Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

11-годишният Ивайло Василев ще бъде солист на Радиооркестъра

| обновено на 05.04.19 в 13:58
Ивайло Василев
Снимка: dberbatov.org

Малкият пианист вече набира популярност, наричат го дори "Малкия Моцарт", а именно музиката на виенския класик често му носи награди и покани за престижни участия - като това да дебютира със Симфоничния оркестър на БНР с диригент Георги Патриков. Ивайло ще солира в Концерт за пиано и оркестър №12 от Моцарт.

Събитието е на 5 април от 19.30 ч. в зала "България", а в програмата са включени още: една от малко познатите увертюри на Йозеф Хайдн - „Необитаемият остров“, Вариации по тема от Хайдн на Йоханес Брамс и „Песен на съдбата“ от Брамс с участието на Смесения хор на БНР, подготвен от Любомира Александрова.

Ивайло Василев свири на пиано от 5-годишен - пожелал си пиано като коледен подарък и въпреки че в семейството му няма музиканти, той отрано показал чудесни заложби и огромно желание да свири. Сега е ученик в класа на именитата клавирна педагожка Емилия Канева в НМУ "Любомир Пипков" в София. Тя го подготвя за много конкурси на високо ниво, а той й се отплаща като печели награди - цяла колекция. Една от най-ценните до този момент е първата награда през 2018 г. на международния конкурс „Щелкунчик“ („Лешникотрошачка“) в Москва за деца до 14 години. Победителят свири със симфоничен оркестър под диригентството на уважавания в Русия български маестро Миша Дамев в престижната концертна зала "Чайковски".

Въпреки младостта си Ивайло е много отговорен музикант и вече знае добре колко много труд се изисква в тази професия. Той казва най-искрено: "Музиката на Шопен и на Моцарт се свири най-трудно. В музиката на Рахманинов, например, ако нещо не се получава добре, може да се измисли как да се скрие, докато при Моцарт и Шопен няма как да стане това. Просто тези двама композитори са толкова елегантни и трябва много специално отношение."

За предаването „Хоризонт до обед“ Василев сподели, че е развълнуван преди дебюта си със Симфоничния оркестър на БНР:

„Голяма чест е за мен да свиря с един от най-великите оркестри на България, да свиря концерт за пиано и оркестър номер 12 на Моцарт. Аз лично не съм свирил сериозно Моцарт. Доколкото знам, той има над 2000 часа музика, от които има 27 концерта, но аз засега съм свирил само един“.

Мечтата на младия талант е да свири концерти на Рахманинов, на Чайковски, всички концерти на Бах  и от соловите неща - Шопен и Рахманинов.

„Най-много искам да свиря в "Роял Албърт Хол", може би Чайковски първи концерт“.

Трите най-трудни конкурса, на които Василев е участвал, са били в Москва, признава той.  Най-дългата му почивка от пианото е била … седмица, когато бил на море в Гърция, но тогава изкомпозирал 2 произведения на плажа. Признава че е „самоук“ композитор и разчита на електронните сайтове, за да разширява познанията си по инструментознание и оркестрация.

„Започнах да композирам по-рано, но не си ги записвах тогава още. Някъде 7-8-годишен започнах да композирам, но ги записвам от година-година и половина“.

Интервютата с Ивайло Василев за предаването "Алегро виваче" и "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17

Изложба "Земята" се открива в Художествена галерия - Добрич

Изложба "Земята" открива днес в залите си Художествената галерия в Добрич. Избраните творби са изцяло от фонда на културната институция. От създаването си преди 60 години до днес основна тема на събирателската и експозиционната дейност на Художествената галерия в Добрич е тази за земята и хората на Добруджа. Тя е намерила широка и..

публикувано на 23.01.25 в 08:23
Пропаст

"Пропаст" - най-новата книга на Робърт Харис - роман за шпионаж и любов по време на война

"Конклав" е филмът, в който главният герой, изигран от страхотния Ралф Файнс, ръководи избора на нов папа.   Продукцията получи високи оценки от зрители и критици, а номинациите за престижни награди продължават да валят.  Автор на книгата, по която е създаден филмът, е британският писател Робърт Харис, а най-новата му книга е "Пропаст" .  "..

публикувано на 22.01.25 в 15:35
конференцията Момичета с мисия: Образование

"Момичета с мисия: Образование" и пътищата за спасение от ранните бракове

Утре – 23.01, ще се проведе конференцията "Момичета с мисия: Образование". Регистрацията за нея е безплатна.  Организира се от издателство "Ентусиаст"  и от Френския културен институт. Това събитие е вдъхновено от книгата "Жени, лишени от търпение" на Джаили Амаду Амал , разказа пред БНР Сиана Колибарова, издателство "Ентусиаст". "Бяхме..

публикувано на 22.01.25 в 11:58
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43