Северна Ирландия се превърна в ключ за решаването на кризата около Брекзит. Причините са няколко, но основната е уникалното положение на провинцията, която единствена има сухопътна граница с ЕС. Така нареченият „предпазен механизъм“, който да гарантира, че няма да възникне твърда граница между Северна Ирландия и Република Ирландия, бе основният проблем сделката на Тереза Мей да не бъде одобрена от британските депутати. Евроскептиците не намират достатъчно гаранции, че той ще бъде само временна мярка и че при задействането му Северна Ирландия няма да остане завинаги в капана на митническия съюз.
Как обаче Брекзит като цяло засяга българската общност в Северна Ирландия? Има ли достатъчно гаранции, че правата на европейските граждани ще бъдат съблюдавани след Брекзит? Репортаж за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ на кореспондента на БНР в Лондон Веселин Паунов, който разговаря с българи в Северна Ирландия и с почетния консул в Белфаст Пол Мартин.
Няма официална статистика, колко българи живеят и работят в Северна Ирландия. Данните варират между 4 и 8 хиляди души. Българската общност не е голяма като тази на поляците или унгарците, например, но тя е важна част от пъстрия етнически пейзаж на провинцията. Основно българите работят в селското стопанство, но също и в други сектори като социалните грижи. Мария Сотирова, която е била учителка в България, е дошла преди 8 години с идеята просто да поработи за една година, но впоследствие й харесва, остава, първоначално работи като преводач, тъй като е завършила английска филология, впоследствие се насочва към съвсем друга сфера като започва да учи физиотерапия в университета Ълстър и след завършването продължава да прави докторантура в областта на рехабилитацията на жени с рак на гърдата след операция.
„В българската общност в Северна Ирландия има голямо разделение по отношение на Брекзит. Някои мислят, че ще бъдат изгонени. Самите северноирландци вече не се интересуват толкова от тази тема, освен от въпроса за твърдата граница“, коментира Мария Сотирова, която живее в Северна Ирландия от 8 г.
От близо година и половина в Белфаст е открито българско консулство. Почетен консул е Пол Мартин, който отговори с „не знам“ на въпроса ясни ли са разпоредбите и дали т.нар. статут на уседналост решава проблема за работа и пребиваването на българите.
„Ще има серия от семинари идните дни по темата. Смятам, че имаме нужда от българите, както и те имат нужда от нас. Имаме нужда от чужденци поради редица причини. Напълно реални са опасенията, че има области, които директно ще бъдат засегнати от Брекзит. Сред тях е секторът на услугите, който страда от недостиг на персонал. Става дума за хотели, ресторанти, социални грижи, включително в старчески домове“, каза почетният консул на България в Белфаст.
Пълния репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Една година от смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални беше отбелязана с панихида в храм “Св. Неделя”. Инициативата е на движението "За свободна Русия", което е сдружение на руски имигранти в България. На днешния ден миналата година руските власти обявиха, че Навални е починал в отдалечена руска арктическа наказателна колония, където..
Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..
12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства. Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..
Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници. Разликата помежду им е в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е евродепутатът..
"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..
Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..