Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българо-македонската комисия разглежда спорни моменти в учебниците по история

Праистория, античност и средновековие са историческите периоди, които ще обсъждат днес и утре членовете на Смесената българо-македонска експертна комисия в София, съобщава БГНЕС.

Те ще се опитат да намерят приемливо решение за взаимните забележки, които имат за учебниците в двете страни за тези исторически периоди. Членовете на комисията се опитват да сближат мненията си и да изготвят предварителни препоръки, които могат да бъдат приети в окончателна форма на следващото заседание в началото на юни и след това да бъдат дадени като препоръки и за двете правителства.

Директорът на македонския Институт за национална история Драги Георгиев заяви пред македонски медии, че днес и утре ще бъдат разгледани забележките, които Скопие има по отношение на българските учебници за пети и шести клас, както и бележките, които има българската страна за македонските учебници за шести и седми клас.

Проблематично и за двете страни е картографското представяне на някои територии в праисторията, в древността и в Средновековието, обяснява Георгиев:

„И в нашите, и в българските учебници има отражение на представянето на националните държави от 19-ти и 20-ти век, което се пренася далеч в праисторията, в древността. Налице е национализация на някои процеси в античността, в Средновековието, национализация от днешна гледна точка, даваща национален характер на някои процеси, които са се случили преди 2000 години и повече. Идеята е да се избегне това за неща, които са се случили в далечното минало, и да се премахнат темите, които и двете страни намират за обидни и неадекватни в учебниците по история, с които не трябва да се възпитават бъдещите поколения.“

Историците и експертите от двете страни се стремят спорните въпроси да бъдат изяснени от научна и професионална гледна точка и да се избегне политиката.

Комисията е създадена за решаване на исторически и образователни въпроси, в съответствие с Договора за добросъседски отношения и сътрудничество между България и Република Северна Македония, подписан на 2 август 2017 г. Комисията има по седем члена от двете държави. Председател от българска страна е Ангел Димитров, бивш посланик на България в Скопие, а от македонска – Драги Георгиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Документи на Община Бобошево са открити в лек автомобил

Досъдебно производство е образувано и е започнало разследване за кола, натъпкана с документи на Община Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Автомобилът е прибран в двора на Районното управление в Дупница. Колата, по-стар модел "Мерцедес",  е открита при подготовката за учение на силите и средствата на..

публикувано на 23.11.24 в 14:23

ГЕРБ към ПП-ДБ: Не приемаме за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите

От партия ГЕРБ излязоха с позиция по повод отговора на ПП-ДБ, с който беше приета тяхната покана за среща. ОТ ГЕРБ не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите. От партита призовават разговора да се води на масата на преговорите. ПП-ДБ приемат поканата за среща от Борисов От ГЕРБ посочват, че в предварителните..

публикувано на 23.11.24 в 14:10

България обмисля да предложи двустранно споразумение със Сингапур в областта на образованието и науката

Сътрудничеството между България и Сингапур в областта на образованието е сред темите, обсъдени в рамките на посещението на президента Румен Радев в азиатската държава. България обмисля да предложи подписването на двустранно споразумение, посочи министърът на образованието Галин Цоков, който е в делегацията на президента в Сингапур: "Имаме идея да..

публикувано на 23.11.24 в 14:09

КОП29: Данъци за свръхбогатите и ефектът от войните върху околната среда

Каквото и да ти говорят, знай, че става дума за пари - с тези думи може да се обобщи 29 Конференция за климата на ООН в Баку, Азербайджан. Форумът се проведе в края на най-горещата година в историята на човечеството, а началото му беше белязано от смъртоносни бури във Филипините и Хондурас, извънредно положение заради засушаване и горски пожари в..

публикувано на 23.11.24 в 14:05

Тази Коледа: София засиява с празнична украса на над 50 локации

София ще засияе с празнична украса на над 50 локации тази Коледа, съобщават от Столичната община. Най-високата елха - 15 метра - ще се издигне на площад "Александър Невски", която ще грейне тържествено на 1 декември със специална празнична програма. Пред НДК ще бъде поставена 6-метрова елха, украсена с играчки, ръчно изработени от деца от 199..

публикувано на 23.11.24 в 14:01
Румен Петков

Румен Петков за избора на председател на НС: Трябва да се търси приемлива фигура

Румен Петков от коалиция "БСП - Обединена левица" коментира парламентарната криза с избора на председтел на Народното събрание. Той заяви, че трябва да се търси приемлива фигура, както и че не е задължително  разговорите да се водят пред камерите. "То предполага приемлива фигура. Ние не можем да бягаме от възможността тази фигура да бъде..

публикувано на 23.11.24 в 13:55
Кузман Илиев

Учредителите на "България Може" заседават по програмата и политическите цели на партията

Учредителите на новата политическа партия "България Може" заседават по програмата и политическите цели на формацията. Учредителното събрание ще избере ръководство и ще обяви намеренията си, сред които участие на следващите избори. "България Може" излиза на политическата сцена, с амбицията да даде алтернатива на хората, които не се припознават..

публикувано на 23.11.24 в 13:43