Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„За“ и „против“ Брекзит в Северна Ирландия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сред жителите на Северна Ирландия се оказва, че има и привърженици на излизането на Обединеното кралство от Европейския съюз. Кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов се срещна с хора и от двата лагера, всеки от тях със своите си аргументи „за“ и „против“ Брекзит. Някои се вълнуват повече, други смятат, че темата вече е достатъчно преекспонирана. Джонатан Проктър е студент в Ълстърския университет в Белфаст: „Аз гласувах да останем в ЕС, но що се отнася до хората на моята възраст не мисля, че те участваха много активно, защото става дума за големия бизнес и не толкова за студентите. Не мога да кажа, че разбирам напълно Брекзит и имам отношение към него, но съм сигурен, че това се отнася и за много други хора“.

- Изглежда младите хора не появяват особен интерес към Брекзит?

- Не, наистина. Мен не ме интересува особено. И не мисля, че ме засяга.

- Какво смяташ за сценария без сделка и за отлагането на Брекзит?

- По начина, по който нещата се представят в медиите излиза, че ако не получим сделка няма смисъл да излизаме. Така се говори. Така че смятам, че отлагането е по-добрата опция. Мисля, че ако няма сделка, не е ясно какво наистина ще се случи. Не ми е много ясна разликата от излизане със сделка или без сделка. И политиците не знаят какво ще се случи. А те не могат да кажат, защото не знаят.

- Джонатан вероятно не помни времената, когато на острова е имало твърда граница, какво мисли за това?

- Никога няма да имаме твърда граница тук. Ако издигнат твърда граница тук ще се върнем към периода на размириците, всичко ще се върне назад. Аз съм роден след тези кървави събития, не съм живял в този период, но знам, че ако нещо такова се случи, ако се появи граница, ще се върнем назад в историята. И целият постигнат напредък ще изчезне за минута“.

Гари Проктър е бащата на Джонатан. Той работи в застрахователния бизнес. За разлика от Джонатан Гари е гласувал за Брекзит и добре помни твърдата граница: „Помня твърдата граница и не искаме тя да се върне. Това е много труден и сложен въпрос. Британското правителство никога не би пожелало твърда граница. Ако тя все пак възникне отново, то ще е по искане на ирландското правителство от името на ЕС. Република Ирландия ще да бъде най-големият губещ. Така че там също не искат твърда граница“.

- Брекзит обаче определено е заплаха, че твърда граница може да се появи. Как ще бъде решен този проблем?

- Не знам как ще бъде решен, никой не знае. Но трябва да кажа, че ако изпратите някой, който е с нагласата за оставане в ЕС, да води преговорите, каквато е Тереза Мей, очакванията ви няма да бъдат оправдани. И точно това се случи. Има много други хора, които могат да водят тези преговори. Аз харесвам стила на Доналд Тръмп. След пет минути той просто би казал „Довиждане“ на Барние. И тогава нямаше са слушаме глупостите, с които ни занимава Тереза Мей по телевизията с поучителен и снизходителен тон. Мисля, че ЕС просто спечели „канадската борба“.

-  Защо Гари Проктър смята, че Брекзит е добро нещо?

- Със сигурност защото е добре да имаме собствени правила и разпоредби, собствени закони. Аз съм в застрахователния бизнес и безопасността на труда и всички тези разпоредби идват от Брюксел. Виждам, че в много страни законите за безопасност на труда не се спазват толкова стриктно, както в Обединеното кралство. Не виждам основателна причина повече да бъдем част от ЕС.

- Но в този глобален свят, в който оцеляват най-големите държави или най-големите икономически и политически блокове, няма ли да бъде риск за Обединеното кралство да оцелее като обръща гръб на най-близкия си партньор и пазар, като скача в несигурността?

- Говорих с клиент наскоро, който няма отношения с нито една страна от ЕС, а работи с Далечния изток и Америка. Според него, много компании в нашия бизнес едва чакат да се махнат от Европа, защото Европа не е толкова глобална, тя е само малка част от света. От бизнес гледна точка светът е огромен и с много страни ние можем да сключим по-добри сделки.

- И все има едно голямо „ако“ и голямо „може би“. Има голяма несигурност...

- Да, това е проблем. Може би ако правителството успее да договори някакъв по-мек вариант на „предпазния механизъм“ това ще даде сигурност. На депутатите им предстоят много трудни решения. По-дълго отлагане обаче може да доведе до това изобщо да няма Брекзит и в такъв случай хората няма да простят на политиците. За мнозина сделката на Мей е лоша.

