Не сме оптимисти, че може да се случи ефективна проверка на казуса с имуществената декларация на председателя на КПКОНПИ Пламен Георгиев, каза пред БНР Миряна Илчева – старши анализатор в правната програма на Центъра за изследване на демокрацията. В излезлите информации се твърди, че Георгиев не е декларирал голяма част от свой имот.
„В България липсва система, в която всеки орган би могъл да бъде проверяван от друг орган, по-висшестоящ, или от друга система. При редицата институционални дефекти на прокуратурата, призвана да се бори с престъпните прояви в нашето общество, трудно можем да сме оптимисти, че проверяващият ще бъде проверен достатъчно навременно и ефективно… Остава надеждата в гражданското общество и в обществения натиск“, обясни тя в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
Сферата на свободния стопански оборот не бива да се бърка с етичните задължения на политиците и заемащите висши държавни длъжности, категорична бе Илчева и добави:
„Не просто да не изпадат в конфликт на интереси, но дори да не дават вид, че такъв конфликт на интереси може да съществува. В противен случай се пораждат тежки съмнения за завладяване на държавата, връзки между мощни бизнес структури и политици и държавни служители на висши постове“.
Институциите дължат отговори, категорична бе още тя.
Илчева коментира и промените в антикорупционния закон, който днес влизат на първо четене в парламента. Според нея на антикорупционната комисия не ѝ трябват повече и по-репресивни правомощия, а по-добър цялостен анализ на ситуацията и по-ефективна работа в рамките на съществуващите правомощия.
„Не репресия трябва, а ефективен анализ на ситуацията, за да не се налага разследващите журналисти и гражданското общество да изкарват наяве факти, които органите са призвани да разучават, разследват и санкционират, когато е нужно“, обясни тя.
Илчева припомни как беше създадена КПКОНПИ: „Органът беше създаден чрез едно сравнително механично сливане на много други институции, без подходящ анализ на ситуацията, без анализ какво е свършено и какво предстои. Оттам тази сравнително неефективна работа и тези постоянни промени, с които да се кърпи и доизкърпва този мегазакон, както и повечето други ключови законодателни актове в България“.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Частично бедствено положение е обявено на територията на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. Със заповед на заместник-кмета Румяна Младенова се въвежда в действие общинският план за защита при бедствия. Забранява се временно движението на хора и МПС на определени критични участъци, а щабът за изпълнение на общинския план преминава на непрекъснат..
Над 60 огнеборци, доброволци и общински служители продължават да гасят пожара в гористата местност над поморийското село Горица. В момента гори стръмна и трудно достъпна местност, а с дрон се опитват да я локализират. Другият пожар в Бургаска област между селата Маринкa, Димчево и Извор е овладян, а пътят Бургас - Малко Търново, който заради..
Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..
Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня. Седем екипа на..
Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.
Горският пожар над село Илинденци стана върхов. Ситуацията е изключително сложна. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса. Горският пожар се разрасна в посока Кресна и Кресненското дефиле. Областният управител активира системата BG ALERT с предупреждение, че пожарът гори и над селата Влахи, Долна Градешница,..
България ще поиска помощ от Европейския съюз за потушаване на силните пожари, които са обхванали редица региони на страната. Това стана ясно след извънредно заседание на сформирания щаб за бедствията към МВР, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. След съгласуване с премиера Росен Желязков, министърът на вътрешните..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..