Възпламеняващо, увличащо всекиго, динамично - така изглеждаше концертът на открито в градините на увеселителния парк Сарона, недалеч от операта на Тел Авив, където гостуващите артисти от Будапещенския оперетен театър започнаха своята изява с чардаши и оперета. Многобройните зрители не само ръкопляскаха, но и тананикаха и потропваха край огнените танцьори и певци. След това шествието с музиката се „запъти“ към сградата на Телавивската опера, където започна гала концерт на Унгарския държавен оперетен театър от Будапеща, по-точно вихрен спектакъл с най-известите оперетни арии и ансамбли от произведения на Имре Калман, Йохан Щраус-син, Франц Лехар, Пал Абрахам, Йеньо Хуска.
Има ли нещо, което по-точно да характеризира унгарската душевност от оперетите и народната музика? И те се редуваха, като сцената им беше малка, та „завладяваха“ и залата, пеейки и свирейки „на ухо“ на публиката. В традицията на Будапещенския оперетен театър освен танцьорите, които с изпълненията си успешно компенсираха липсата на декори или голям ансамбъл, и певците танцуваха, докато изпяваха партиите си. А солистите Силви Сенди и Миклош Керени имаха истински акробатничи номера и караха публиката да притаи дъх.
Зрителите, предимно от беловласи любители на оперетата, едва се сдържаха да не припяват познатите мелодии. Но имаше и направо недостижими изпълнения, като това на Анита Лукаш в прочутия валс „Пролетни гласове“ на Йохан Щраус-син, за което може да й завиди всяка прима от белкантото. Невероятен урок по ритмика изнесоха и балетистите. Без оркестър, акомпанирайки си сами с пляскане, потропване и други, те танцуваха вихрено. А тези от зрителите,които си помислиха „Колко му е?!“ ,подканиха да повторят ритмичните фигури. Оказа се, че трябва да си невероятно музикален, за да го направиш, при това с нужната бързина.
Специално трябва да се отбележи ролята на оркестъра в този галаконцерт. Обикновено той е скрит в своята кошара по време на представленията. Сега бе на лично място на сцената и направи много за вихреното темпо на изпълненията. Той бе част от представлението с тънката си артистичност и включване в ставащото в отделните оперетни номера. А трупата на Унгарската компания за танц показа танци от Прикарпатието в акомпанимент на музикантите от фолклорния ансамбъл „Ердофу“. Той много приличаше на клейзмерски и имаше специално място в края на концерта, когато всички артисти и музиканти /около 80 човека/ изпълниха неофициалния химн на Израел „Ава Нагила“. Уж бе в унгарска стилистика, а звучеше като от еврейската диаспора.
Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители. Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..
Юбилейното издание на Седмицата на камерната музика започва днес в Добрич. Отбелязването на музикалното събитие, започнало преди точно 50 години в добруджанския град и носещо името на своя създател композиторът Константин Илиев, ще продължи чрез различни прояви на сцената на Органовата зала в четири поредни вечери. На сцената на..
Всички сме виждали икони, всички сме виждали стенописите в църквите. Но някога замисляли ли сте се какви хора правят всичко това. Какво е нужно, за да пресъздадеш библейските сцени, светци и светици, да разкриеш цял един свят от едни други времена дали на човечеството мъдрост, отчяние, разкаяние, мъст, гняв и смирение. Едно изкуство, което..
В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..
В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..
Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини. Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..
Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..