Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС реши на първо четене:

Помощите за деца се спират за година, ако не ходят редовно на градина или на училище

| обновено на 03.04.19 в 12:25
Снимка: БГНЕС

Социалните помощи за деца ще се спират за една година, ако децата не ходят редовно на детска градина или училище. Това реши на първо четене мнозинството в Народното събрание с приетите текстове, предложени от ГЕРБ.

Бяха подкрепени и мерките на патриотите, с които месечните социални помощи се обвързват с полагане на обществено полезен труд. ДПС се обявиха против крайните мерки и не подкрепиха промените.

Ако дете отсъства без уважителна причина повече от 3 дни в месеца от задължителна форма на предучилищно образование, както и 5 учебни часа за ученик, семейството ще бъде лишено от семейни помощи за детето за една година.

Еднократната помощ за първолаците ще се получава на две равни части - първата в началото на учебната година, а втората в края на първия срок.

Депутатите отхвърлиха законопроекта на БСП, който предвиждаше радикална мярка - спиране на всички социални помощи при непосещение на задължително предучилищно и училищно образование.

Председателят на социалната парламентарна комисия Хасан Адемов от ДПС видя в трите законопроекта акция преди изборите:

"Става въпрос за предизборна пушилка чрез фиксация върху един обществено недолюбван етнос. 46,1 млн. при бюджет 1,1 млрд. на Агенцията за социално подпомагане. Тези хора ли са хората, които източват социалната система? Мерки за въздействие и възпитание. Някой може ли да ми каже какви са тези мерки? В трудово-възпитателни лагери, в трудово-възпитателни училища или къде, как".

Галя Захариева от ГЕРБ обърна внимание, че мерките, предлагани от тях, не са само санкционни, но и подкрепящи:

"Тези помощи, които ние ще спрем от получаване от семействата, защото те не уреждат и не дават подкрепящата семейна среда, се връщат обратно в училището, в което учи или ходи на детска градина детето и те отново се използват за подкрепа на самото дете или ученик".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пресконференция на Володимир Зеленски в кулоарите на Мюнхенската конференция по сигурността

Джей Ди Ванс разговаря с Володимир Зеленски на конференцията по сигурността в Мюнхен

Американският вицепрезидент Джей Ди Ванс разговаря с украинския президент Володимир Зеленски в кулоарите на конференцията по сигурността в Мюнхен. Срещата продължава, не се съобщават повече подробности.  По-рано Зеленски обяви, че е готов да се срещне лице в лице с руския президент Владимир Путин веднага щом Киев и неговите съюзници се..

публикувано на 14.02.25 в 18:55
Николина Ангелкова

Николина Ангелкова: Необходима е нова стратегия за туризма

Необходима е нова стратегия за туризма. Това обясни пред БНР Николина Ангелкова, бивш министър на туризма.  "Тя трябва да бъде разработена не само от министерството, но и с участието на бранша, на общините и на НПО-та.  Министър Боршош и еврокомисарят по туризъм обсъдиха позиционирането на България на световния туристически пазар Да се..

публикувано на 14.02.25 в 18:40

Мюнхенска конференция по сигурността: Киев и Европа да не бъдат изключвани от мирните преговори

С безпокойство и призиви да не бъдат изключвани от мирните преговори нито Киев, нито Европа започна Мюнхенската конференция по сигурността. В първия ден на форума, на който няма официални руски представители, бяха отправени призиви за разумен и цялостен подход към разговорите за спиране на огъня. Ако Украйна загуби войната, това ще се отрази..

публикувано на 14.02.25 в 18:16
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института

Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на образованието Красимир Вълчев във връзка с медийна информация, че доскорошният служебен министър на образованието проф. Галин Цоков вече е директор на Института по образованието - структура към МОН,..

публикувано на 14.02.25 в 17:51

Във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите

С празнични шествия и ритуално зарязване на лозята във Великотърновска област честваха празника на лозарите и винарите. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се включи в честванията в Лясковец, а вицепрезидентът Илияна Йотова празнува в Сухиндол. За 160-а година в лозаро-винарското градче Сухиндол, наричано от 1909 година..

публикувано на 14.02.25 в 17:45
Служител замерва радиационните нива в зоната на Чернобил

Равнището на радиацията около АЕЦ "Чернобил" остава нормално след експлозията

Равнището на радиацията около атомната електроцентрала в Чернобил остава нормално след експлозията, която се случи снощи по време на поредните въздушни удари на Русия срещу Украйна. Това съобщиха от Международната агенция за атомна енергия, която разполага със свой екип в централата, и украинските власти. Руски дрон е ударил АЕЦ..

публикувано на 14.02.25 в 17:43

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки

Призив за втори ден на бойкот на търговските вериги за хранителни стоки отправят четирите потребителски организации, които инициираха вчерашната акция срещу големите супермаркети. Те призовават на 20 февруари гражданите да пазаруват от кварталните магазинчета, по възможност продукти от български производители. Целта е да се окаже подкрепа..

публикувано на 14.02.25 в 17:38