни телеграми до холандските си колеги.
По информация на посолството ни в Хага, към момента няма данни за пострадали наши сънародници. При необходимост български граждани могат да се свържат с мисията ни на следните телефони: + 31 70 350 30 51; + 31 6 5744 8073.

Горивата на българския пазар са достатъчно и на достъпни цени, за разлика от това, което се случва в Сърбия, каза министърът на енергетиката Жечо Станков пред журналисти: "Основната ми задача и към момента и това, което следя, е задоволяване на доставките на горива на българския пазар. И естествено основната битка, която проведохме съвместно с..
Трима полицаи са пострадали при изпълнение на служебните си задължения по опазване на обществения ред, съобщиха от СДВР. По време на заявения като мирен протест пред сградата на Народното събрание тази вечер част от протестиращте са направили опит да пробият кордона и са хвърляли бутилки и пиратки срещу полицаите. Протест срещу Бюджет 2026 в..
Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Асен Василев призова за мирен протест, след като по-рано вечерта по време на протеста, организиран от формацията пред Народното събрание срещу бюджета за следващата година полицаите бяха хвърлени бомбички и бутилки. Трима полицаи пострадаха по време на охраната на протеста в София..
Европейският парламент одобри доклад, с който призовава страните-членки да приемат минимална възраст 16 години за достъп на децата до социалните мрежи без разрешение от родител или настойник. Предлага се също строго ограничение от 13 години за достъп въобще до социалните мрежи, платформите за споделяне на видеосъдържание и събеседниците с изкуствен..
Регионалната инспекция по околната среда и водите в Плевен ще състави нов Акт за установяване на административно нарушение на Община Ловеч заради констатирано неизпълнение на условията по управление на Регионалното депо за неопасни битови отпадъци, което е в предаварийно състояние и дори може да се сигне до затварянето му. Община Ловеч все още не е..
Коледен бонус в размер на 150 лева ще получат работещите в столичния "Метрополитен". Решението е взето след среща на транспортните синдикати към КНСБ и КТ "Подкрепа" с изпълнителния директор на предприятието Николай Найденов. Допълните средства ще се изплатят заедно с ноемврийската заплата. От КНСБ съобщиха, че се очаква коледен бонус в същия размер..
Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски отрече да е имало нападение срещу журналиста Владимир Перев, представител на българската общност в Скопие. Според Мицкоски "ако някой реши да се самонарани и да го представи като хибридна атака, това е друг проблем." В интервю за БНР вчера Перев потвърди, че е бил нападнат..
Общ протест в София днес организират и от КТ "Подкрепа" - на работещи в Агенцията по заетостта, Главната инспекция по труда и Агенцията за социално..
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..
Български училища в Чикаго, САЩ – "Малко българско училище" и "Малка България" са със спрени субсидии от българската държава . Причината е скандал...