Турция също има права в Източното Средиземноморие и Атина е наясно с този факт. Това заяви гръцкият външен министър Йоргос Катругалос след среща в Анталия с турския си колега Мевлют Чавушоглу.
Изявлението беше посрещнато със задоволство от турската преса. В района на Източното Средиземноморие съществува напрежение поради споровете между Турция и Кипър за морските граници и амбициите на Анкара да провежда сондажи за нефт и природен газ в тази зона. В интервю за Анадолската агенция преди посещението вчера гръцкият първи дипломат изтъкна, че Турция не може да бъде изключена от енергийните въпроси в Източното Средиземноморие, тъй като страната разполага с дълга крайбрежна ивица.
Една от основните цели на разговорите между двамата министри и техните делегации беше намаляване на напрежението между двете страни. За това по-рано се договориха гръцкият премиерът Алексис Ципрас и турският президент Реджеп Ердоган по време на визитата на Ципрас в Турция през февруари.
Мевлют Чавушоглу заяви по време на съвместната пресконференция, че преговорите за Кипър трябва да бъдат ориентирани към резултат, а не да се водят заради самите преговори.
Според турския външен министър е „възможно скорошно“ провеждане на среща между ръководителите на военните ведомства на двете страни за обсъждане на мерки за укрепване на доверието.
Турция отново настоя за предаване на 8 турски военни, избягали в Гърция в нощта на опита за преврат на 15 юли 2016 г. Турският външен министър беше категоричен, че и двете страни знаят, че това са превратаджии. Според Йоргос Катругалос кой е превратаджия и кой – не, решава съдът. Гръцкият съд даде убежище на турските военни, позовавайки се на опасения, че в родината си те няма да получат справедлив процес.
Остава тежко състоянието на 25-годишния мъж, който пострада при инцидент в лунапарка в Ямбол. Той е настанен в реанимацията на областната болница, с опасност за живота. И днес продължава изясняването на причината за скъсването на люлка от атракционното съоръжение. Като най-вероятна се сочи техническа неизправност. Разглобяват..
В МС днес се подписва договор за 35 електрически мотрисни влака. Инвестицията е на стойност над 1 милиард лева. Договорът ще бъде подписан от вицепремиера и министър на транспорта Гроздан Караджов, в присъствието на министър-председателя Росен Желязков. В церемонията ще участват още вицепремиерът и министър на иновациите и растежа..
В Италия е национален празник. Навършват се 80 години от Освобождението от фашизма и нацистката окупация. Събитието съвпада с петдневния траур, обявен от правителство за смъртта на Папа Франциск, чието погребение е утре в Рим. Министъра на Гражданска защита Нело Музумечи каза, че "всички церемонии за честванията на Освобождението са разрешени..
Украйна и САЩ са постигнали напредък по споразумението за редките земни елементи, но то няма да бъде финализирано тази седмица, заяви украинският министър на финансите Сергий Марченко. Той обясни пред Ройтерс, че все още има въпроси за решаване. Марченко и други украински представители се срещнаха с американския финансов министър Скот Бесент..
Съединените щати и Русия се движат в правилната посока за прекратяване на войната в Украйна, но някои специфични елементи от сделката все още предстоят да бъдат договорени, заяви руският външен министър Сергей Лавров. По-рано американският президент Доналд Тръмп посочи, че не е доволен от руските удари срещу Киев. Русия продължава да обсъжда с..
В Кипър днес започват критични за трудовия мир в страната преговори между социалните партньори. До края на юни синдикатите и работодателите трябва да постигнат ново споразумение за механизма за автоматична индексация на заплатите в зависимост от инфлацията. На срещата днес, свикана от министъра на труда Янис Панайоту, ще бъдат представени..
Руският президент Владимир Путин призова служителите на страната в сферата на икономиката да се възползват от възможностите, които възникват в световната икономика в резултат на сътресенията на пазара и засилването на търговските войни, предаде Ройтерс . В реч пред държавни служители руският президент отбеляза, че световната икономическа..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...