Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марк Пеперкорн: Холандските популисти едва ли ще тласнат страната към напускане на ЕС

| обновено на 30.03.19 в 12:31
Марк Пеперкорн, журналист от холандския в. „Фолкскрант“

Взаимосвързаната природа на европейската политика би трябвало вече да е подсказала на политиците в оставащите в Европейския съюз страни, че няма как Брекзит да не им окаже съществено влияние. Определени ефекти вече се забелязват, но вълните от британския изход ще заливат бреговете на Стария континент.

Най-важната характеристика на обединена Европа е, че тя е съюз на свободната търговия и на отворените граници. Затова е неизбежно събития и дори проблеми, които са характерни за една страна членка, да преливат безпрепятствено и в другите. И някои от тях дори да променят съществено политическите нагласи в целия съюз.

Например, една от многото причини за шокиралия цяла Европа резултат от референдума за Брекзит през 2016-а беше грешката на Ангела Меркел от предходната година, довела до мигрантската криза в Евросъюза. Пример има обаче и за въздействие в обратната посока - неуспешният референдум за независимост на Шотландия вдъхнови каталунските сепаратисти да проведат незаконния си референдум за отделяне от Испания.

По същия начин Брекзит несъмнено допринася за дълбоките вътрешни разделения в европейските държави. Само преди 5 години никой не би си представил през какви политически трусове ще преминат дори двете водещи европейски сили - Германия и Франция.

Проблем на пост-Брекзит Европа е набиращият сила националпопулизъм с привкус на расизъм. Най-пресният пример за неговия възход се казва Тиери Боде. Той е лидер на партията „Форум за демокрация“, поборник е за Некзит – нидерландско на пускане на съюза, и спечели най-много места в холандския Сенат на изборите миналата седмица. Така беше лишена от мнозинство коалицията, която премиерът Марк Рюте създаде преди 2 години, за да попречи на друг популист - Герт Вилдерс, да влезе във властта.

„Третата фаза на холандската популистка ракета към Луната!“ Така амстердамският вестник „Фолкскрант“ нарече 36-годишния популист, който смята, че мъдростта най-после е споходила холандците - поне онези, които го подкрепят: „Избирателите в Холандия, като совата на Минерва, разпериха криле и показаха истинската си сила“.

За разлика от тях либералът Рюте е „арогантен глупак“ с поне два смъртни гряха, твърди Боде. Първият - че е готов да похарчи милиарди за борба срещу климатичните промени: „Ние трябва да плащаме за това, че жадните за власт управници в тази страна повтарят като папагали проповедниците еколози. Това е чиста ойкофобия! Чиста самоомраза!

Вторият грях на премиера е допускането на хиляди мигранти в Холандия, включително на турския терорист от Утрехт: „Нашата страна е част от цивилизационното семейство. Но също като всички страни от нашия свръхарийски свят, ни унищожават онези, които трябва да ни бранят.

Превъзходство на свръхарийци като него е теза, с която Тиери Боде премина всякакви граници, каза за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ журналистът от „Фолкскрант“ Марк Пеперкорн: „Това беше възприето като много расистко. Защото в речта си той обвини конкретно журналистите, артистите, политиците като част от заплахата срещу бялата цивилизация. Наистина хората останаха доста шокирани. По-късно Боде се опита да каже: „Еее, не го приемайте толкова насериозно...“ Но смятам, че това говори достатъчно за идеите му.

Иначе тезите в кампанията на Боде са далеч от уникални. По-скоро го нареждат по различен начин до фигури като Льо Пен, Салвини, Качински и Орбан.

„Три са темите му - климатът, миграцията и Европейският съюз. Всичките са, така да се каже, глобални теми. Проблема с климатичните промени не можем да решим сами като държава. С миграцията също. А Евросъюзът може би е средството за това“, отбелязва Пеперкорн.

Колкото и пламенно да пропагандира точно обратното, Боде като че ли спря да зове за Некзит. Може би защото Брекзит не се материализира в триумфа, който популистите очакваха.