Гари Проктър изрази мнение, че е най-добре Демократичната юнионистка партия да води преговорите в Брюксел, а не Тереза Мей. Ето какво отговори на въпроса, дали излизането без сделка е добра идея?

- Абсолютно, просто излизаме. Не бих се замислил за минута. Мисля, че натискът след това, който ще бъде упражнен върху хора като германския канцлер Ангела Меркел и германския бизнес ще бъде невероятен. Става дума за германските автомобили, вносните мита. Споразуменията ще бъдат сключвани много бързо, ако няма сделка с ЕС. Това ще бъде голяма мотивация за страните, от които внасяме стоки и услуги.

Робърт Иди, председател на Асоциацията на инженерите в Северна Ирландия, преподавател в университета Ълстър, гледа по друг начин на излизането без сделка и твърдата граница. Не на последно място, защото строителството и инфраструктурата са изключително зависими от постъпващите средства от ЕС: „Един от най-големите строителни проекти в Северна Ирландия в момента е изграждането на новата сграда на университета Ълстър. 150 милиона паунда европейски пари постъпиха по този проект. Това е най-голямото финансиране в страната от Европа. Така че ние имаме полза от европейските пари. Заради Брекзит изпълнението на много други проекти е под въпрос. Сред тях са най-вече големи транспортни обекти в Белфаст за решаване на проблемите с натоварения трафик“.

Целия репортаж на кореспондента на БНР в Лондон можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс, вицепрезидент на САЩ

Остра реакция на управляващите в Германия на отправените от Джей Ди Ванс критики

Управляващите в Германия реагираха остро срещу критиките, отправени от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс по адрес на регулациите за свободата на словото в страната. В интервю за вестник "Уолстрийт джърнъл", а след това и в речта си на Мюнхенската конференция по сигурността, Ванс първо призова германските партии да ни изолират крайната..

публикувано на 14.02.25 в 22:40

Институцията на омбудсмана пита енергийния министър за изчисляването на новите сметки за парно

Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на енергетиката   Жечо Станков с въпрос как ще се изготвят предстоящите сметки на клиентите на топлинна енергия в сгради – етажна собственост (СЕС), съобщава от институцията. Поводът е решението на Върховния административен съд от 10 февруари т.г., с което окончателно бе отменена..

публикувано на 14.02.25 в 22:36

Бургаския окръжен съд потвърди мярката за неотклонение на Антон Иванов

Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение "парична гаранция от 2 хиляди лева" на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет със заличени номера и боеприпаси. Заради този случай бургаския полицай от "Специализираните сили" Димитър Николов, участвал в задържането на обвиняемия си подаде оставка, с мотив че има..

публикувано на 14.02.25 в 22:28
Разговор на Волидимир Зеленски с Дже Ди Ванс

САЩ искат да предпазят Източна Европа от нов конфликт, след като войната в Украйна приключи

Вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс каза пред репортери след среща с украинския президент Володимир Зеленски по време на Мюнхенската конференция по сигурността, че Вашингтон иска да "постигне устойчив, траен мир" в Украйна. "Искаме войната да свърши и убийствата да спрат, но искаме да постигнем устойчив, траен мир, а не такъв,..

публикувано на 14.02.25 в 21:25
Атанас Запрянов, министър на отбраната

Министър Запрянов проведе поредица от срещи по време на Мюнхенската конференция по сигурността

Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари, съобщават от пресцентър на министерството. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в..

публикувано на 14.02.25 в 20:57

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Четирите потребителски организации, които инициираха вчерашния бойкот срещу търговските вериги, определиха акцията като "успешна" и призоваха за втори ден на бойкот на големите супермаркети. Федерацията на потребителите в България,   сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива"..

обновено на 14.02.25 в 20:46

Пострадалата вчера при катастрофа в Русе жена е все още с опасност за живота

37-годишната жена, която пострада вчера при катастрофа в Русе, все още е с опасност за живота, а от болницата призовават за кръводарители. Инцидентът стана вчера в ранните следобедни часове, когато на кръстовище два автомобила катастрофират и при сблъсъка единият напуска платното за движение и удря преминаващата по тротоара жена с двете й..

публикувано на 14.02.25 в 20:12