Британският премиер Тереза Мей е на дипломатическа совалка в Европа в опит да убеди Германия и Франция да подкрепят искането ѝ за ново отлагане на Брекзит преди утрешната среща на върха на Европейския съюз.
Мей иска от Ангела Меркел и Еманюел Макрон да одобрят нейния план за краткосрочно отлагане до 30 юни, въпреки че страните членки може би ще предпочетат идеята на председателя на Европейския съвет Доналд Туск за по-дълга отсрочка с около година.
Британският премиер Тереза Мей разговаря два часа с германския канцлер Ангела Меркел в Берлин. Мей пристигна спешно за консултации в германската столица ден преди Европейският съюз да гласува дали е съгласен за удължаване на срока за излизане на Великобритания от общността.
След разговора си с Меркел Тереза Мей отлетя за Париж, където има консултации с френския президент Емануел Макрон.
Срещата с Меркел започна с малък дипломатически гаф. Тереза Мей пристигна пред канцлерството точно в 12.00 часа, но нямаше кой да я посрещне. Пред вратите чакаха само журналисти. Мей беше видимо объркана и тръгна сама към сградата, когато отвътре се появи Ангела Меркел. Тя се извини за закъснението и върна Тереза Мей при журналистите, за да направят съвместна снимка. Дали става дума за случаен гаф, или Меркел искаше да покаже, че вече е загубила търпение и няма да бъде отстъпчива в преговорите, попитаха повечето медии.
Германският канцлер продължава да се бори с всички сили срещу Брекзит без сделка, беше коментарът на говорителя на Меркел. Смята се, че Мей е получила подкрепата ѝ за отлагане на Брекзит, но ѝ е дала да разбере, че това не зависи само от Германия.
27-те страни членки трябва да гласуват единодушно за отлагане и само един глас против е достатъчен, за да се отхвърли желанието на Лондон. За разлика от Меркел, френският президент Макрон вече неколкократно сигнализира, че не вижда смисъл в продължаващо отлагане на излизането на Великобритания от ЕС.
Тереза Мей се опитва да получи подкрепа от Меркел и Макрон за нейното предложение Брекзит да бъде отложен до 30 юни с опция за излизане от ЕС по-рано, ако парламентът одобри сделка. Целта е да бъде избягнато участието на Великобритания в изборите за Европейски парламент.
Европа обаче е само един от фронтовете, на които се сражава Тереза Мей. Тя трябва да се справя с бунтове сред брекзитърите в нейната Консервативна партия и в същото време да преговаря с вековните врагове от Лейбъристката партия за постигане на сделка, която ще бъде приемлива за депутатите в парламента.
Тереза Мей се опитва да убеди европейските лидери, че има план, с който ще бъде решена парламентарната криза и депутатите ще подкрепят подобрен вариант на нейната сделка.
Лидерът на парламентарното мнозинство Андреа Ледсъм свързва тези надежди с евентуално отваряне на споразумението за излизане от ЕС и промяна в частта за „предпазния механизъм“ за ирландската граница:
„Ще бъде фантастично, ако Ангела Меркел се опита да подкрепи порядъчен Брекзит, като се съгласи да бъде отворено и предоговорено споразумението за излизане“.
На Острова гледат на Меркел и на Макрон като на „доброто и лошото ченге“, но при всички случаи предоговарянето на споразумението на този етап не е на дневен ред. В редиците на торите цари голямо разцепление. Открито се иска оставката на премиера.
Брекзитърът Джейкъб Рийс-Мог предупреди, че следващият лидер на торите няма да бъде обвързан с предложенията и решенията на Тереза Мей. Марк Франсоа пък не е готов на никакви компромиси и не иска отлагане:
„ Дами и господа, ние избрахме за напуснем, ние гласувахме да напуснем. Така че, за Бога, нека просто да напуснем“.
Но друг брекзитър, един от заместник-министрите на финансите Хю Мериман, вече е толкова отчаян, че иска втори референдум:
„Искам да напуснем, гласувах три пъти за сделката на премиера, гласувах на масата да остане варианта без сделка, гласувах против отлагане на Брекзит. Но парламентът се провали, ние не можем да приемем нищо, така единственият начин напред е да върнем вота на народа“.
Въпреки вековната партийна вражда при това положение изглежда, че преговорите на управляващите консерватори с лейбъристите са най-реалната възможност за решаване на кризата и Европа гледа на тях с надежда. Но днес министърът за международна търговия Лиъм Фокс заяви по повод идеята на лейбъристите за митнически съюз, че това е „по-лошият от двата свята“.
Преговорите обаче продължават и то с участието на най-тежката артилерия от страна на правителството в лицето на министъра на финансите Филип Хамънд, министърът за Брекзит Стивън Баркли и вицепремиерът Дейвид Лидингтън.
Тереза Мей би желала евентуална сделка с лейбъристите да мине в парламента преди 23 май, така че да бъдат избегнати европейските избори, но за това е нужен истински напредък в преговорите, а не само думите, че те са „конструктивни“.
Обединеното кралство e подготвило нов пакет от военна огнева помощ за 150 милиона паунда за Укарйна, обяви британският министър на отбраната Джон Хийли. Това последна направеното по-рано изявление от премиера Киър Стармър, че страната му трябва да постави Украйна във "възможно най-силната позиция". На фона на подготвяните преговори между САЩ..
Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..
Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години. Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..
Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..
Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..
До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..
България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК. Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..