Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българо-македонската комисия разглежда спорни моменти в учебниците по история

Праистория, античност и средновековие са историческите периоди, които ще обсъждат днес и утре членовете на Смесената българо-македонска експертна комисия в София, съобщава БГНЕС.

Те ще се опитат да намерят приемливо решение за взаимните забележки, които имат за учебниците в двете страни за тези исторически периоди. Членовете на комисията се опитват да сближат мненията си и да изготвят предварителни препоръки, които могат да бъдат приети в окончателна форма на следващото заседание в началото на юни и след това да бъдат дадени като препоръки и за двете правителства.

Директорът на македонския Институт за национална история Драги Георгиев заяви пред македонски медии, че днес и утре ще бъдат разгледани забележките, които Скопие има по отношение на българските учебници за пети и шести клас, както и бележките, които има българската страна за македонските учебници за шести и седми клас.

Проблематично и за двете страни е картографското представяне на някои територии в праисторията, в древността и в Средновековието, обяснява Георгиев:

„И в нашите, и в българските учебници има отражение на представянето на националните държави от 19-ти и 20-ти век, което се пренася далеч в праисторията, в древността. Налице е национализация на някои процеси в античността, в Средновековието, национализация от днешна гледна точка, даваща национален характер на някои процеси, които са се случили преди 2000 години и повече. Идеята е да се избегне това за неща, които са се случили в далечното минало, и да се премахнат темите, които и двете страни намират за обидни и неадекватни в учебниците по история, с които не трябва да се възпитават бъдещите поколения.“

Историците и експертите от двете страни се стремят спорните въпроси да бъдат изяснени от научна и професионална гледна точка и да се избегне политиката.

Комисията е създадена за решаване на исторически и образователни въпроси, в съответствие с Договора за добросъседски отношения и сътрудничество между България и Република Северна Македония, подписан на 2 август 2017 г. Комисията има по седем члена от двете държави. Председател от българска страна е Ангел Димитров, бивш посланик на България в Скопие, а от македонска – Драги Георгиев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекордно ниски температури се очакват в Кипър

От днес в Кипър навлиза антициклонът "Корал", с който на средиземноморския остров идва необичайно силен студ с рекордно ниски температури под нулата, обяви Метеорологичната служба. Властите призоваха гражданите да пестят електроенергия, за да може енергийната мрежа да издържи на повишеното търсене.  Кипър ще изпита редки, нетипични за средиземноморския..

публикувано на 20.02.25 в 05:09
Киър Стармър

Киър Стармър защити Володимир Зеленски

Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като американсия държавен глава Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Стармър разговаря със Зеленски по телефона в сряда вечерта и каза, че е "напълно разумно Украйна да не провежда избори по време на война, както направи..

публикувано на 20.02.25 в 01:57

Ръст на раждаемостта в Испания за първи път от 10 години

Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..

публикувано на 19.02.25 в 22:15

Хората от Долна Оряховица събраха пари и издигнаха паметник на Васил Левски

Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер.  Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..

публикувано на 19.02.25 в 22:10

Запрянов: Над 406 млн. лв. са постъпилите компенсации за предоставянето на военна помощ на Украйна

Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..

публикувано на 19.02.25 в 21:52

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж

Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..

публикувано на 19.02.25 в 20:16

Национално възпоменателно факелно шествие в Ловеч в памет на Апостола

В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".

публикувано на 19.02.25 в 20:04