Северна Ирландия се превърна в ключ за решаването на кризата около Брекзит. Причините са няколко, но основната е уникалното положение на провинцията, която единствена има сухопътна граница с ЕС. Така нареченият „предпазен механизъм“, който да гарантира, че няма да възникне твърда граница между Северна Ирландия и Република Ирландия, бе основният проблем сделката на Тереза Мей да не бъде одобрена от британските депутати. Евроскептиците не намират достатъчно гаранции, че той ще бъде само временна мярка и че при задействането му Северна Ирландия няма да остане завинаги в капана на митническия съюз.
Как обаче Брекзит като цяло засяга българската общност в Северна Ирландия? Има ли достатъчно гаранции, че правата на европейските граждани ще бъдат съблюдавани след Брекзит? Репортаж за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ на кореспондента на БНР в Лондон Веселин Паунов, който разговаря с българи в Северна Ирландия и с почетния консул в Белфаст Пол Мартин.
Няма официална статистика, колко българи живеят и работят в Северна Ирландия. Данните варират между 4 и 8 хиляди души. Българската общност не е голяма като тази на поляците или унгарците, например, но тя е важна част от пъстрия етнически пейзаж на провинцията. Основно българите работят в селското стопанство, но също и в други сектори като социалните грижи. Мария Сотирова, която е била учителка в България, е дошла преди 8 години с идеята просто да поработи за една година, но впоследствие й харесва, остава, първоначално работи като преводач, тъй като е завършила английска филология, впоследствие се насочва към съвсем друга сфера като започва да учи физиотерапия в университета Ълстър и след завършването продължава да прави докторантура в областта на рехабилитацията на жени с рак на гърдата след операция.
„В българската общност в Северна Ирландия има голямо разделение по отношение на Брекзит. Някои мислят, че ще бъдат изгонени. Самите северноирландци вече не се интересуват толкова от тази тема, освен от въпроса за твърдата граница“, коментира Мария Сотирова, която живее в Северна Ирландия от 8 г.
От близо година и половина в Белфаст е открито българско консулство. Почетен консул е Пол Мартин, който отговори с „не знам“ на въпроса ясни ли са разпоредбите и дали т.нар. статут на уседналост решава проблема за работа и пребиваването на българите.
„Ще има серия от семинари идните дни по темата. Смятам, че имаме нужда от българите, както и те имат нужда от нас. Имаме нужда от чужденци поради редица причини. Напълно реални са опасенията, че има области, които директно ще бъдат засегнати от Брекзит. Сред тях е секторът на услугите, който страда от недостиг на персонал. Става дума за хотели, ресторанти, социални грижи, включително в старчески домове“, каза почетният консул на България в Белфаст.
Пълния репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..
Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години. Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..
Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..
Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..
До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..
България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК. Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в интервю пред БНР. Четирима от емблематичните журналисти на радиото – Константин Вълков, Михаил Дюзев, Мария Черешева и Александър Детев, напуснаха, което породи слухове в медийните среди...
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..