Събитието беше официално открито в присъствието на Негово Високопреосвещенство австрийския кардинал Кристоф Шьонборн - архиепископ на Виена, предствители на Папската нунция в Австрия, посланика на Република България в Австрия Н. Пр. д-р Иван Сираков, директорката на “Дом Витгенщайн“ доц. д-р Румяна Конева, представители на дипломатически мисии на държави, акредитирани в Австрия, историци, авторитетни фигури от културните среди и медиите.
Експозицията показа 53 уникални фотографски пана и факсимилета, разкриващи връзките на български владетели и църковни водачи със Светия престол през вековете – фактология, базирана на уникални документи от секретния архив на Ватикана, ръкописи от Апостолическата библиотека на Ватикана, архиви в Дубровник, Историческия музей в Чипровци, Центъра за славянско-византийски изследвания към Софийския университет “Св. Климент Охридски“ в София.
Куратори на изложбата са проф. д.изк. Аксиния Джурова, председателка на фондация “Елена и Иван Дуйчеви“, монсеньор Страхил Каваленов, главен викарий на Никополската епархия, и доц. д-р Кирил Карталов, член-кореспондент на папския комитет за исторически науки.
При откриването на експозицията прозвучаха великолепните музикални изпълнения на трима забележителни солисти – Деница Лафчиева - кларинет, Александър Земцов - виола и Евгений Синайски - пиано. Известната кларинетистка Деница Лафчиева е носител на наградата за дебют в националната анкета “Музикант на годината“ на предаването "Алегро виваче"; отличена е с награда от Министерството на културата на Република България за принос в популяризирането на българската култура, както и с множество награди от международни конкурси. В момента Деница Лафчиева е професор в Консерваторията "Рихард Вагнер" във Виена и гастролира на сцените на най-престижните концертни зали по света. Заедно със съпруга си Александър Земцов, който е световнопризнат виолист и диригент, и с Евгений Синайски тя изпълни известното трио “Kegelstatt“ за кларинет, виола и пиано от Волфганг Амадеус Моцарт. Триото завърши своята музикална програма с прочувствена интерпретация на “Аве Мария“ от Шуберт в специална обработка за този състав.
В интервю за предаването “Алегро виваче“ по Хоризонт доц. д-р Кирил Карталов разказа за концепцията на експозицията в “Дом Витгенщайн“ - Виена, за идеята и подготовката на този уникален проект, за рядката привилегия да бъде допуснат до секретния архив на Ватикана и за изследването на папската дипломация, което той възприема за своя мисия.
От своя страна кларинетистката Деница Лафчиева сподели своето вълнение от специалната покана да представи при откриването на изложбата музикални изпълнения в присъствието на кардинала на Австрия Кристоф Шьонборн и избора да интерпретира “Аве Мария“ , чието сакрално звучене импонираше тематично с атмосферата на изложбата.
Чуйте подробности в звуковите файлове.
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..