Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лек инцидент с освиркан режисьор на премиера в Миланската Скала

Ла Скала - Милано

На 31 март имах възможността да присъствам на дългоочакваната премиера на операта “Манон Леско” на Пучини в Миланската Скала. Шедьовърът на композитора бе представен в нова продукция, която ни върна към световната премиера на произведението от 1893 г. в Театро Реджо в Торино. Премиерата в Ла Скала бе и поредно потвърждение за стремежа на музикалния директор на театъра и диригент на операта, Рикардо Шайи, да постави на сцена възможно най-много произведения на Пучини.

Напълно заслужени бяха бурните аплодисменти на публиката за брилянтното дирижиране на маестро Шайи! Постановката бе на възпитаника на Кембридж и директор на Welsh National Opera David Pountney, дебютирал в Ла Скала през 2003 г. с “Хитраталисичка” на Леош Яначек. “Неслучайно реших действието да се развива на гара от 19 век” – коментира Pountney. Режисьорският избор и сценографията на Leslie Travers бяха внушителни! Обичайните освирквания, долитащи от ложата към спектакли, различни от оригинала и този път не пощадиха режисьора, сценографа, както и избора на костюми на Marie-Jeanne Lecca. Обръщайки се в недоумение към ложата, Pountney, дали по невнимание или от силно вълнение за миг изчезна…потъвайки в мястото на суфльора и в тази комично-драматична ситуация бе издърпан от певците, без особени последици.

В ролята на Манон Леско бе сопранът от Уругвай Мария Хосе Сири. Завършила Консерваторията в Париж, с дебют в Ла Скала през 2009 г. с “Аида”, аплодирана от публиката в “Мадам Бътерфлай” на откриването на сезон 2016-2017г., Сири получи изключително висока оценка за своята силна изява на Миланска сцена. Дебютирал с “Бохеми” през 2005 г., Масимо Кавалети ни очарова със своя Леско, а овациите на публиката бяха признание за чистото изпълнение и вокална техника на възпитаника на Академията на Ла Скала. Поредно блестящо представяне за Марсело Алварез, който бе в ролята на Де Грийо. Силно сценично присъствие и перфектна дикция бяха водещи в изпълнението на аржентинския тенор. С дебют в Ла Cкала през 1999 г., басът от Неапол Карло Лепоре ни покори със своя Жеронт. Аплодисментите бяха и за носителя на наградите “Вочи Вердиане” за 2015 г. и “Пепита Ембил” за 2017 г. Марко Чапони, който се изяви блестящо в ролята на Едмонд.

Спектакълът завърши с няколко минутни аплодисменти за маестро Шайи и завръщането на миланска сцена на шедьовъра на италианския композитор, както и за целия целия звезден изпълнителски състав на операта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45