Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ревизоро: Решение на ГЕРБ за Цветан Цветанов поставя на карта работата на НС

Данаил Кирилов отказа да коментира казуса „Цветанов“

Снимка: БГНЕС


Решение на ръководството на ГЕРБ за бъдещето на председателя на парламентарната група Цветан Цветанов поставя на карта бъдещото функциониране на Народното събрание. Това коментира пред журналисти депутатът от „Обединени патриоти“ от гражданската квота на „Националния фронт за спасение на България“ Емил Димитров:

„При всички случаи ще бъде много трудно, ако се стигне до такова решение, защото той ръководи и страната, и организация, и избори, и всичко. Кворумът в момента зависи от усилията, уменията, комбинативността, обещанията, които дава Цветанов на всички останали. Без него ще бъде много по-трудно. Не съм сигурен дали ще има друга фигура, която, излъчена от големия коалиционен партньор, да може така добре да комуникира с всички политически сили“.

Емил Димитров отказа да коментира оставката на Красимир Първанов от поста заместник-министър на енергетиката с мотива, че не го познава.

„Аз съм синя каска, дори не ги познавам. Не знам за какво става въпрос. Един от сто от нашата квота имал проблем, добре, ще намерим нов. Няма какво да обсъждам! Никой не ме е питал! Аз от вас разбрах, че няма министър“.

Председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов отказа да коментира казуса „Цветанов“ и лаконично обясни, че решението ще е на Изпълнителната комисия на партията. Той отрече с него да са водени с разговори за поста министър на правосъдието.

Преди заседанието на правната комисия председателят на антикорупционната комисия в Народното събрание Пламен Георгиев съобщи, че Комисията се е самосезирала и за подалия оставка Първанов. Георгиев обясни, че се прави обстойна проверка и дали това е политическа атака:

„Възможно е, разбира се, избори предстоят. Искаме да видим какви са фактите. Искаме да бъде максимално прозрачно и да съберем и разровим тази история докрай. Очевидно около тази фирма има притеснителни сигнали. Дали те ще се докажат, ще мога да ви кажа, когато приключим, но явно има нещо притеснително. Дори и да не бях ръководител на антикорупционната комисия, за мен също е интересно да разбера има ли връзка на някакви компании с някакви лобистки интереси. Трябва да стигнем до дъното на нещата“. 

Пламен Георгиев определи като преднамерена атака информацията, че е собственик на апартамент в кв. „Изток“. Той напълно опроверга да е бил някога клиент на строителната фирма „Артекс“:

„Нито съм купувал от фирма „Артекс“, нито нищо, просто изровиха от декларациите. Като най-нормален човек аз съм си купил жилище и нямам нищо общо. Нито познавам някой от фирма „Артекс“. Купил съм си го от частно лице. Сами разбирате, че няма как частно лице да ми даде преференциални цени“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с творби на Банкси в Швейцария от 2024 г.

Банкси показа творба, рисувана неясно къде

Най-новата улична творба на Банкси беше разкрита пред света, но къде е нарисувана засега остава загадка, съобщи Би Би Си. Изображения, публикувани в "Инстаграм" профила на неуловимия художник, майстор на графити, показват фар, изрисуван с шаблон върху сиво-бежова стена, заедно с думите: "Искам да бъда това, което видя в мен".  Изглежда, че върху..

публикувано на 30.05.25 в 04:37

Национален тракийски събор "Спасовден"

Стотици потомци на тракийски бежанци от Одринска Тракия се включиха и тази година в Националния тракийски  християнски събор „Спасовден" в местността Бакаджиците край Ямбол. В страната се организират над 30 срещи и събори, като целта е да се пази паметта и да се съхраняват традициите, посочи председателят на Съюза на тракийските дружества в..

публикувано на 30.05.25 в 04:25
„Тунджа пее и танцува“ гр. Елхово

В Елхово започва фестивалът „Тунджа пее и танцува“

Над 1400 участници ще посрещне тази година Фолклорният фестивал „Тунджа пее и танцува“, който ще бъде открит днес в град  Елхово.  Фестивалът се провежда за осма година и предизвиква все по- голям интерес. За конкурсната програма участие са заявили близо190 танцови, певчески и инструментални състави, както и индивидуални изпълнители от цяла..

публикувано на 30.05.25 в 03:54

Нови цифрови услуги за гражданите на Кипър

В Кипър започват да действат 6 нови онлайн услуги за гражданите, предлагани чрез правителствения електронен портал. С тяхното въвеждане завършва вторият етап от цифровизацията на Службата по гражданско състояние към Министерството на вътрешните работи, съобщиха от ведомството. Кипърските граждани вече могат да кандидатстват онлайн за издаване..

публикувано на 30.05.25 в 03:42
Резервоарът Уудхед в Дарбишър е с по-малко количество вода от обикновено.

Суша беше обявена в северозападна Англия

Британската Агенция по околна среда официално обяви суша в северозападна Англия. Мярката е в резултат на необичайно сухата пролет, която е бич за реките и язовирите.  Между февруари и април северозападът е отбелязал третото си най-ниско ниво на валежи, откакто започват да се водят записи през далечната 1871 година. В цяла Англия същият тримесечен..

публикувано на 30.05.25 в 03:39

Ден на отворените врати в авиобаза "Безмер"

Ден на отворените врати е обявен днес в авиобаза "Безмер по случай Международния празник на детето 1 юни. Между 9:30 и 14:00  часа малките любители на авиацията ще имат възможност да се запознаят отблизо със самолетите Су-25, стрелково въоръжение, летателна екипировка, спасително оборудване и не по малко интересната самолетообслужваща..

публикувано на 30.05.25 в 03:32
оворителката на Белия дом Карълайн Левит.

САЩ: Израел прие ново американско предложение за прекратяване на огъня с "Хамас"

Израел е приел ново американско предложение за временно прекратяване на огъня с "Хамас", съобщи днес Белият дом, цитиран от Асошиейтед прес. "Мога да потвърдя, че специалният пратеник Стив Уиткоф и президентът (Доналд Тръмп) представиха на "Хамас" предложение за прекратяване на огъня, което Израел подкрепи и одобри", каза пред журналисти..

публикувано на 29.05.25 в 22:21