Режимът на Николас Мадуро във Венецуела, получил увереност от руско военно присъствие в страната, наложи 15-годишна забрана за заемане на изборни длъжности на подкрепяния от САЩ опозиционен лидер Хуан Гуайдо, предаде АФП.
Забраната бе обявена от главния ревизор на Венецуела Елвис Аморосо, натоварен със задачата да следи за прозрачността на венецуелската администрация с мотив - предполагаема корупция. Имало нарушения, установени в декларацията за имуществено състояние на Гуайдо.
Гуайдо, който е председател на парламента и е признат за временен президент от САЩ и повечето страни на ЕС, заяви, че забраната е невалидна, защото е наложена от незаконно назначен човек.
„Той не е генерален ревизор… Легитимният парламент единствен има правомощия да назначи генерален ревизор“, каза той.
Обявената забрана предизвика незабавно реакцията на САЩ, като говорителят на Държавния департамент Робърт Паладино нарече това „нелепост“.
През февруари службата на генералния ревизор на Венецуела започна проверка на декларацията за имущество на Гуайдо. „Той е направил 91 визити извън територията на страната на обща стойност 310 милиона боливара (около 94 000 долара по настоящ курс), без да оправдае произхода на тези средства“, заяви Елвис Аморосо.
Бившият кандидат за президентските избори през 2013 г. Енрике Каприлес беше санкциониран по същия начин и това му попречи да се яви на изборите през 2018 г., припомня агенцията.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи решение за техническо обезпечаване с летателна техника на борбата с пожарите: "За мен хеликоптерите са по-добрият вариант. Самолетите могат да пълнят от морето или от много големи водоеми. Много по-сложно е за пилотиране подобна техника и обучението и поддържането на формата да кажем на пилота във..
Сметната палата ще извърши одит на осигуряването на достъп до питейна вода на населението в условия на засушаване за периода от 1 януари 2021 г. до края на тази година, пише в сайта на институцията. Ще бъдат проверени министерствата на регионалното развитие и на околната среда за това как се управляват водните ресурси за питейни нужди,..
Изтече срокът, в който Европейската комисия можеше да обжалва решението на Съда на ЕС във връзка със съобщенията между нейната председателка Урсула фон дер Лайен и изпълнителния директор на "Пфайзер" Албер Бурла, съобщава "Политико". Това означава, че неговото решение от май остава в сила. Съдът на ЕС отмени решението на Европейската..
Депутатите отхвърлиха предложението на "Възраждане" и ПП-ДБ да бъдат изслушани премиерът Росен Желязков и министърът на вътрешните работи Даниел Митов във връзка с отпуснати средства за закупуване на противопожарна техника. Първо на гласуване бе подложено искането на "Възраждане" за изслушване на премиера Росен Желязков. То бе отхвърлено с 88..
Какво представляваше цензурата по време на социализма и какви размери имаше тя? Следващият разказ е спомен за хлора в Русе, за Радиото, за цензурата и за "шкафчето на Митко". Преди три години, когато отбелязахме 35-годишнината от първите протести на русенци срещу румънския хлор, започнах подготовката на материал по темата. Целта тогава..
В село Габровица, община Белово, започна изграждането на нов водопровод, който ще реши проблема с безводието в района. Финансирането е осигурено от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, каза кметът на Белово Стойко Стефанов: "Един обект, който е дългоочакван. От много години селото е с ежедневни проблеми с..
Подобрена е пожарната обстановка в Гърция. Температурите се понижиха, но вятърът създава трудни условия за гасене. Няма засегнати туристически райони. Голям пожар се запали до Серес в района на Асиро. Властите прекъснаха движението по стария околовръстен път за Серес. Товарни камиони само по магистралата, предупреждават от пътна..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..