На 31 март имах възможността да присъствам на дългоочакваната премиера на операта “Манон Леско” на Пучини в Миланската Скала. Шедьовърът на композитора бе представен в нова продукция, която ни върна към световната премиера на произведението от 1893 г. в Театро Реджо в Торино. Премиерата в Ла Скала бе и поредно потвърждение за стремежа на музикалния директор на театъра и диригент на операта, Рикардо Шайи, да постави на сцена възможно най-много произведения на Пучини.
Напълно заслужени бяха бурните аплодисменти на публиката за брилянтното дирижиране на маестро Шайи! Постановката бе на възпитаника на Кембридж и директор на Welsh National Opera David Pountney, дебютирал в Ла Скала през 2003 г. с “Хитраталисичка” на Леош Яначек. “Неслучайно реших действието да се развива на гара от 19 век” – коментира Pountney. Режисьорският избор и сценографията на Leslie Travers бяха внушителни! Обичайните освирквания, долитащи от ложата към спектакли, различни от оригинала и този път не пощадиха режисьора, сценографа, както и избора на костюми на Marie-Jeanne Lecca. Обръщайки се в недоумение към ложата, Pountney, дали по невнимание или от силно вълнение за миг изчезна…потъвайки в мястото на суфльора и в тази комично-драматична ситуация бе издърпан от певците, без особени последици.
В ролята на Манон Леско бе сопранът от Уругвай Мария Хосе Сири. Завършила Консерваторията в Париж, с дебют в Ла Скала през 2009 г. с “Аида”, аплодирана от публиката в “Мадам Бътерфлай” на откриването на сезон 2016-2017г., Сири получи изключително висока оценка за своята силна изява на Миланска сцена. Дебютирал с “Бохеми” през 2005 г., Масимо Кавалети ни очарова със своя Леско, а овациите на публиката бяха признание за чистото изпълнение и вокална техника на възпитаника на Академията на Ла Скала. Поредно блестящо представяне за Марсело Алварез, който бе в ролята на Де Грийо. Силно сценично присъствие и перфектна дикция бяха водещи в изпълнението на аржентинския тенор. С дебют в Ла Cкала през 1999 г., басът от Неапол Карло Лепоре ни покори със своя Жеронт. Аплодисментите бяха и за носителя на наградите “Вочи Вердиане” за 2015 г. и “Пепита Ембил” за 2017 г. Марко Чапони, който се изяви блестящо в ролята на Едмонд.
Спектакълът завърши с няколко минутни аплодисменти за маестро Шайи и завръщането на миланска сцена на шедьовъра на италианския композитор, както и за целия целия звезден изпълнителски състав на операта.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..