„Според мен, процесът на Брекзит показа на толкова много хора колко далеч не мъдро решение беше това, че дискусията в Холандия за напускане на Европейския съюз вече е едва ли не безпредметна. Боде и партията му казват, че искат да излезем от съюза, но вече се колебаят дали да залагат на това. Защото знаят, че то не може да генерира никаква тяга вече“.

„Форумът за демокрация“ на Тиери Боде беше основната сила зад свикването на референдума през 2016 г., на който холандците блокираха споразумението за асоцииране на Украйна към Евросъюза. Според Марк Пеперкорн обаче едва ли в обозримо бъдеще популистът би се опитал да подтикне Холандия да изпадне в хаос като британския. 

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски обвини Китай, че се опитва да провали мирната конференция

Украинският президент Володимир Зеленски обвини днес Китай, че се опитва да провали мирната конференция, планирана за средата на този месец в Швейцария, предаде ДПА. 106 страни и организации ще участват в конференцията за мир в Украйна в Швейцария Зеленски каза на конференцията за сигурност „Диалог Шангри-Ла“ в Сингапур, че Китай, за..

публикувано на 02.06.24 в 17:01

Вече са определени 4 от делегатите от Софийската митрополия за Патриаршеския събор

Епархийските избиратели от Софийската митрополия избират делегати за предстоящия на 30 юни Патриаршески избирателен църковен събор.    Започва избирането на делегати, които ще избират бъдещия български патриарх Гергана Станчева, която е един от епархийските избиратели,  съобщи за БНР, че е имало кворум и изборът протича спокойно и според..

публикувано на 02.06.24 в 16:59

Велошествие в София за международния ден на велосипеда

По улиците на София премина велошествие, организирано от сдруженята "За Земята" и "Велоеволюция" и организацията "Софенхаген". Повод е международният ден на велосипеда.  Площадът пред катедралата "Александър Невски" се изпълни с предимно млади хора и велосипеди. Според събралите се хора предимството на велосипеда е, че няма нужда са се виси в..

публикувано на 02.06.24 в 16:22
Министърът на външните работи на Гърция Йоргос Герапетридис

Гърция призова Скопие да спазва Преспанския договор

Гръцкият министър на външните работи Герапетридис призова Скопие да спазва международното споразумение за Преспанския договор. "Подчертаваме задължението на Република Северна Македония да спазва стриктно всички клаузи на Преспанския договор",заяви в интервю за гръцките медии първият дипломат на Гърция Йоргос Герапетридис. Използването на името..

публикувано на 02.06.24 в 16:12
Служебният премиер Димитър Главчев и здравният министър Галя Кондева в пленарната зала на парламента по време на опитите да бъде осигурен кворум - 2 юни 2024 г.

Днес парламентът няма да заседава

Извънредното заседание на Народното събрание, насрочено за днес, не се състоя заради липса на кворум. В пленарната зала се проведоха две процедури за регистриране на кворум - при първата бяха отчетени едва 67 депутати в залата, а при втората - 69, при необходимите минимум 121 за начало на заседанието.  Извънредното заседание на НС не събра кворум..

публикувано на 02.06.24 в 15:37
Петролна платформа в Бахрейн, архив.

Ройтерс: В ОПЕК+ вероятно ще има съгласие за съкращаване добива на петрол до 2024 г. и през 2025 г.

ОПЕК+ най-вероятно ще постигне съгласие за съкращаване на добива на петрол до 2024 г. и дори е възможно и през 2025 г., съобщи Ройтерс, като се позова на два източника от организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници. Цените на петрола се търгуват близо до 80 долара за барел - под това, от което много членове на ОПЕК+ се..

публикувано на 02.06.24 в 15:25

Извънредното заседание на НС не събра кворум при първата регистрация

Извънредното заседание на Народното събрание не събра кворум при първата регистрация. В пленарната зала се регистрираха едва 67 депутати при  необходими минимум 121 за начало на заседанието. В залата е служебният премиер Димитър Главчев. В предварително обявената програма е изслушване на Главчев около българската позиция в ООН за геноцида в..

публикувано на 02.06.24 в 15:08